Novozvolený prezident Andrej Kiska by privítal možno ešte pred svojou inauguráciou stretnutie s porazeným protikandidátom a premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Kiska privítal a poďakoval Ficovi, že mu ešte počas počítania hlasov zagratuloval k zvoleniu za hlavu štátu.

„Stretnutie zatiaľ žiadne dohodnuté nemám. Ja pravdaže privítam čím skôr stretnutie s pánom premiérom, aby sme diskutovali, ako aj on vidí úlohu prezidenta,“ povedal Kiska v relácii TA3 V politike, kde poskytol prvý väčší rozhovor po prezidentských voľbách.

Prezident má byť podľa Kisku tým, kto tlmí konflikty. „Človeka, ktorý hľadá dohody a riešenia medzi parlamentom a vládou, medzi politickými stranami – a takto ja svoju úlohu ako prezidenta vidím,“ dodal. „Pravdaže, pri takejto funkcii musím s premiérom spolupracovať - čím skôr sa s ním stretnem, budem veľmi rád,“ poznamenal Kiska.

Nestranícky prezident

Zatiaľ nehovorí, či má stretnutie iniciovať Fico, alebo ho pozve Kiska. S premiérom by si chcel vydiskutovať, že prezident by mal byť síce protiváhou, ale skôr takou, aby sa dosiahla rovnováha a nie konflikt s vládou. „V žiadnom prípade konflikt z mojej strany nehrozí, ale vždy budem obhajovať to, prečo som bol do tohto úradu zvolený a kto ma zvolil, to jest občania,“ povedal Kiska.

Zároveň potvrdil, že chce byť nezávislým, nestraníckym prezidentom, ktorý do úradu vchádza kvôli ľuďom a plánuje tam pôsobiť ako prezident všetkých ľudí. Ak by sa vláda rozhodla prijať taký zákon, ktorý by podľa Kiskovho názoru nebol v záujme občanov, tak by sa ako prezident stretol s príslušným ministrom, prípadne premiérom.

„Ak ani to nepomôže, tak vtedy je skutočne úlohou prezidenta postaviť sa pred verejnosť a pomenovať tento problém,“ vysvetľoval Kiska. V prípade, že by mu premiér navrhoval na vymenovanie za ministra človeka, ku ktorému by mal odborné alebo iné výhrady, tak by sa s ním Kiska veľa rozprával.

Spomenie eurovoľby

„Určite by som sa pýtal, či nemáme vhodnejšiu osobu. Ale na záver – ako som povedal, nemám záujem uzurpovať si moc a chcem udržiavať ten systém, aký v spoločnosti máme,“ vysvetlil Kiska odmietol posilňovanie kompetencií prezidenta.

„Ja skutočne vnímam úlohu prezidenta ako takú autoritu. Ako človeka, ktorý by mal byť majákom spoločnosti, mal by klásť otázky za ľudí, mal by vyzývať vládu a parlament, aby svoje sľuby plnili,“ povedal Kiska. Podľa neho by sme si mali ctiť ducha ústavy tak, ako bola napísaná a používať zdravý rozum, nie posilňovať prezidentské právomoci.

Zvolený prezident Kiska ešte presne nevie, koľko z pracovného času strávi v paláci a koľko medzi ľuďmi. „Ale tým, že budem prezidentom ľudí, určite chcem s nimi byť v kontakte“. Kiska pripustil, že aj keď ešte nebude úradujúcim prezidentom, tak vyzve občanov, aby išli voliť v eurovoľbách.

Vypočuje menšiny

Zatiaľ je to však podľa neho najmä úlohou prezidenta. Veľmi rád sa stretne aj s predstaviteľmi menšín, aby si vypočul, ako by im mohol pomôcť. Medzi prvé kroky Kisku po inauguráciu bude patriť zoznámenie sa s každým z vyše stovky ľudí, ktorí teraz pracujú v prezidentskom paláci.

S každým by sa chcel stretnúť osobne porozprávať sa s nimi o vízii práce prezidentského úradu. „V tých ďalších dňoch by som rád uvažoval a pripravoval si tím odborníkov, s ktorými by sme spolu postavili víziu, ako čo najlepšie prezidentský úrad priblížiť ľuďom a na druhej strane pomôcť našej krajine," povedal Kiska.

V tomto prechodnom období už veľa diskutuje a má prisľúbenú pomoc bývalého predsedu ústavného súdu Jána Mazáka, diskutuje aj s bývalým veľvyslancom v USA Martinom Bútorom, ktorý je odborník na zahraničnú politiku.

Kiska sa podľa vlastných slov chce opierať o pomoc najlepších. Kiska nepovažuje za správne, aby prezident prišiel o právomoc menovať troch členov súdnej rady, ako je to momentálne navrhnuté v novele ústavy. Čaká, čo sa s týmto návrhom udeje počas druhého čítania v parlamente, kde môže dôjsť k zmenám.

Prezidentský plat nechce

Budúci slovenský prezident sa vzdá svojho prezidentského platu v prospech ľudí v núdzi. Sľub, ktorý dal ešte počas kampane, podľa neho platí. „Na Slovensku je veľmi veľa rodín, ktoré bojujú s osudom a nevedia si rady. Som presvedčený, že nebude problém nájsť vhodných príjemcov,“ vyhlásil Kiska vo vysielaní Rozhlasu a televízie Slovenska.

Systém prerozdeľovania, aby peniaze dostali každý mesiac iné rodiny, Kiska ešte nájde. „Po skúsenostiach z Dobrého anjela, kde som pôsobil viac ako sedem rokov, viem, že rodín, ktoré potrebujú pomoc, je veľmi veľa a musíme skôr nájsť spravodlivý systém, ako im tieto peniaze dať,“ hovoril.

Víťaz prezidentských volieb sa v relácii vyjadril, že sa nevzdá svojich podielov vo firmách. „Podielov vo firmách, kde som akcionárom, kde zhodnocujem svoje prostriedky, sa nemienim vzdať,“ uviedol s tým, že v zmysle zákona nebude aktívne podnikať ani pôsobiť v žiadnej spoločnosti.

„Ale čo sa týka samotnej investície do akcií v jednotlivých akciových spoločnostiach, nevidím žiaden dôvod sa ich vzdať,“ doplnil. Kde bude Kiska ako prezident bývať, zatiaľ neriešil. „Som finančne zabezpečený človek a určite nebudem touto otázkou zaťažovať daňových poplatníkov,“ poznamenal.

Olympiáda na Slovensku

Slovensko treba podľa budúcej hlavy štátu viac propagovať v zahraničí. „Každú jednu zahraničnú služobnú cestu by som využil na to, aby som vyskúšal Slovensko predať,“ povedal a dodal, že krásy našej krajiny by chcel ukazovať aj zahraničným návštevám.

Prípadnej kandidatúre Slovenska ako spoluorganizátora zimnej olympiády v roku 2022 by podľa Kisku mali predchádzať ekonomické a ekologické analýzy. „Olympijské hry by nesmierne pomohli propagácii Slovenska v zahraničí, ale je dôležité spraviť predtým podrobný ekonomický prepočet a taktiež dobrú štúdiu dopadov na ekológiu Tatier,“ vyjadril sa.

„Ak by obe štúdie ukázali, že sa to dá, mali by sme spraviť všetko preto, aby olympiáda prišla,“ dodal Popradčan Kiska. Zvolený prezident Kiska chce byť po piatich rokoch v úrade vnímaný ako ten, kto vrátil dôveru v prezidentský úrad.

Tiež chce, aby ľudia v ňom videli počas piatich rokov človeka, ktorý stál za ľuďmi a nie za politickou stranou a že dokázal krajine pomôcť. Ako tri najvážnejšie problémy Slovenska označil Kiska stagnujúcu ekonomiku, vzdelávanie a zdravotníctvo.