Problémy  spojené so zrušenými predstaveniami sa nevyhýbajú ani gigantom slovenskej kultúry, ako je Slovenské národné divadlo, ktoré oslávilo svoju storočnicu pred 19 dňami (1. marca 2020).  SND bolo nútené svoje priestory zavrieť ešte pred núdzovým stavom, nakoľko sa COVID - 19 objavil u jednej z garderobiérok Činohry, ktorá sa vrátila z divadelného zájazdu v Bruseli.

 

Divadlo je v súčasnosti v neľahkej situácii. Najprv bolo nevyhnutné zrušiť predstavenia na dva týždne, ktoré sa momentálne blížia ku koncu. Pre krízový režim je ale jasné, že SND tak skoro svoje brány neotvorí. Presúva svoje premiéry a zastavuje predaj vstupeniek až do júna. "Keď som včera počula, koľko SND stojí 2 týždňový výpadok  zo vstupného, tak mi nebolo všetko jedno. A to sme veľké divadlo a stále chovám nádej, že to nejak vykryjeme. Rušia sa aj filmové festivaly a jednotlivé podujatia a kultúra dostáva poriadne päsťou do žalúdka," vyjadrila sa na svojom profile  zamestnankyňa SND, grafička Barbora Šajgalíková, ktorá je zodpovedná za vizuálnu komunikáciu divadla. 

Popoluška
Popoluška
Zdroj: Vizuál Barbora Šajgalíková

Po storočnici do krízy

Problémy priznalo aj samotné vedenie divadla, ktoré spustilo inciatívu "Stojíme pri divadle", čím prosí verejnosť o podporu. "Opatrenia, ktoré sme museli prijať v záujme ochrany verejného zdravia, majú, ako iste viete, vážny finančný dosah na chod (nielen) nášho divadla. Takýto neplánovaný výpadok financií ohrozí malé i veľké scény bez rozdielu. Obraciame sa preto na vás, verných divákov, aby ste kultúre, ak je to vo vašich možnostiach, podali „záchranné koleso“ a pomohli jej tak preklenúť toto ťažké obdobie," uviedlo divadla v tlačovej správe

Hoci sa podľa vyjadrenia divadla našli ľudia, ktorí na vrátení vstupného netrvajú, počet tých, ktorí peniaze vrátiť chcú, je samozrejme veľký. Ak by si o vrátenie vstupného požiadali len návštevníci sály opery a baletu, pri 900 miestach a priemernej cene vstupenky okolo 20 eur (cena závisí od kategórie) je divadlo v strate približne 18 tisíc eur za jedno vypredané predstavenie. Za predstavenie Činohry je to okolo 8250 eur pri 550 miestach v sále, a priemernej cene vstupenky okolo 15 eur. V oboch sálach sa hrá takmer každý večer s tým, že Činohra SND využíva aj priestory Śtúdia a Modrého salóna. 

Celé zle (SND)
Celé zle (SND)
Zdroj: Vizuál k inscenácii Barbora Šajgalíková

Bude vôbec na platy?

Poverený Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Peter Kováč potvrdil, že straty sú obrovské. Objavili sa dokonca obavy, či SND bude vôbec schopné zaplatiť v tomto období výplaty svojim zamestnancov.

"Spravíme všetko pre to, aby to bolo v poriadku. Opatrenia samozrejme máme, ale je to naša interná vec a zatiaľ nemám dôvod ju zverejňovať. To, že by zamestnancom neprišli výplaty, sa samozrejme nestane,"  vyjadril sa Peter Kováč pre našu redakciu. 

"Momentálnu situáciu zvládneme síce s problémami, ale určite ju zvládneme. Premiéry zatiaľ nebudú, nakoľko  ich nemáme ako skúšať. Uvidíme, do kedy budeme nútení byť zavretí, pretože tých premenných je momentálne veľmi veľa, podľa toho budeme premiéry presúvať. Najhorší scénar je ten, že túto sezónu sme dohrali. Je veľký rozdiel, či nebudeme hrať mesiac, alebo tri. Musíme sa prispôsobiť  situácii," špecifikoval najbližšie kroky. Uviedol, že na rokovania s novou ministerkou  je pripravený. 

Na snímke riaditeľ činohry Slovenského národného divadla (SND) Peter Kováč počas tlačovej konferencie SND k pripravovanej premiére dramatizácie románu Michail Afanasievič Bulgakov - Divadelný román, 30. januára 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Na snímke riaditeľ činohry Slovenského národného divadla (SND) Peter Kováč počas tlačovej konferencie SND k pripravovanej premiére dramatizácie románu Michail Afanasievič Bulgakov - Divadelný román, 30. januára 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Zdroj: Pavol Zachar

Momentálne sa umelci v spolupráci s divadlom snažia spustiť live vysielanie z domácností a teda streamovať. Príkladom sú aj tréningy, ktoré začali publikovať členovia Baletu SND . Dnes divadlo publikovalo rozcvičku s jednou z členiek súboru aj na svojom kanály na youtube.

Misniterka Ľubica Laššáková bude analyzovať

Za stav a prosperitu kultúry je zodpovedné ministerstvo v ktorého čele stojí ministerka Laššáková (Smer-SD). Ministerstvo má prístup k financiám, ale aj príspevkom, ktorými je schopné kultúrnej obci v súčasnosti pomôcť. Zatiaľ však k uvoľneniu prostriedkov nedošlo, nakoľko ministerstvo čaká ako sa situácia vyvinie ďalej. "Ministerstvo kultúry v súčasnosti získava podnety a informácie, ktoré plánujeme analyzovať s vedeniami príspevkových organizácií ministerstva. Následne budeme môcť prijať konkrétne kroky na riešenie vzniknutej situácie kvôli koronavírusu," povedal pre náš denník hovorca ministerstva Pavol Čorba. 

Zvolení poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD sa v utorok 10. marca 2020 zišli na stretnutí poslaneckého klubu v centrále strany v Bratislave. Na snímke ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. FOTO TASR – Jakub Kotian
Zvolení poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD sa v utorok 10. marca 2020 zišli na stretnutí poslaneckého klubu v centrále strany v Bratislave. Na snímke ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. FOTO TASR – Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian

Ministerka kultúry sa však dnes so svojim postom rozlúči a vo funkcii ju nahradí nová ministerka Natália Milanová, ktorá sa v súčasnosti snaží oboznámiť s celkovou situáciou. Menovaná do funkcie ministerky kultúry už túto sobotu, keď si od prezidentky Zuzany Čaputovej prevezme menovací dekrét. "Samozrejme, že prvé, čomu sa budeme venovať, budú opatrenia. Dávam si za cieľ rokovať s každou inštitúciou hneď po nástupe do funkcie," potvrdila pre náš denník.

Poslankyňa Natália Milanová všetkých pobavila svojím statusom na facebooku.
Poslankyňa Natália Milanová všetkých pobavila svojím statusom na facebooku.
Zdroj: SITA