KONEČNE to ZAČALO! Kaštieľ v Rusovciach chytá DRUHÝ DYCH: Pozrite na tú KRÁSU...
18. 2. 2025, 15:45 (aktualizované: 24. 2. 2025, 11:11)

Zdroj: IG/ Úrad vlády
Dočkali sme sa! Rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach nabrala na obrátkach. Odhalila aj významný nález z čias Rímskej ríše. Pozrite sa, ako areál národnej kultúrnej pamiatky postupne ožíva.
Zdroj: TASR/ Pavol Zachar
Zdroj: Vladimír Kampf
Zdroj: JOZEF FORRO
Galéria k článku
Neogotický kaštieľ v bratislavskej mestskej časti Rusovce konečne dostane novú tvár. Kaštieľ sa nachádza na južnom okraji parku s rozlohou 13,2 hektára, ktorý voľne prechádza do okolitej krajiny. Ľudia zo širokého okolia sa chodia prechádzať do parku, ktorý už čoskoro bude zveľaďovať renovovaný kaštieľ.

Zdroj: IG/ Úrad vlády
Prvá zmienka o stavbe v Rusovciach je z roku 1266 v súvislosti s darovaním Rusoviec uhorským kráľom Belom IV. Súčasný vzhľad kaštieľa priniesla prestavba, ktorú realizoval gróf Emanuel Zichy-Ferraris v polovici 19. storočia. V roku 1991 kaštieľ prevzala Slovenská národná galéria (SNG), ktorá si predsavzala urobiť z neho reprezentatívnu obrazáreň. SNG však kaštieľ vlastnila iba tri roky, keď sa jeho majiteľom stala Národná banka Slovenska. No táto inštitúcia ho mala v majetku iba jediný rok. V roku 1995 prevzala kaštieľ Správa zariadení Úradu vlády SR.
Zdroj: TASR/ Pavol Zachar
Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra, minister obrany Robert Kaliňák (Smer) a zástupcovia zhotoviteľa počas tlačovej konferencie pri príležitosti začiatku rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Rusovce.
V roku 2019 sa rozhodli, že je načase s kaštieľom niečo urobiť. V roku 2024 odštartovali veľkú rekonštrukciu, ktorú by mali dokončiť do roku 2029. Po dokončení rekonštrukcie sa kaštieľ a jeho areál stanú významným miestom na kultúrne, spoločenské a reprezentačné podujatia. Kaštieľ bude slúžiť na štátne podujatia najvyššej úrovne, medzinárodné návštevy a organizovanie seminárov. Záhrady a park budú sprístupnené verejnosti, čím sa vytvorí nová oddychová zóna pre obyvateľov aj návštevníkov. Rekonštrukciu kaštieľa si želal v roku 2010 aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý navrhol odpredať nepoužívanú prezidentskú vilu na Slavíne a financie následne použiť na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach, ktorý by slúžil ako sídlo prezidenta.
Zdroj: JOZEF FORRO
Na snímke kaštieľ Rusovce pred rekonštrukciou v roku 2024.
„Konečne sme v cieli a zároveň aj na začiatku,“ skonštatoval vedúci úradu vlády Juraj Gedra (Smer) pred slávnostným odštartovaním opravy pamiatky. „V kaštieli bol realizovaný aj archeologický výskum, ktorý odhalil významný nález – unikátny objekt kanála z čias Rímskej ríše, našli sa aj mince a ďalšie historické predmety,“ uviedol nedávno úrad vlády s tým, že za prvý rok stihli odstrániť bývalé stavenisko a nevyhovujúce rozvody vzduchotechniky, kúrenia či vody. „Vzácne pôvodné prvky sú pripravované na presun do reštaurátorských ateliérov, kde ich čaká citlivá obnova,“ upresnili. Za uplynulý rok sa v kaštieli preinvestovalo už 2,3 milióna eur a celkové náklady by sa mali vyšplhať na približne 105 miliónov eur.
Zdroj: JOZEF FORRO
Ako vyzerá Kaštieľ v Rusovciach
Súčasný vzhľad kaštieľa priniesla prestavba, ktorú realizoval gróf Emanuel Zichy-Ferraris v polovici 19. storočia. Kaštieľ tvorí dvojposchodová trojkrídlová budova postavená do tvaru písmena U s čestným nádvorím. Fasáda je členená množstvom okien a balkónov. Areál zo strany ulice ohraničuje nízky tehlový múr, pozemok za kaštieľom prechádza do voľnej prírody.
Vo vnútornom usporiadaní dominovala ústredná schodisková hala a k nej pripojená veľká sála prvého poschodia. Všetky tri krídla boli prepojené chodbovou komunikáciou pozdÍž nádvoria, za ktorou boli za sebou radené priechodné miestnosti. Poschodie bolo prístupné hlavným schodiskom a točitými schodiskami vo vežiach. Neogotickému poňatiu stavby zodpovedali aj interiéry. V umeleckoremeselných súčastiach architektúry, vo vstupoch a oknách dominovali neogotické prvky, neogotický ornament so znakom rodu Zichyovcov, tudorovské oblúky a kružbové motívy.
V roku 1884 nechalo panstvo Henckelovcov postaviť kaplnku slúžiacu ako mauzóleum rodiny. Je to obdĺžniková stavba neogotického charakteru. Noví majitelia, Lónyayovci, dali kaplnku rozobrať a opäť postaviť na miestnom cintoríne, kde dodnes slúži ako dom smútku.
Po druhej svetovej vojne došlo v dôsledku opustenia kaštieľa k jeho rozkrádaniu a devastácii. Teraz však kaštieľ chytá druhý dych.