Konfliktov v koalícii pribúda: Problémy s Matovičom majú všetci a ŠOKUJÚCA prognóza odborníka
9. 6. 2022, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:22)
Dovládne koalícia zostávajúce dva roky? Líder OĽaNO a minister financií Igor Matovič (49) rozohral boje na viacerých frontoch a okrem „šarvátok“ s opozíciou sa pohádal hneď s dvoma koaličnými partnermi. Politológ Radoslav Štefančík má jasno v tom, či ich spory povedú k predčasným voľbám alebo nie.
Zdroj: TASR
Zdroj: facebook/György Gyimesi
Zdroj: ZSSK
Galéria k článku
Vo vládnej koalícii to opäť vrie! Lídri koaličných strán na seba útočia už niekoľko týždňov a vzájomné ostré odkazy si väčšinou posielajú cez médiá. Nová politická kríza sa tradične naštartovala z nezhôd šéfa OĽaNO Igora Matoviča (49) a lídra SaS Richarda Sulíka (54).

Zdroj: tasr
Prvý problém nastal pri rokovaniach o rodinnom balíčku z dielne ministra financií. Zvýšenie dávok chce Matovič financovať okrem iného zavedením novej dane pre veľké firmy či zdanením mimoriadneho zisku z ruskej ropy. Pre Sulíkovu stranu je však zvýšenie dane červenou čiarou. Návrh preto nepodporila, za čo od Matoviča dostala prezývku „protirodinnej“ strany.
Hoci SaS opakovane tvrdí, že bude vetovať akékoľvek zvyšovanie dane, šéf OĽaNO v tejto téme pokračuje. Tentoraz chce do štátneho rozpočtu vyberať z predaja alkoholu, tabaku či hazardu. Podľa ministra financií by to umožnilo navýšenie platov učiteľov, navyše by to zbavilo rezort problémov so zostavením rozpočtu na budúci rok. Sulík si myslí, že ak Matovič nevie zostaviť štátny rozpočet bez navýšenia dane, je to znak neschopnosti a mal by sa „zamyslieť nad zmenou roboty“.
Do konfliktu so šéfom OĽaNO sa pridal aj minister školstva Branislav Gröhling (48). Presádza vyššie platy učiteľom, avšak narazil na odpor ministra financií, ktorý návrh Gröhlinga odmietol a na vládu predložil vlastný. Ďalší problém s financmajstrom má minister dopravy Andrej Doležal (41). Matoviča žiadal o dofinancovanie Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorej tento rok chýba 24 miliónov eur. Minister financií dofinancovanie odmietol, namiesto toho verejne kritizoval ministra dopravy a nominanta Sme rodina.
Na ďalšej strane si dozviete, čo Matovič vyčíta Doležalovi a aký osud čaká koalíciu
Doležalovi vyčítal, že neurobil dosť, aby zastavil rozkrádanie v železničných firmách. „Nemôže to byť o tom, že teraz si tu bude neschopný minister cez svoje nejaké podriadené organizácie vytvárať tlak na ministerstvo financií. To je jeho maslo,“ zhrnul Matovič. Andrej Doležal v rozhovore pre Sme uviedol, že z bojov s vlastnými vládnymi spojencami je unavený a „má toho plné zuby“.
Štafetu konfliktov prebral poslanec OĽaNO György Gyimesi (41). Do parlamentu predložil návrh zákona o zákaze dúhových vlajok na štátnych budovách. Zmenu zákona pripravil a predložil v spolupráci s opozičným poslancom Tomášom Tarabom (43), o návrhu neinformoval partnerov, čím porušil koaličnú zmluvu. Premiér Eduard Heger poslanca vlastného hnutia vyzval, aby návrh z parlamentu stiahol. Gyimesi ho odignoroval.
O pár dní už Hegerov úrad musel hasiť ďalší problém spojený s výrokmi Gyimesiho. Poslanec OĽaNO obvinil Sulíka z toho, že v Bruseli nevyrokúval lepšie podmienky pre Slovensko na dovoz ruskej ropy: „Richard Sulík je lenivý diletant, ktorý nemá na mieste ministra hospodárstva čo robiť,“ povedal. Na kritiku reagoval predseda vlády, ktorý poslancovi odporučil, aby sa v prípade akýchkoľvek nezrovnalostí najskôr rozprával s ministrom, až potom s médiami.
Zdroj: archiv
Gyimesi VYZVAL Sulíka, aby ODSTÚPIL! TOTO mu ODKAZUJE šéf liberálov!
Po niekoľkých napätých týždňoch saskárom už praskli nervy. Oznámili, že dočasne prestanú chodiť na koaličné rady. „Vidíme, že celé Slovensko potrebuje oddych od koaličného hašterenia. Našou prioritou je konštruktívny dialóg a nie počúvanie urážok od Igora Matoviča,“ zdôraznil líder SaS Sulík.
Toto rozhodnutie však nahnevalo ďalšiu koaličnú stranu. Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga (31) označil krok liberálov za nezodpovedný. „SaS je súčasťou koalície, ale ak nebude chodiť za rokovací stôl, nevieme nič vyrokovať. Rešpektujem ich gesto, ale SaS musí sedieť za rokovacím stolom, ak chce vládnuť,“ konštatoval.
Žiadna koaličná strana tak nie je spokojná so súčasným stavom a je otázne, či táto vládna garnitúra dokáže vydržať ešte dva roky do riadnych parlamentných volieb. Pochybnosti má aj Igor Matovič, ktorý pred týždňom naznačil, že koalícia sa môže rozpadnúť už na jeseň.
Predpoveď odborníka o budúcnosti koalície nájdete na ďalšej strane
Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že situácia nie je až taká zlá, aby sa hovorilo o rozpade koalície alebo páde vlády. Priznáva však, že vývoj krízy v mnohom závisí od jej hlavného aktéra: „Ak by bol Matovič racionálnym politikom, poviem, že vláda určite vydrží. Igor Matovič však už pomáhal povaliť vlastnú vládu, takže ruku do ohňa zaňho by som určite nedal. Stále si však myslím, že vo vláde im je lepšie ako v neistej opozícii,“ hovorí odborník.
Samotné vládne strany síce prezentujú ochotu udržať koalíciu, žiadna z nich však nechce partnerom ustúpiť. Hnutie OĽaNO zdôraznilo, že pokračuje v plnení vládneho programu na podporu rodín. „Debata o prijímaní opatrení na ochranu ľudí síce vystavuje koaličné strany ťažkým skúškam vzájomnej dôvery, avšak hnutie OĽaNO urobí všetko pre to, aby koalícia pokračovala ďalej,“ uvádza sa v reakcii hnutia.
Richard Sulík po zasadnutí vlády priznal, že s Igorom Matovičom mal „veľmi otvorenú debatu“, k zmierneniu napätia však nedošlo a SaS návrhy ministra financií vetovala. Šéf liberálov opakoval, že strana sa nebude zúčastňovať na koaličných radách, pokiaľ sa situácia neupokojí.
Ako by tento krok prispel k upokojeniu, nechápu koaličné strany Sme rodina a Za ľudí. „Máte pocit, že ja či moji kolegovia z vlády sme potrebovali niekedy upokojovať situáciu tým, že sme neprišli?“ reagoval podpredseda Kollárovho hnutia Milan Krajniak (49) s tým, že nevie, čomu má pomôcť abstinencia SaS.
Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová (46) rozhodnutiu liberálov tiež nerozumie. Tvrdí, že koaličné spory sa majú riešiť na koaličnej rade.
Politológ Radoslav Štefančík však predpokladá, že koalícia prežije aj túto krízu, a to napriek množstvu konfliktov a napätým vzťahom. „Pozícia vládnych strán zatiaľ všetkým vyhovuje. Napriek tomu, že pôsobia bezradne a amatérsky, pozícia vládnej strany je pre ne výhodnejšia ako neistá budúcnosť v opozícii, niektorých strán dokonca mimo parlamentu,“ uzatvára odborník.