Korčok bol 28. augusta 2018 ako nominant Smeru-SD vymenovaný za veľvyslanca v USA. Jeho odborné kvality v zahraničnej politike si všimlo aj SaS, ktoré ho navrhlo premiérovi Igorovi Matovičovi za ministra zahraničných vecí. Vzhľadom na koronavírus sa konalo rýchlo a po dohode lídrov koaličných strán vymenovala Čaputová novú vládu už 21. marca.

S jednou výnimkou, ktorou bol práve Korčok. Po príchode z USA musel totiž dodržať 14-dňovú karanténu. Jeho rezort viedol dočasne líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Kariérnemu diplomatovi karanténa vypršala a dnes ho Čaputová vymenovala za ministra.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok preberá úrad od ministra hospodárstva a zastupujúceho ministra zahraničných vecí Richarda Sulíka v Bratislave 8. apríla 2020.Jaroslav Novák

„Teší ma, že sa v týchto neľahkých časoch ujíma funkcie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí jeden z našich najskúsenejších diplomatov,“ povedala Čaputová . Prezidentka ďalej očakáva, že Slovensko bude aj s Korčokovým prispením oprávnene vnímané ako ústretový partner v Európskej únii a spoľahlivý spojenec v Severoatlantickej aliancii. „Ako krajina, ktorá dokáže prejaviť spolupatričnosť a solidaritu, a ako štát, s ktorým budú spojenci a partneri radi spolupracovať,“ doplnila.

„Bol som pri vstupe Slovenska do NATO a Európskej únie. Je mi veľkou cťou, že teraz preberám rezort Ministerstva zahraničných vecí. Budem robiť všetko pre to, aby som zastupoval Slovensko s prihliadnutím na to, že sme členom zoskupenia demokratických krajín. Odmietam úvahy byť mostom a nepatriť ani tam, ani tam. Chcem urobiť všetko pre to, aby naši partneri rozumeli, aké je naše zahranično-politické smerovanie," povedal Korčok po tom, ako mu Sulík odovzdal Ministerstvo zahraničných vecí.