Kuciak sa kauzou Donovaly podrobne zaoberal krátko pred jeho smrťou. Podľa aktuality.sk sa jeho snaha neminula po rokoch účinku a vyšetrovateľ podal návrh na Kočnerovu obžalobu. „Bol spracovaný návrh na podanie obžaloby v súvislosti s účelovými prevodmi nehnuteľného majetku a následným uplatňovaním nadmerných odpočtov DPH vo výške viac ako osem miliónov eur,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Prípad pôvodne vyšetroval Kočnerov dvorný policajt Štefan Jombík. Kuciak ale poukázal aj na jeho pochybenia, na čo mu prokurátor prípad odňal a pridelil inému vyšetrovateľovi. Teraz prípad mieri pomaly - ale isto pred súd. Spolu s podnikateľom odsúdeným v kauze zmenky bol podaný návrh na obžalobu aj na jeho účtovníka Petra Pechu a Janu Šlachtovú. Trojica čelí návrhu na obžalobu zo zločinu neodvedenia dane a poistného pre donovalské hotely Residence a Šport. Oba hotely počas rokov 2010 až 2012 papierovo menili majiteľov až trikrát, čím vznikli vratky DPH za 8 miliónov eur. Residence aj Šport mali byť pritom podľa polície stále v rukách Kočnera.

Ešte sofistikovanejšie mal Kočner postupovať v prípade golfového areálu Welten v Báči. V tomto prípade navrhuje polícia obžalovať okrem Kočnera aj Pechu a advokáta Jána F. zo zločinu poškodzovania veriteľa. „V kauze Báč bol spracovaný návrh na podanie obžaloby v súvislosti s realizáciou série účelových právnych úkonov smerujúcich k odstráneniu časti majetku konkrétnej obchodnej spoločnosti, a tým k poškodeniu jej 16 veriteľov, rozsah následku predstavuje takmer tri milióny eur,“ povedal Slivka. Aj tomuto prípadu sa intenzívne venoval nebohý novinár.

Kočner je obžalovaný z objednávky likvidácie Kuciaka, pri ktorej bola zavraždená aj jeho snúbenica Martina Kušnírová († 27). Odsúdený podnikateľ sa v tomto prípade cítil podľa obžaloby ohrozený článkami novinára, a teda stratou peňazí z podozrivých obchodov. Kočnerovi na jednom z pojednávaní dokonca púšťali aj jeho brífing, na ktorom ho Kuciak krútil práve kvôli prapodivným obchodom v kauze Donovaly. „Mali ste všetci možnosť vidieť, ako ho svojimi otázkami prichytil pri klamstve a dostal do úzkych,“ povedal po odvysielaní záznamu vtedajší splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic.

Prečítajte si tiež: