Vládna kríza má už teraz svojho VÍŤAZA: Je v tom TOTÁLNY PODRAZ alebo dobrý úmysel?
11. 3. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:53)

Zdroj: TASR
Aký osud čaká vládnu koalíciu, nemá momentálne nikto tušenie. Ak sa totiž súčasná situácia zdala dodnes problematická a umožňujúca pád vlády, odvčera to platí dvojnásobne. Za všetko môže hnutie Sme rodina, ktoré sa najprv v rámci upokojenia situácie rozhodlo, že svoje stanovisko zverejní až po týždni, keď bude môcť zasadnúť celý ich poslanecký klub. Výsledok, s ktorým sa napokon postavil Boris Kollár so svojou družinou pred novinárov, vyrazil všetkým dych.
Zdroj: Koláž
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian
Galéria k článku
Kto očakával, že hlavným cieľom Sme rodina bude upokojiť vzťahy v koalícii a presvedčiť lídrov SaS a Za ľudí, aby zmiernili svoje požiadavky na rekonštrukciu vlády, je na omyle. Strana totiž priam šokujúco vyrukovala s piatimi sociálnymi opatreniami, ktorými však podmienila svoje zotrvanie vo vláde. Práve odchod Kollárovej strany by bol skutočným koncom vládnutia Igora Matoviča, čo si predseda parlamentu evidentne dobre uvedomuje. Sme rodina požaduje k 1. aprílu vyplatenie jednorazového príspevku pre ľudí najviac zasiahnutých krízou, odklad splátok úverov a energií a aj exekúcií do konca júna tohto roka, dofinancovanie gastrosektora a cestovného ruchu vo výške 100 miliónov eur a covid balíček s piatimi respirátormi pre každého obyvateľa Slovenska.
Zdroj: Instagram Borisa Kollára
Boris Kollár mal byť ten, kto bude situáciu zmierňovať .Napokon však prišiel s plánom, ktorý ak mu nebude splnený, odíde jeho strana z vlády.
Sme rodina nebola jedinou stranou, ktorá včera rozhodovala o svojej budúcnosti v súčasnej koalícii. Rokovali aj ostatní koaliční partneri, ktorí však boli pomerne skúpi na slovo. Poslanci OĽaNO sa svorne zhodli na tom, že budú mlčať až do poslednej chvíle. Niečo málo zo svojho stanoviska však napokon predsa len prezradili, že sú o istých zmenách ochotní rokovať, avšak len pod podmienkou. ,,Zatiaľ sme nevideli žiadnu sebareflexiu od strany SaS, ktorej predseda Sulík od začiatku pandémie situáciu zľahčoval, spochybňoval prijaté opatrenia a na súčasnom stave nesie veľký podiel zodpovednosti,“ povedal predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
A čo na to saskári? „Myslím si, že ak to bude pokračovať tak ako doteraz, nebude to dobré pre koalíciu ani pre krajinu,“ povedal Ondrej Dostál. Nevylúčil pritom úplný odchod SaS z koalície. Strana Za ľudí zo svojich požiadaviek neustúpila. „Stojíme si za tým, že nejaká zodpovednosť musí byť vyvodená,“ opakoval štátny tajomník Vladimír Ledecký.
Zdroj: Lukáš Mužla
Richard Sulík a jeho strana SaS po spoločnom stretnutí prestali trvať na odchode Igora Matoviča z funkcie.
Na rozdiel od strán Za ľudí a SaS, ktoré požadujú zásadnú rekonštrukciu vlády, Sme rodina nemá žiadne personálne požiadavky. A to napriek tomu, že šéf ich poslaneckého klubu Peter Pčolinský ešte včera ráno tvrdil, že sú otvorené všetky alternatívy. „Problém nie je len v ministrovi Krajčím. Ja vidím problém vo všetkých troch koaličných partneroch. Naši ministri nevyvolávajú hádky a problémy,“ povedal.
Nech situácia dopadne akokoľvek, najlepšie má celú partiu rozohratú Boris Kollár, ktorého kroky ocenil aj politológ Miroslav Řádek. Podľa neho bolo týždňové čakanie taktickým a dobrým postupom a kvitoval aj pozvánku na spoločné rokovanie. „V prenesenom význame hovorí – chlapi, preneste sa cez to, zmierte sa a budeme pokračovať vo vláde a všetko bude dobré,“ vysvetlil. Či to tak naozaj líder Sme rodina myslel a do akej miery sa mu podarí vyboxovať svoje požiadavky, sa dozvieme dnes, keď by sa verejnosť mala dozvedieť, na čom sa počas včerajšej koaličnej rady vládny štvorlístok dohodol. Lídri strán začali v budove Národnej rady rokovať po devätnástej hodine a skončili až po uzávierke našich novín.
Na záver politológ ešte vyriekol svoj tip, ako celá kríza podľa neho dopadne. Tieto pomerne šokujúce slová si prečítajte V NAŠEJ GALÉRII.