Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok v relácii rádia Expres vyhlásil, že cieľom zmluvy Slovenska a USA o spolupráci v oblasti obrany je "reagovať na tú situáciu, ktorá vznikla po roku 2014 a byť lepšie pripravenými k obrane, ak by k nej došlo".

 

Pripomenul, že momentálne je Slovensko ohrozené vojenskou intervenciou proti susednému štátu. Myslel tým napätie, ktoré sa eskaluje pri východných hraniciach Ukrajiny od jesene. Opakoval tiež, že na základe tejto dohody nevstúpi na Slovensko ani jeden americký vojak bez toho, aby to vláda a parlament schválili.

 

Minister zahraničných vecí sa tiež vyjadril k ceste generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Moskvy. Na oslavy vzniku tamojšej prokuratúry ho pozval ruský generálny prokurátor Igor Krasnov. Korčok Žilinkovi odkázal, že “dá šéfovi prokuratúry svoje číslo, nech sa kedykoľvek poradí“.  Dodal, že generálny prokurátor by mal podľa neho k svojej návšteve Ruska povedať viac.

Na reakciu ŽIlinku sa pochopiteľne nemuselo dlho čakať. Len niekoľko hodín po vyjadreniach Korčoka pridal na sociálnej sieti status s ostrými odkazmi pre šéfa rezortu diplomacie. “Pán minister, pri vašich dnešných nediplomatických vyjadreniach zjavne ušlo vašej pozornosti, že generálny prokurátor SR ako ústavný činiteľ, nie je vašim podriadeným,” odkázal Korčokovi a dodal: “Myslím, že ústavný činiteľ, aj keď nesúhlasí s názorom či postupom iného ústavného činiteľa, by si mal vždy zachovať objektívnosť, súdnosť a dôstojnosť.”

Celý status Maroša Žilinku nájdete v galérii

Korčok v relácii tiež vysvetľoval jednotlivé články, ktoré najviac kritizujú odporcovia obrannej zmluvy. "Začalo sa tu hroziť tým, že americkí vojaci tu budú jednoducho môcť robiť, čo chcú, že sú vyňatí z trestného pravá. Nie sú," uviedol minister.

Poznamenal, že podľa dohody by sa mala slovenská strana vzdať iba prednostného práva pri vyšetrovaní menej závažných trestných činov.

Článok pokračuje na ďalšej strane