Reklama

KOLLÁR s KOLÍKOVOU dospeli k dohode o kolúznej väzbe!

Boris Kollár, Mária Kolíková

Zdroj: TASR

Reklama

Spor medzi ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou a predsedom parlamentu Borisom Kollárom o kolúznu väzbu skončil. Dnes na rokovaní Národnej rady (NR) SR sa dohodli na kompromise a hnutie Sme rodina stiahlo svoj návrh.

Podľa Kollára rokovania boli intenzívne a každý tam chcel presadiť svoje prirority. „Našli sme kompromisné riešenie," povedal Kollár. Dodal, že tento spor je pre nich zažehnaný a hnutie Sme rodina sťahuje svoj návrh. „Pôjde len jeden návrh a to vládny," dodal, že Kolíková mu sľúbila, že je ochotná na jeseň ustúpiť aj z 5 mesiacov času stráveného v kolúznej väzbe na 3 mesiace.

„Naozaj sme mali intenzívne rozhovory a som rada, že sme dospeli do štádia, kde sme došli ku kompromisu kolúznej väzby," hovorí Kolíková. Dodala, že treba urobiť mnoho úkonov v právnej úprave a nemôžeme si „preklopiť" právne úpravy ani z Česka, ani z Rakúska. „Sme rodina boli otvorení, aby sme našli cestu a porozumenie. Aj ja som urobila ústupky, dnes ešte urobím jeden pozmeňovací návrh na vláde. Právna úprava spôsobí to, že text vytvorí menší priestor na špekulácie, že by sa kolúzna väzba mohla nadužívať," dodala. Podľa nej zásadná zmena prišla v dvoch režimoch. Kollár s ňou nesúhlasí a myslí si, že väzba je nadužívaná. 

Zdroj: Erika Ïurèová

Na snímke vľavo ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková a predseda NR SR Boris Kollár počas brífingu po návšteve Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Žiline. Komentovali aj kolúznu väzbu.

Ak nie je preukázané kolúzne správanie obvineného, základná dĺžka trvania kolúznej väzby by mohla byť päť mesiacov. Zároveň v tomto prípade nemá byť možné ani jej ďalšie predĺženie. Návrh novely Trestného poriadku z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu schválila vláda, obsahuje aj výnimky, pre ktoré by mohla kolúzna väzba trvať dlhšie.

Kolúzna väzba by mohla trvať dlhšie ako päť mesiacov, ak by bolo zistené, že sa obvinený kolúzne správal či už sám, alebo prostredníctvom iných osôb. Rovnako ak sa vedie trestné stíhanie za trestný čin spáchaný zločineckou alebo teroristickou skupinou, za obzvlášť závažný trestný čin spáchaný organizovanou skupinou, za trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny alebo za trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody na doživotie. Návrhom sa majú posilniť práva obvineného umiestneného v kolúznej väzbe, tiež zabezpečiť vyššia kvalita návrhov na vzatie obvineného do väzby a rozhodnutí súdov o väzbe.

Ďalšou zmenou má byť zavedenie obligatórneho súdneho preskúmavania možnosti nahradiť väzbu inštitútmi náhrady väzby. "V súlade s tým, ako aj s judikatúrou Ústavného súdu SR a zavedenou súdnou praxou sa explicitne ustanovujú náležitosti návrhu na vzatie obvineného do väzby a odôvodnenia rozhodnutia súdu o väzbe," uviedol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. Priblížil, že pri kolúznej väzbe musí návrh na vzatie obvineného do väzby a odôvodnenie rozhodnutia súdu o väzbe obsahovať aj uvedenie konkrétnych skutočností, ktoré zakladajú dôvodnú obavu z kolúzneho správania obvineného alebo z ktorých je zrejmé, že tak obvinený už konal.

V prípade, že obvinený požiada o prepustenie na slobodu a prokurátor tejto požiadavke nevyhovel, podľa návrhu ju bude musieť predložiť sudcovi pre prípravné konanie najneskôr do piatich pracovných dní. Navrhovaná účinnosť právnej úpravy je od 1. augusta.