Reklama

Kollár zverejnil ŠOKUJÚCU tabuľku: Koľko bude NAKONIEC stáť NÁJOMNÉ BÝVANIE?

Boris Kollár

Zdroj: archív

Reklama

Stane sa lacné nájomné bývanie na Slovensku skutočne realitou? Šéf parlamentu a zároveň hnutia Sme rodina Boris Kollár (57) je presvedčený, že svoj predvolebný sľub splní. A dokonca zverejnil tabuľku, ktorá porovnáva ceny nájomných bytov s cenami súčasných hypoték!

Kollár sa v najnovšom príspevku, ku ktorému pripojil aj prehľadnú tabuľku s cenami nájmov chváli, že štátom podporované nájomné bývanie bude výrazne lacnešie, než klasická hypotéka. Tabuľka by podľa Sme rodina mala zobrazovať cenové stropy na nájomné v krajských mestách a ich porovnanie so súčasnými hypotékami. Pričom ceny v tabuľke rátajú s podporou zamestnávateľa a nezahŕňajú napríklad poplatky za energie. 

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kollár, Krajniak a Holý o novinkách v nájomných bytoch

    Hoci čísla v uverejnenej tabuľke znejú skutočne lákavo, viaceré médiá upozornili na fakt, že  takýto model sa priveľmi spolieha na to, že novým nájomníkom bude na bývanie prispievať ich zamestnávateľ. Témou sa pred časom zaoberal denník SME. Ale aj Denník N.

    Podľa slov analytika z inštitútu INESS Radovana Ďuranu nie je porovnávanie hypotéky a nájmu najšťastnejším príkladom . "Tabuľka bola zostavovaná v súlade so slovenským "prístupom" k bývaniu, ktorý považuje hypotekárne financovanie a nájomné bývanie ako alternatívy, ktoré sa jednoducho finančne porovnávajú," uviedol analytik s tým, že ide o odlišné prístupy k bývaniu. "Kým jeden znamená veľmi dlhý finančný záväzok s nízkou flexibilitou, s pravdepodobným nadobudnutím aktíva, nájomné znamená flexibilitu bez aktíva," skonštatoval so slovami, že "porovnanie na základe dvoch čísel je veľmi zjednodušujúce."

    Analytik pozastavil aj nad automatickým započítaním príspevku zamestnávateľa. "Nie každý zamestnávateľ bude príspevok vyplácať, nájomca tiež môže prísť o zamestnanie. Porovnanie by malo preto obsahovať aj celú hodnotu nájmu," uzavrel.