Firma, ktorú prezident Andrej Kiska založil a do mája 2014 aj riadil, sa pokúsila v apríli 2014 uplatniť si vratku DPH. KTAG totiž chcela, aby jej bola odpočítaná daň vo výške 146-tisíc eur z dodávateľských faktúr a žiadala štát o vyplatenie vratky. Tú si firmy uplatňujú v prípade, že mali vstupné náklady vyššie ako výnosy v danom zdaniteľnom období.

Daňováci následne nabehli do firmy na kontrolu a náklady spojené so spomínanými faktúrami bratom Kiskovcom neuznali. Šlo totiž o výdavky za tovary a služby, ktoré nijako nesúviseli s predmetom podnikania spoločnosti KTAG, ale opäť s predvolebnou kampaňou Andreja Kisku.

Daňováci Kiskovi nárok na vratku neuznali a KTAG musela doplatiť daň vo výške viac ako 9-tisíc eur. Súčasne musela spoločnosť zaplatiť aj penále vo výške viac ako 15-tisíc eur, čo je desať percentná zákonná pokuta. Daňováci následne skonštatovali, že zo strany KTAG došlo k porušeniu zákona o dani z pridanej hodnoty, keď do účtovníctva zahrnuli faktúry nesúvisiace s účelom podnikania.

Firma svoje pochybenie uznala a daňovému úradu poskytla aj zdôvodnenie. Vraj šlo iba o omyl. Faktúry boli podľa KTAG nesprávne zatriedené do nároku na odpočet dane. “Predmetné doklady boli omylom predložené účtovníčke a zaúčtované v spoločnosti KTAG, ktoré evidentne tam nepatria, čo bolo spôsobené neúmyselne,” píše sa v dokumente.

Prezident rečnil na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Po návrate z USA bude mať čo vysvetlovať.
Zdroj: tasr

Keď sa na verejnosť dostali prvé informácie ohľadne účtovníctva Kiskovej firmy, sám prezident na tlačovej konferencii o vyplatení dodatočne vyrubenej dani aj penále hovoril. “Daňový úrad sa nestotožnil s postupmi účtovníctva spoločnosti KTAG a s odpočtom DPH nesúhlasil. Na základe toho KTAG okamžite uhradilo DPH vo výške 9 tisíc eur ako aj penále vo výške 15 tisíc eur,” povedal minulý týždeň Kiska.

Jeho firma musela kvôli výdavkom na kampaň dodatočne doplatiť aj daň z príjmu. Daňováci totiž prišli Kiskovcom na to, že sa pokúsili aj skrátiť daň. KTAG si neoprávnene zahrnula do účtovníctva výdavky vo výške viac ako 136 tisíc eur. Šlo pritom o výdavky, ktoré nijakým spôsobom nesúviseli so zabezpečením, dosiahnutím a udržaním zdaniteľných príjmov KTAG. Skonštatovali to kontrolóri Finančnej správy po kontrole vo firme bratov Kiskovcov. KTAG si týmto spôsobom skrátila dane a štát pripravila o viac ako 27-tisíc eur. Daniari prípad postúpili aj polícii. Vyšetrovateľ v uznesení skonštatoval, že v prípade KTAG došlo jednoznačne k spáchaniu trestného činu skrátenia dane a poistného. Začať trestné stíhanie však nebolo možné, nakoľko konateľ firmy Eduard Kučkovský si uplatnil účinnú ľútosť a dorubenú daň dodatočne vyplatil.

Baránek: Príliš veľa omylov v jednom prípade, to už je podozrivé

Politicky analytik Ján Baránek považuje nové skutočnosti zverejnené v súvislosti s prezidentom za oveľa vážnejšie ako tie z minulého týždňa. „Toto je už iná kategória, toto má všetky znaky typického slovenského podnikania," skonštatoval pre denník Plus JEDEN DEŇ Baránek. Škandál okolo účtovníctva firmy Andreja Kisku a jeho predvolebnej kampane už naberá na obrátkach a prekročil únosné hranice. "Môže sa stať jeden omyl a zaradiť zle faktúry do účtovníctva, ale ešte si omylom aj vypýtať vratku, je už veľa omylov v jednom prípade a začína to byť podozrivé," dodal analytik. Kiska to podľa neho bude musieť vysvetliť.

Ako sa vyvíjala kauza Kiskovej firmy?;

  • 18.9.2017 – do viacerých médií prišli dokumenty z daňovej kontroly v spoločnosti KTAG, ktorú vlastní Andrej Kiska s bratom Jaroslavom. Uznesenie policajného vyšetrovateľa hovorí o spáchaní trestného činu skrátenia dane a poistného.
  • 19.9.2017 – Andrej Kiska potvrdil, že firma mu v roku 2014 zabezpečovala predvolebnú kampaň. Do účtovníctva si KTAG zahrnula faktúry, ktoré nesúviseli s predmetom činnosti firmy.
  • 14.9.2017 – prezident Andrej Kiska vyzval ministra financií Petra Kažimíra, aby vyšetril odkiaľ došlo k úniku informácie, ktoré sú predmetom daňového tajomstva.
  • 17.9.2017 – prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar oznámil, že dáva trestné oznámenie v súvislosti s únikom dokumentov z Finančnej správy.
  • 18.9.2017 – Andrej Kiska sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom, ten mu povedal, že už zúžili okruh ľudí, ktorí s citlivými dokumentami prišli do kontaktu.