Reklama

Kollár PREKVAPIL slovami o DEŤOCH: Ako oslavuje VIANOCE a koľko MÍŇA na DARČEKY!

Reklama

Prečo sa zatiaľ neuvoľňujú opatrenia? Predseda Národnej rady a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár (56) verejne bojuje za gastro sektor. V rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ prezradil, prečo sa na rokovaní vlády dohodli počkať s uvoľnením opatrení, čo mu prekáža na schválených reformách, aj ako zvykne tráviť Vianoce.

V parlamente prešla reforma národných parkov. Čo vám najviac na nej prekážalo, že ste boli proti?

- Ja som obehol tie regióny, kde boli veľké výhrady proti tomuto prechodu. My nie sme proti tomu, aby sa parky spravovali pod ministrom životného prostredia. Tu totiž vznikol taký naratív, že keď to neprejde, tak sa budú rúbať lesy v národných parkoch. Ale nikto nerúbe lesy v národnom parku ani teraz, ani po zmene zákona. To, kto a kde sa rúbu lesy, o tom predsa rozhodujú úrady, tie dávajú povolenie, ktorý vlastník lesa, či už súkromný alebo štátny, urobí nejaký výrub. Je tam predsa plán ťažby, do dvoch rokov po vyrúbaní sekcie lesa sa musí vysadiť nový. To nie je o tom, že sme teraz zachránili lesy, lebo sme toto schválili.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kollár konečne rozhodol: Poslanci Sme rodina budú hlasovať proti reforme nemocníc
    Zdroj: Pavol Krasko

    Ja som sa však pýtala, čo vám na tom prekáža.

    - Že sa nerozprávalo s vlastníkmi, že ich ignorovali. V tomto štáte máme právo na slobodu, to je najdôležitejšie, ale aj na majetok. A predstavte si, že ste vlastníkom poľa alebo máte hektáre lesa a zrazu si ochranár povie, že z tohto územia spraví ochranné pásmo tretieho stupňa, zaberie  územie a zakáže tam podnikať. No a nikto sa s vlastníkom nebude baviť, že ako sa on na to pozerá.

    VYPOČUJTE si celý rozhovor na PODCASTE denníka Plus JEDEN DEŇ TU

    A neberie sa to ako vyšší záujem? Ako napríklad pri vyvlastňovaní pri výstavbe diaľnic?

    - Áno, vyšší záujem je diaľnica, ale nie stovky alebo tisícky hektárov lesa.

    Ochrana prírody nie je u nás vyšší záujem?

    - Prepáčte, diaľnica zoberie len určitý úsek územia a dostanete za to zaplatené. A pozor, v prípade, že by ste neboli spokojní so sumou, môžete ísť na súd. A keď súd vám dá päťnásobok, tak štát vám musí vyplatiť päťnásobok. V tomto prípade to tak nie je. Štát nemá alokované peniaze v rozpočte na to, aby vyplácal týchto postihnutých vlastníkov. A to je zásadný rozdiel. Takže buď na to máme peniaze a vyplatíme ich, alebo keď nemáme na to peniaze, tak čo sa tu ideme pechoriť? Tak si predstavte, že ste vlastník pozemku a štát má predkupné právo na základe čoho? Prečo? A vy prídete o pozemok, nemôžete ho predať, nemôžete ho scudziť a váš syn ho dostane až vtedy, keď zomriete, lebo inak sa k tomu dostane štát. Štát to môže vykúpiť, ale aj nemusí. Keď nebude mať peniaze, tak to nevykúpi. Takže tu nebolo zohľadnených veľmi veľa argumentov ľudí z regiónov, to je všetko. Som za ochranu prírody, som proti tomu, aby sa lesy rúbali. A u nás je menší výrub lesa, ako je ročný prírastok, to je prvá vec. A jeden zásadný údaj, už dlhé roky nám stúpa percento zalesnenia územia Slovenska. Tak sa nehrajme na to, že keby sa tento zákon neprijal, tak sa zrúti svet a my by sme vyrúbali národný park. To je nezmysel, to len používajú ekológovia tieto hnusné naratívy a burcujú ľudí.

    Ale táto reforma bola predsa už v programovom vyhlásení vlády.

    - Ale tam bolo len napísané, že sa spraví reforma, ale nie akým spôsobom. Ja som za reformu, ale som len chcel, aby sa viac komunikovalo a bolo viac ústupkov k ľuďom, ktorí v tých regiónoch žijú. Povedzme si pravdu, dnešný ekológ alebo ochranár prírody nevysadili ten les. Dnes sa len stavia do nejakej pozície. To, že tie lesy tu dnes máme, tak to máme od Márie Terézie. Dedili sa od generácie po generáciu, to sú stovky rokov hospodárenia urbárov, pasienkarov. To oni vysadili ten les. Kedysi v Tatrách neboli stromy. To všetko je vysadené umelo týmito ľuďmi a my teraz ideme zasahovať do ich práv? Ale ja sa tu nebudem hádzať o zem. Nešiel som do politiky s tým, že idem preniesť lesy.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Boris Kollár priznáva: Aj moje podniky počas pandémie skrachovali!

      Rovnako prešla aj reforma nemocníc, proti ktorej ste tiež tvrdo bojovali. Chodili ste po regiónoch a stretávali ste sa s riaditeľmi nemocníc. Dali ste im sľuby, že budete za nich bojovať. Reforma sa však schválila. Cítite nejakú zodpovednosť, že váš sľub ste nesplnili?

      - To nie je len to, že ja som si vypočul názory riaditeľov nemocníc, za mnou prišla aj iniciatíva, kde boli župani, primátori, starostovia, ale aj odborná lekárska verejnosť. A ja som bol jediný, kto bol ochotný ich počúvať. Oni mali nejaké požiadavky a tie kopírovali presne to, čo som sa dozvedel v regiónoch. A povedal som tým ľuďom, že sa za nich postavím. Jediné, čo som žiadal od partnerov v koalícii, bolo, aby ich vypočuli a zapracovali tie požiadavky. A keby sa to stalo, tak by mi v tých regiónoch povedali, že je to v poriadku, že je to vyvážené, že reforma je dobrá a vtedy by sme za to hlasovali. Ale ja nemôžem podraziť ľudí, že niečo sľúbim a potom urobím opak. Moji koaliční partneri vedeli, že v prípade, keď toto nesplnia, tak nebudeme za to hlasovať.

      Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

      Na snímke je predseda Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sme Rodina Boris Kollár.

      Konkrétne čo by ste spravili inak? Čo vám najviac prekáža?

      - V týchto časoch ideme rušiť nejaké lôžko, keď každé jedno potrebujeme. Mne aj ľuďom prekáža, že sa budú nejaké nemocnice rušiť.

      Ale vláda komunikuje, že lôžka sa rušiť nebudú.

      - Viete, to sa povedalo. Vy spravíte bianko šek a na konci dňa bude niečo úplne iné. Raz keď sa povie, že sa bude znižovať počet lôžok, tak sa bude. Niekde sa tie lôžka odpíšu. Keď z plnoformátovej nemocnice spravíte doliečovaciu, tak stále to je nemocnica. Keď vám poviem, že nezrušil som nemocnicu, tak som neklamal. Ale už to nebude nemocnica, do ktorej budete môcť ísť a bude vám tam poskytnutá akútna zdravotná starostlivosť. Už si tam nemôžete dať urobiť operáciu slepého čreva. Ale stále je to nemocnica, nezrušili sme ju. Takže oni chceli len garanciu, tú nedostali.

      Na poslednej vláde sa rokovalo aj o protipandemických opatreniach. Zo strany gastro sektora prišli však sťažnosti, že zostali nepovšimnutí a prevádzky musia zostať zatvorené. Dokonca verejnosť útočila aj konkrétne na vašu osobu, že asi Boris Kollár nemá žiadnu reštauráciu, keď dopustil to, aby zostali zatvorené.

      - Mám veľmi veľa reštaurácií a mám ich zavreté. Dokonca mi už aj niektoré prevádzky skrachovali, lebo sa to už nedalo utiahnuť. Aj ja rovnako trpím a bojoval som za gastro. A keby sa mi to podarilo vybojovať, tak by sa zasa našiel ďalší chytrák, ktorý by povedal, no jasné, reštaurácie sú otvorené, lebo Kollár má reštaurácie. Nech už idú s týmto všetci do čerta. Osobne si myslím, že gastro sektor je decimovaný. Treba povedať, že máme tu ministra hospodárstva, ktorý má toto v portfóliu, je to jeho zodpovednosť. A na druhej strane ministra zdravotníctva Lengvarského. Toto sú dve ministerstvá, ktoré majú vyvažovať v takýchto situáciách zdravie ekonomické a zdravie ľudí, aby sme to prežili zo zdravotného hľadiska, ale aby sme to prežili aj z toho ekonomického. Toto sú dvaja najkľúčovejší hráči, ktorí by mali nájsť konsenzus.

      Ale vy máte pod sebou aj cestovný ruch a toto je aj váš sektor.

      - Áno, a preto napríklad, keď bola posledná kríza, keď padla vláda Igora Matoviča, tak každý tam mal nejaké personálne animozity a požiadavky a my sme mali jediné požiadavky smerom k podpore ľudí. Vymohli sme 150 miliónov pre cestovný ruch, aj keď je to sekcia hospodárstva, ale máme to pod sebou. Zároveň dostávali ľudia aj kurzarbeit. No a teraz sa otvorila schéma pre zavreté podniky a tí, ktorí majú stratu tržieb, budú mať navýšené financie.

      Vy ste aj osobne prišli na vládu, ak sa nemýlim.

      Rozhovor pokračuje na nasledujúcej strane

      Vy ste aj osobne prišli na vládu, ak sa nemýlim.

      - Na poslednej vláde, kam som osobne prišiel, aj keď nesedím na vláde, keďže som predseda parlamentu, sme spolu s Richardom Sulíkom bojovali za otvorenie prevádzok a reštaurácií.

      Ale nepodarilo sa. Prečo?

      - No najprv tam prišli odborníci z pandemickej komisie, ktorí nám predstavili, čo nás čaká v rámci omikronu.

      Koľko míňa Kollár na DARČEKY? Zistíte v našej GALÉRII

      Minister Richard Sulík však povedal, že bude ignorovať odporúčania epidemiológov.

      - Ja ignorovať odborníkov určite nebudem. A predstavili nám katastrofický scenár, ktorý nám hrozí pri omikrone. No a potom, čo nám povedali, že čo všetko sa na nás valí a ako to dopadne strašne zle v januári, tak potom choďte bojovať s nimi, aby nám otvorili prevádzky. To je boj malého s veľkým. To je veľmi ťažké. Ale bojovali sme s Richardom Sulíkom za otvorenie reštaurácií, no to sa nám nepodarilo. Podarili sa nám nejaké ústupky v rámci služieb a podarilo sa nám otvoriť športoviská pre deti. Znova, keď bude ďalšie rokovanie vlády, znova sa budem snažiť túto tému otvárať, ale nie je veľmi veľká snaha na strane ministra zdravotníctva.

      No vyšla správa, že tretiu vlnu máme za sebou a vy ste teraz povedal, že odborníci hovoria o hroziacej tragédii v januári. Čo to znamená?

      - Videli sme grafy. Omikron sa veľmi rýchlo šíri. Osobne si myslím, hoci nie som zdravotník ani imunológ, len pocitovo to vnímam, že mohlo by sa udiať, tým, že  omikron je veľmi nákazlivý, tak by mal v podstate vytlačiť súčasnú verziu. Tým by u nás mala veľmi rýchlo presiahnuť táto omikronová verzia. No hovorí sa, že nie je až taká nebezpečná, je infekčnejšia, ale mal byť tam byť ľahší priebeh. Vlastne by mohla zničiť celú túto nákazu a vytlačiť tie agresívnejšie verzie.

      Ale takto, keď ste to povedali, to neznie ako tragédia.

      - No znie. Lebo tým, že je veľmi infekčná, môže byť naraz veľká vlna v krátkom období a tá môže doviesť ľudí do nemocníc a už teraz ich máme veľa. Keby sa teraz k nám dovalila, tak to už by mohlo byť zrútenie systému. Toto je obava, že sa v januári stane, tak preto sa boja epidemiológovia všetko uvoľniť. Za normálnych okolností by sme už dnes išli podľa covid automatu. Ale pod touto hrozbou to odborníci odporučili a ja im nechcem skákať do ich roboty, ja ich rešpektujem. Rešpektujem aj ministra Sulíka, keď vraví, že otvárajme, rešpektujem odborníkov, keď vravia zatvárajme. Oni musia na seba zobrať zodpovednosť, nájsť niekde vyváženú zhodu a musia si to obhájiť.

      Vravíte už niekoľkýkrát, že všetkých rešpektujete, no viacerí politológovia vás nazývajú opozíciou v koalícii.

      - Politológovia rozprávali aj to, že sa v roku 2015 nedostanem do parlamentu, že budem mať jedno percento a dostal som sa. Potom vraveli, že sme strana na jedno použitie, a že to o dva mesiace vyfučí, a prežili sme celú opozíciu 2016 až 2020. Tieto voľby zasa hovorili, že nemáme šancu a vidíte, dostali sme sa do vlády. Ja tieto predpovede beriem s ľahkosťou vánku.

      Je to asi tým, že ste typ človeka, ktorý keď si niečo myslí, tak to povie, keď sa mu niečo nepáči, tak hneď kritizuje. No koalícia by mala fungovať na dohode, tolerancii, ústupkoch. Nechcem povedať, že barteri, ale mali by ste sa vždy vedieť dohodnúť.

      - Nemôžete aj vlastné svedomie zbarterovať, to sa nedá. Nie sme strana, ktorá obchoduje. Samozrejme, mohli sme začať obchodovať.

      No sám osebe ste povedali, že budete drahá nevesta. To zaváňa obchodovaním.

      - Ale drahá nevesta neznamená, že idete robiť  politický biznis. Drahá nevesta som myslel tak, že si vyárendujeme určité územie, ktoré chceme spravovať my. Ale nie vymieňať si služby, že ja urobím toto a ty toto. A mám teraz oklamať tých ľudí, keď som im sľúbil, že budem za nich bojovať? To určite nie. V tomto tá drahá nevesta určite nie sme. Možno sme boli na začiatku drahá nevesta, ale určite nie sme predajná nevesta.

      Tým schvaľovanie dôležitých reforiem, proti ktorým ste aj s vašu stranou protestovali, prešlo v parlamente aj bez vás a schválili sa.

      - Ale to je v poriadku.

      Nie je to taký výstražný prst, že váš hlas nemusí mať takú silu?

      - Prečo? Raz nesúhlasil s otvorením rozpočtu Richard Sulík, tak sme to schválili bez neho. To sa stáva. Máte pocit, že by hlas stany SaS zanikol? Vôbec nie. Tak teraz sa udialo toto. A moji partneri vedeli, že sme proti, ja som ich na to upozornil, oni o tom vedeli, ja som to nevetoval, je to v programovom vyhlásení vlády. Len som povedal, že za to nebudem hlasovať. To sa stáva. Veľakrát aj strana SaS nehlasovala za naše spoločné návrhy.

      Už ste spomenuli vašu pomoc ľuďom počas pandémie. Prekvapivá bola vaša tlačovka s ministrom financií Igorom Matovičom, ktorá sa týkala finančného príspevku ľuďom nad 60 rokov v prípade, ak sa dajú zaočkovať a aj v prípade, že už sú zaočkovaní. Ako sa tento nápad zrodil? Pretože koaliční partneri boli z vašej spoločnej tlačovky prekvapení.

      - To nebolo, že my dvaja sme sa dohodli. Pán minister túto pomoc predstavil, lebo sledoval tým dva ciele. Jeden bol, že sa zrýchli očkovanie, čo je veľmi dôležité, lebo to je jediná šanca, ako potlačiť pandémiu.

      A darí sa to?

      Rozhovor pokračuje na nasledujúcej strane

      A darí sa to?

      - Áno. Teraz to ide hore, očkovanosť stúpa. A druhý cieľ, teda môj, že som si povedal, že dôchodcovia, ktorí sú najviac ohrození, tak aspoň dostanú nejaké peniaze. Tam mala byť aj stoeurovka v hotovosti na energie. No ale viete, vytlačte z Igora Matoviča živú korunu, to je normálne eskamotérstvo. To znamená, že už keď je raz ochotný niečo pustiť, tak som bol veľmi rád, že to dostanú dôchodcovia.

      A vy ste ho oslovili? Že treba pomôcť seniorom?

      - Neoslovil. On prišiel s týmto návrhom a ja nebudem predsa bojovať proti dôchodcom. Je jedno, či s tým príde Richard Sulík alebo Veronika Remišová. Dôchodcovia naozaj potrebujú pomoc. A pevne verím, že aj týmito tristo eurami si pomôžu.

      Na jednej strane dokážete takto fungovať s Igorom Matovičom, na strane druhej máte veľmi veľa odlišných názorov. Ako sa vám darí s ním vyjednávať? Že by sme dali možno aj radu ministrovi hospodárstva, ktorému sa to až tak nedarí.

      - My sme štvorkoalícia a nie manželstvo z lásky. Pri láske si viete veľmi veľa odpustiť, tolerovať, prehliadať. My sme manželstvo z rozumu, tak boli hodené karty. A keď sme nechceli, aby vládol Smer, tak sme sa museli dohodnúť takto. Samozrejme, že každá politická strana má na určité veci svoj pohľad, ale to neznamená, že musíme mať nejaké osobné animozity. To je problém, ktorý využíva opozícia, keď vidí, že na seba osobne útočíme. Je problém, keď sa lídri medzi sebou začínajú nenávidieť ako osoby. A potom sa to premieta aj do politiky a to je problém. Napríklad títo dvaja sa nedohodnú a potom Richard Sulík nedostane peniaze pre podnikateľov.

      Zdroj: Tasr

      Predseda Sme rodina Boris Kollár.

      Ale to sa deje.

      - Áno. Ale ja neútočím ani na Igora Matoviča, ani na Richarda Sulíka, ani na Veroniku Remišovú, ani na pána Lengvarského. Jemu prešla reforma, no to neznamená, že ho teraz začnem nenávidieť.

      Takže z vašej strany je recept pre lepšie vzťahy v koalícii dávať do politiky menej emócií?

      - Nie. Emócie sú dobré v politike. Ale je škoda, keď politici do toho vnášajú osobné invektívy, urážky, vyťahujú veci zo súkromného života. To sú nepekné veci a nikdy to neveští nič dobré.

      Nedávno sa pred vaším úradom stretli záchranári, aby poďakovali v úvodzovkách za takmer žiadne navýšenie platov. Niektorí z nich boli zadržaní. Ani tu sa nezhodnete so svojimi koaličnými partnermi. Igor Matovič aj minister vnútra Roman Mikulec povedali, že zákrok polície bol správny, že zákaz zhromažďovania platí pre každého. No keď to porovnáme s tými predchádzajúcimi protestmi, keď  ulicami demonštrovali stovky ľudí bez rúšok a polícia nezasiahla, tak je to prinajmenšom zvláštne.

      - Keď tu boli antivaxeri na sebe natlačení bez rúšok, tak tých sa ani nedotknú a teraz došli slušne vyjadriť záchranári „poďakovanie“, sú rozostúpení na dva metre, všetci majú respirátory, tak ich zbalili a dali im pokutu? Tak áno, zákon platí pre každého, ale potom nech platí aj pre tých antivaxerov. Aj pre tých politikov, ktorí ľudí zvolávajú a bez rúšok tam rečnia a počas lockdownu sa stretávajú. Tak nech to platí pre všetkých alebo pre nikoho. Títo ľudia sú v prvej línii, bojujú za ľudí, mali by sme si ich vážiť.

      Keď sme pri pandemickej situácii, veľkou témou je aj povinné očkovanie. Váš názor?

      - Sedemdesiat percent voličov, sympatizantov strany Sme rodina, je zaočkovaných. Ja som tiež. Chystám sa na tretiu dávku. Jednak sa bojím omikronu a tretia dávka by mala podľa odborníkov zabrať, tak sa chcem ochrániť. Ale chcem povedať, že som za dobrovoľnosť. My nebudeme nikdy hlasovať na vláde a v parlamente za povinné očkovanie.

      V čom je podľa vás rozdiel v povinnom očkovaní proti koronavírusu a napríklad proti tetanu či rubeole?

      - Rozdiel niekoľko desiatok rokov a rozdiel sociálnych sietí. Keby boli sociálne siete v období, keď sa očkovalo proti obrne, záškrtu a šírili by sa po sociálnych sieťach takéto dezinformácie, tak ľudia sa tiež budú búriť. Vtedy sa dali ľudia bez problémov zaočkovať. Dokonca strana Smer zaviedla povinné očkovanie v roku 2008, prišiel s tým pán minister Richard Raši a zaviedol to. A vtedy sa všetci povinne v domovoch sociálnych služieb museli očkovať proti chrípke. A teraz sa zrazu hádžu o zem, ako sú oni proti očkovaniu. To je farizejstvo z ich strany. Mňa ako decko zaočkovali všetkým možným a stále som tu.

      A čo očkovanie detí?

      - To je citlivá téma. Moje staršie deti sú zaočkované, ale nie preto, že som ich tam ja poslal, ale ony samy sa rozhodli. A teraz, keď sa ma pýtajú moje deti, ich mamy, či ich majú dať zaočkovať, tak poviem, rozhodni sa sama, ale ja by som nedal. Pri deťoch som veľmi opatrný.

      Prečo?

      Rozhovor pokračuje na nasledujúcej strane

      Prečo?

      - Neviem. To je taký pocit.

      Ale keď dostali injekciu proti tetanu, tak proti tomu ste nenamietali.

      - To je stará známa vakcína, na tú sme naučení. Ja som tiež teraz mal nejaký úraz, tiež som hneď dostal túto vakcínu.

      Je to podľa vás o zvyku?

      - Je to veľmi medializované.

      Nie je to aj chyba vlády, že slabo komunikovala o očkovaní a pravdivé názory odborníkov vytlačili dezinformácie?

      - To nie je chyba vlády, to je celosvetový fenomén. To sú tie sociálne siete. Jednoducho sú ľudia náchylní uveriť hlúpostiam. Bohužiaľ, sme takí. Sme ochotní uveriť konšpiračným teóriám.

      Keď sa rozprávame o očkovaní a podľa vás nie je cesta povinná vakcinácia, tak nie je východiskom obmedziť viac neočkovaných?

      - Zasa tu vytvárame dve kategórie ľudí. Tu sú aj ľudia, ktorí majú zdravotné problémy a preto sa nemôžu dať zaočkovať, alebo z nejakého presvedčenia. Stále sú to ľudia, voliči, platitelia daní a my ako vláda by sme nemali týchto ľudí rozdeľovať. Zajtra môžeme prísť s tým, že kto sa nedá ostrihať, bude občan druhej kategórie.

      No ale to porovnávate neporovnateľné. Tu ide o zdravie obyvateľstva, o preplnené nemocnice, vyčerpaných zdravotníkov.

      - Ešte raz. Sloboda človeka musí byť najdôležitejšia. Je to zakotvené v ústave.

      Je však vyhlásený núdzový stav, ktorý umožňuje správať sa tvrdšie a prísnejšie.

      - Umožňuje. Preto môžeme robiť niektoré opatrenia. Ale núdzový stav nás neoprávňuje ľudí nútiť očkovať.

      Ale nevyhlasuje sa len tak bez dôvodu, ale v prípadoch, keď je situácia v krajine kritická.

      - Áno, samozrejme.

      Či toto nie je cesta? Už teraz, keď chcete ísť do obchodu kúpiť si sveter, tak musíte ukázať covid pas, aby vás vpustili do obchodu. No aj tu sa ľudia rozčuľujú, napádajú zamestnancov obchodu a vzniká napätie.

      - Áno, je to problém. My sme boli za to, aby ľudia mohli ísť do obchodov v režime OTP, ale, bohužiaľ, zo 16 hlasov máme len tri.

      A ľudia sa sťažovali, že si musia testy platiť sami.

      - Ľudia si vždy niečo nájdu, čo im nevyhovuje.

      No vzhliadajú k vám ako k ústavným činiteľom, ktorí by mali nájsť cestu, aby boli všetci spokojní. Je to naozaj taký začarovaný kruh, že čokoľvek sa spraví, tak je to zle?

      - Opozícia využije hocičo.

      Tak je to jej úloha.

      - Áno, je to jej úloha. Ale ja osobne si myslím, že by to bolo vyvážené, keby to bolo v režime OTP. A keby ste tie testy zaplatili.

      Prečo boli niektorí koaliční partneri proti?

      - To sa musíte ich spýtať. Raz keď vyjadria svoj názor, ja sa nepýtam, prečo. Do takýchto filozofických hĺbok my na vláde nejdeme.

      Odbočím od politiky k vášmu súkromiu. Blížia sa Vianoce, všetci vieme, že máte 11 detí s 10 ženami. Ako tieto sviatky u vás prebiehajú? Máte nejaké koliesko, že každé Vianoce ste u niekoho iného?

      - Nie. Ale, samozrejme, snažím sa obehnúť čo najviac.

      Za jeden večer?

      - To sa, samozrejme, nedá.

      Tak povedzte, ako to máte vymyslené?

      - U mňa býva Vaneska s priateľom, veľmi často aj Ester. Prespáva u mňa často aj Alexandra.

      Aj si spolu vychádzajú?

      - Samozrejme. Ale navštevujú ma aj ostatné deti. Keď je teplo, tak keďže mám bazén, sa chodia deti ku mne kúpať. V kuse mám doma krik, lebo deti sa zabávajú, behajú hore-dole. No Vianoce sa snažím väčšinou tráviť s mojou mamou, bratom. Buď som u Andrey s deťmi, alebo som s Barborkou a Arturkom.

      Tento rok to máte ako rozvrhnuté?

      - Ešte uvidím, ako to dopadne. Niektoré deti odcestujú na Vianoce do hôr alebo do zahraničia, tak vtedy s nimi nemôžem byť, tak budem s tými druhými. Snažím sa obehnúť čo najviac detí.

      Tak ste obsadený na štyri, päť dní počas vianočných sviatkov.

      - Áno, je toho veľmi veľa.

      A dodržiavate tradície? Napríklad čo sa týka štedrovečernej večere?

      - Áno. Väčšinou trávim Vianoce s mamou, s bratom, s jeho rodinou. Vždy sa pridajú ešte nejaké deti. Snažíme sa dodržiavať také klasické slovenské Vianoce, kam patria ryba, šupina, prekrajujeme jablko, máme oblátku s cesnakom a medom. Keď vyjde čas, tak sa snažíme ísť aj na polnočnú omšu.

      A darčeky? Zrejme to nestíhate vy sám kupovať pre celú veľkú rodinu.

      - Priznám sa, že nemám čas obiehať obchody. Ráno odídem do roboty a v noci o dvanástej končím. Väčšinou to riešim tak, že mamy mi povedia, že decká si napísali Ježiškovi toto a toto a koľko to stojí a ja to zaplatím.

      Máte aj nejaký vianočný rozpočet?

      Odpoveď na túto otázku nájdete v našej GALÉRII

      Sú to asi náklady v tisícoch.

      - Je to podľa toho, aký je vek dieťaťa a aj čomu sa venuje. Dvadsaťročnej dcére nebudem kupovať za 20 eur lego, keď jazdí parkour a reprezentuje Slovensko a vyhráva preteky. Tej, samozrejme, sa budem snažiť iné veci zabezpečiť ako malému, ktorý si ešte  lego stavia.

      Ako sme už spomenuli, blížia sa Vianoce. Čo by ste zaželali čitateľom denníka Plus JEDEN DEŇ?

      - Bol by som rád, keby sme všetci boli zdraví, lebo to je najdôležitejšie. Ja viem, že je to klišé. No dnes, bez ohľadu na to, či sme kresťania alebo ateisti, alebo ako vnímame politiku, tak je najdôležitejšie, aby sme sa opäť vedeli stretnúť s našimi rodinami. A potom pokoj v duši.

      Vy ste priznali, že vám je ľúto, že trávite málo času so svojimi deťmi. Aj vám to vyčítajú?

      - Áno. Musím priznať, že deti cítia, že som s nimi menej. Aj touto cestou sa im ospravedlňujem. Snažím sa im to vysvetliť. Staršie to chápu, tie mladšie ešte nie. Pevne verím, že príde čas, keď s nimi budem môcť byť častejšie.

      A plánujete zotrvať v politike?

      - Teraz ešte áno.

      A v tom ďalšom volebnom období?

      - To je ešte veľmi ďaleko. Uvidíme, ako zvládneme toto volebné obdobie. Budovať si dôveru je veľmi dlhodobý proces a za veľmi krátky čas ju viete stratiť. Takže plánovať v politike niečo, čo bude o rok, je veľmi vzdialené. Myslieť si, že ma bude chcieť niekto doživotne, je veľký omyl. Urobím však všetko pre to, aby sa nám podarilo naplniť všetky veci, ktoré sme ľuďom sľúbili.

      Prečítajte si tiež: