Bývalý politik Ján Ľupták je po odchode z politiky na dôchodku a pomáha synom Andrejovi a Jánovi s podnikaním. V rodinnej firme uvedený ako prokurista a niekedy tak spoločnosť zastupuje. Že rodina podniká, vidieť aj pred Ľuptákovým domom v Banskej Bystrici, kde stoja dodávky s logom firmy.

Bývalého politika by ste tam však hľadali márne. V dome sa momentálne nachádza len jeho syn s rodinou a Ľupták sa viac zdržiava v dedine Šiatorská Bukovinka, kúsok od maďarských hraníc.

„Po rodičoch som zdedil rodný dom a pozemok. Zrekonštruovali sme ho a aj s manželkou si víkendy a teplejšie mesiace budeme užívať na mojej rodnej hrude,“ povedal denníku Plus JEDEN DEŇ Ľupták, keď dom dokončieval.

Bratranec Jaroslav (41), ktorý ho občas navštevuje, dodáva: „Dom si prerobil sám aj so synmi Andrejom a Jánom. Väčšinou presedí doma na dvore alebo sa venuje záhradke.“ Ľudia v malej pohraničnej dedinke vychádzajú s expolitikom dobre.

„Ak vystrčí nos z domu, tak sa vždy s každým, koho stretne, porozpráva a veľmi rád špásuje,“ tvrdí sused Paľo (62), ktorý priznal, že keď bol Ľupták v parlamente, pomohol dedine postaviť dom smútku, ihrisko a opravil strechu na kultúrnom dome. Do politiky sa vraj už vrátiť nechce, čo potvrdil aj bratranec Jaroslav. Najnovšie túži len po zdraví.

„Poviem vám len toľko, že ja si už v rodičovskom dome užívam dôchodok a želám si len, aby som mal ešte dlho pevné zdravie,“ povedal Ľupták.

Z domu naozaj nevychádza často, no určite nevynechá víkendové nákupy. S manželkou Alžbetou sa vybral do Fiľakova. Ako vzorný manžel asi po polhodinovom nakupovaní vyšiel s vozíkom, vyložil tovar do kufra, vozík zaniesol naspäť a asi päť minút čakal na manželku. Tá si rovno sadla do auta a opäť sa vrátili do Šiatorskej Bukovinky užívať si dôchodok.

Úlovok pre imitátorov

Z Jána Ľuptáka si často uťahovalo aj nemálo zabávačov a skvele ho imitoval napríklad Rasťo Piško. Zľudovela najmä jeho okrídlená veta: „Mňa veľmo srdco bolí.“

Kto je Ján Ľupták

Robotnícky líder vzišiel zo Strany demokratickej ľavice, založil si vlastné Združenie robotníkov Slovenska. Vo voľbách v roku 1994 získali 7,34 percenta hlasov, čo ZRS vynieslo 13 poslancov v NR SR a miesto vo vláde spolu s SNS a HZDS.

V kabinete Vladimíra Mečiara vtedy ZRS získalo 4 kreslá. Ján Ľupták sa stal podpredsedom parlamentu. Pre svoj slovník a časté používanie tohto výrazu si rýchlo získal prezývku Kelňa.