Reklama

Kollár ZOSTÁVA šéfom parlamentu: PODRŽAL ho Matovič aj BOJOVNÍČKY proti NÁSILIU a za PRÁVA ŽIEN

Reklama

Skončilo sa to fiaskom. V parlamente sa počas dvoch dní štyrikrát neúspešne pokúšali otvoriť mimoriadnu schôdzu na odvolávanie predsedu parlamentu Borisa Kollára (57) pre kauzu prefackania jeho expartnerky Barbory Richterovej. Lídra hnutia Sme rodina pritom podržali aj poslanci SaS či OĽaNO, ktorí na hlasovanie vôbec neprišli.

Schôdza, ktorú iniciovali nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera, sa začala už v utorok 4. júla, no parlament nebol uznášaniaschopný. V stredu ráno sa schôdzu opäť nepodarilo otvoriť, a to ani na druhýkrát. Poslankyňa Anna Mierna (nezaradená) zostala šokovaná, že sa za dva dni nenašlo 76 poslancov, ktorí by odsúdili násilie a otvorili by o tejto téme debatu. Kritizovala za to SaS aj OĽANO. Podľa Demokratov vyhral politický kalkul, nie boj za správnu vec.

Je nám ľúto, že niektoré politické strany bojujú za ženy iba na billboardoch a iba rečami, ale keď treba prísť do parlamentu a vyslať signál všetkým ženám a ľuďom, ktorí zažívajú domáce násilie, tak nie sú schopní urobiť reálny krok,“ vyjadril sa nezaradený poslanec a člen Demokratov Kristián Čekovský na adresu SaS.

Podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) hovorí, že ide o predvolebné tančeky a súčasť antikampane. „Niektorí nevedia zaujať programom, ale vedia, že Boris Kollár je zárukou toho, že sa bude o tom hovoriť, tak sa priživujú na tejto téme,“ povedal Pčolinský na adresu Demokratov.

Na hlasovaní pritom chýbali viacerí poslanci SaS vrátane Jany Bittó Cigánikovej a Vladimíry Marcinkovej, ktoré sa profilujú v téme ochrany žien. „Na otvorenie schôdze chýbalo 5 hlasov. Nedodala ich primárne SaS, ktorá pod schôdzou na zvolanie bola podpísaná. Podržte sa, ako som avizoval, najväčšie bojovníčky za práva žien: Cigániková a Marcinková, na hlasovanie neprišli. Je to dôkaz politického obchodu. Sme rodina podržala vo funkcii Marcinkovú a za to oni zásadové političky podržali Borisa Kollára,“ kritizoval poslanec Tomáš Taraba (nezaradený). „Manipulátorka Marcinková so pseudo odborníčkou Cigánikovou na billboardoch bojujú za ženy po celej Bratislave a keď to majú potvrdiť v parlamente, tak neprídu na hlasovanie!“ pridala sa Romana Tabák (nezaradená).

Šéfka klubu Anna Zemanová vysvetľovala, že chýbajúci poslanci SaS boli chorí, na pracovnej ceste, či sa práve zdržiavali v zahraničí. Násilie na ženách sa nesmie páchať, poslanecký klub SaS je v tomto 100-percentne jednotný. Všetci prítomní poslanci hlasujú za odvolanie Borisa Kollára, ak k tomu príde,“ reagovala Zemanová na kritiku. Tiež ukazovala výpis z hlasovania, ktorý podľa jej slov naznačuje črtanie sa novej koalície, zo Smeru a z Republiky totiž nikto neprišiel. VIAC VO VIDEU:

Podľa politológa Tomáša Koziaka neprítomnosť poslancov môže naznačovať nezáujem o tému domáceho násilia na ženách a je to vizitka každého z nich. Práve v prípade poslankýň, pre ktorých je táto téma jednou z najdôležitejších politických agend, je vyslovene zarážajúce, že na hlasovanie neprišli. Pani Bittó Cigániková v tejto oblasti veľmi vehementne vystupuje, v jej prípade preto to, že na hlasovanie neprišla, sa dá nazvať vysokou mierou pokrytectva,“ hovorí Koziak.

„Smer aj Republika hľadajú možných koaličných partnerov, pretože ich koaličný potenciál je minimálny a ich najbližší spojenec - Peter Pellegrini by radšej išiel do koalície s niekým iným. Boris Kollár svojím vyhlásením, že bude drahou nevestou, by možno aj do takej koalície vstúpil,“ vysvetľoval odborník neprítomnosť opozičných poslancov na schôdzi.

Článok pokračuje na ďalšej strane!

Šéf parlamentu Boris Kollár už vopred avizoval, že z funkcie odstúpiť nemieni. Ospravedlnil sa však svojim deťom, ako aj ženám, ktoré sa touto situáciou cítia dotknuté. Vyhlásil tiež, že je proti násiliu na ženách a vyzval mužov, aby prestali útočiť na ženy, no zároveň vyzval aj na to, aby prestali týrať deti.

Predsedovi hnutia OĽaNO a priateľovi Igorovi Matovičovi toto ospravedlnenie Kollára stačilo, a preto sa rozhodol, že za jeho odvolanie hlasovať nebude. „Môžme teraz hovoriť, či to z neho ako z chlpatej deky, alebo to mohlo byť explicitnejšie, podotkol tiež Matovič, ktorý je názoru, že s celou záležitosťou by sa už malo skončiť, a to najmä s ohľadom na syna Kollára. Miera závažnosti tohto skutku je daná tým, aké odčinenie ten človek požaduje, a pre Igora Matoviča stačí takáto ľahká forma ospravedlnenia a vôbec mu neprekáža, že takýto človek je ďalej vo verejnej funkcii,“ zhodnotil politológ Koziak.

Naopak, predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini adresoval Kollárovi mimoriadne ostré slová. „Treba odsúdiť takéto konanie ústavného činiteľa, lebo to znižuje už aj tak podkopanú dôveru v štátne inštitúcie a devastuje politickú kultúru,“ povedal Pellegrini. Na druhej strane mal Hlas v pléne len troch poslancov z jedenástich, ktorí údajne mali dlhodobo plánované aktivity.

„Každý z témy vytĺka politický kapitál. Už len to, že sa téma stará desať rokov objavuje tesne pred voľbami, naznačuje, že načasovanie je účelové,myslí si tiež odborník. „Je to súčasť predvolebnej kampane, ale to nijakým spôsobom neznižuje závažnosť toho, čo sa stalo,“ doplnil ďalej. „Sú tu otázky, na ktoré by pani Richterová mala odpovedať. Napríklad prečo tými záležitosťami vychádza pol roka pred voľbami,“ pýtal sa Koziak.

A čo hovorí odborník na Kollárov výrok, že ak sa Sme rodina dostane do parlamentu, chcú predložiť "tvrdý" zákon, ktorý by mal ochrániť ženy a deti? „Z faktického hľadiska je to samozrejme chvályhodné, lebo vieme, že ide o veľmi vážny problém. Častokrát sú útočníci lepšie chránení ako obete, a to sa netýka len násilia páchaného na ženách. V prípade Borisa Kollára to ale môže vyvolávať úsmev, že po tom všetkom čo bolo medializované, práve on chce takúto záležitosť iniciovať. Napadá ma tu otázka, aký trest by si on sám navrhol v prípade kodifikácie týchto prísnejších trestov, uzavrel Koziak.

Prečítajte si tiež: