Kočner nie je sám, ktorý čaká na súd: Na TOTO sa psychicky pripravuje Jankovská, Brhel a Výboh
5. 8. 2022, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:28)

Zdroj: Archív
Bývalého vplyvného človeka Mariana Kočnera dobieha v plnej nahote jeho minulosť. Okrem zmeniek z ktorých je už odsúdený na 19 rokov tvrdej basy čelí obžalobe z objednávky mnohých vrážd a najnovšie aj z ekonomickej trestnej činnosti za milióny eur. No tam ešte súdne pojednávania nie sú vytýčené. Naopak, bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, ale aj oligarchovia Miroslav Výboh a Jozef Brhel sa už pripravujú na procesy.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CXO76EGPx_L/
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: archív
Galéria k článku
Jankovská je známa predovšetkým z kauzy Búrka, kde je spolu s množstvom ďalších ľudí obvinená z ovplyvňovania súdnych rozhodnutí. Oveľa aktuálnejšia je ale pre ňu kauza trenčianskeho baru Fatima, ktorá sa s ňou vlečie už viac ako 20 rokov! Prvý úder v tomto prípade dostala len nedávno, keď okresný súd (OS) rozhodol, že podnikatelia Ondrej Janíček a Jozef Strelčík sú nevinní, napriek tomu, že ich Jankovská v prípade Fatima ešte ako sudkyňa okresného súdu v Trenčíne odsúdila na 15 mesiacov väzenia. „Po 22 rokoch som sa dočkal spravodlivého rozsudku. Nevinný, pretože brániť sa oplatí,“ povedal Janíček po rozsudku. Senát OS si ale zároveň nemyslí, že motívom odstavenia Janíčka a Strelčíka bolo to, že čográdyovci chcú ovládnuť bar Fatima.

Janíček pred mnohými rokmi získal v dražbe bar pod trenčianskym hradom. O podnik mal však záujem aj šéf mafiánskej skupiny sýkorovcov Peter Čongrády. Spor sa skončil tak, že Janíček o bar násilím prišiel. Jankovská ho vtedy ako sudkyňa poslala za mreže kvôli údajnému vydieraniu Tibora Jurisu. Podľa Janíčeka mala za to dostať úplatok tri milióny slovenských korún (100-tisíc eur). Tým sa ale prípad neskončil!
V marci 2018, kedy už bola štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti ako nominantka Smeru, chcela podľa polície ovplyvniť vyšetrovanie prípadu. „Prostredníctvom Petra Vaska zorganizovala, aby zabezpečil ovplyvnenie Michala Vidu tak, že ten zmení svoju výpoveď v prospech Vaska a Jankovskej, aby ona nebola diskreditovaná v pozícii štátnej tajomníčky,“ píše sa údajne v uznesení o obvinení.

A práve v prípade ovplyvňovania vyšetrovania kauzy Fatima je už na 19. augusta vytýčené prvé pojednávanie. „Prokurátor podal obžalobu na obvinených M. J., R. K. a P. V. a to pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti,“ povedal hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Spolu s "Opičkou" z Kočnerovej Threemy a jej svatom Vaskom je obžalovaný aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, ktorý sa mal pri ovplyvňovaní prípadu výrazne angažovať. Okrem nich figurujú v kauze aj mená ako policajný exprezident Tibor Gašpar, či exšéf NAKA Peter Hraško. Oni zatiaľ obžalovaní nie sú. V galérii si pozrite, čo závažného sa píše v uznesení o obvinení Jankovskej.
Článok pokračuje na druhej strane.
Súdny proces by sa mal rozbehnúť aj v prípade Mýtnik III s podnikateľom spájaným so Smerom Miroslavom Výbohom. Prvé pojednávanie bolo naplánované na 31. mája, no Výboh bol v tom čase na úteku. „Obžalovaný sa chce osobne zúčastniť na hlavnom pojednávaní, pričom v súčasnosti mu bol Slovenskou republikou odňatý cestovný pas,“ priblížila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková Výbohove dôvody. O ďalší mesiac boli všetky zatýkacie rozkazy proti Výbohovi odvolané. Podnikateľ totiž deklaroval, že najbližšie sa už na súd dostaví. Termíny pojednávaní sú stanované na 4. až 6. októbra.

Zdroj: FB/Smer-SD
Výboh je obžalovaný za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v prípade, v ktorom malo putovať 150-tisíc eur krabici od šampanského až priamo k exmpremiérovi Petrovi Pellegrinimu. Ten bola na NAKA vypovedať ako svedok. „Ako svedok aj odchádzam, nie je mi nič kladené za vinu,“ povedal Pellegrini po výsluchu. Výboh mal byť pri tom prostredníkom medzi IT podnikateľom Michalom Suchobom a v čase údajného spáchania skutku ešte štátnym tajomníkom na rezorte financií Pellegrinim, ktorý mal zabezpečiť politickú podporu pri zmene zákona o používaní elektronickej pokladnice. Suchoba sa mal už ku skutku priznať.
Ďalší údajný oligarcha v pozadí Smeru Jozef Brhel sa dočká súdneho procesu v kauze Mýtnik tiež v októbri. Tento prípad sa týka utajovaných miliónových zmlúv na Finančnej správe (FS). Zákazky mali dostávať vopred vybrané firmy, ako napríklad Allexis, v ktorej figuroval spolupracujúci obvinený Suchoba. Škoda spôsobená štátu bola prokurátormi vyčíslená na viac ako 45 miliónov eur.

„V jednom prípade ide o porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, v ďalšom skutku ide o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti, v zostávajúcich troch skutkov ide o zločin prijímania úplatku,“ informoval Úradu špeciálnej prokuratúry. Okrem Brhela, ktorý mál stáť na čele skupiny je obžalovaných ďalších 5 osôb vrátane jeho syna Jozefa Brhela mladšieho a bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Radka Kuruca. V prípade vypovedal a ku skutkom sa priznal bývalý šéf FS František Imrecze. „Urobil som chybu,“ povedal exšéf FS ku svojim skutkom po výsluchu na policajnom prezídiu.
Na súd už smeruje aj Kočnerov prípad ekonomickej trestnej činnosti v kauze Donovaly a Báč. Hlavne pofidérnym obchodom s hotelmi na Donovaloch sa dôkladne venoval zavraždený novinár Ján Kuciak († 27), ktorý Kočnera konfrontoval so závažnými skutkami aj na brífingu podnikateľa. „Bol spracovaný návrh na podanie obžaloby v súvislosti s účelovými prevodmi nehnuteľného majetku a následným uplatňovaním nadmerných odpočtov DPH vo výške viac ako osem miliónov eur,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Viac o tomto prípade sa dočítate tu.