KEDYSI KAMOŠI, teraz výčitky a trestné oznámenie? TOTO majú spoločné KOČNER, MATOVIČ a LIPŠIC!
29. 1. 2023, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:49)
V minulosti mali k sebe veľmi blízko, teraz si niektoré dvojice nevedia prísť na meno. Reč je o šéfovi OĽaNO Igorovi Matovičovi a lídrovi SaS Richardovi Sulíkovi, odsúdenom podnikateľovi Marianovi Kočnerovi a exsiskárovi Petrovi Tóthovi a poslednú dobu sa nezhody začali vyostrovať aj medzi špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.
Zdroj: Picasa
Zdroj: TV Markíza
Zdroj: archív M.Ž.
Galéria k článku
Málokto si dnes spomína, že cesty súčasnej prokurátorskej špičky sa skrížili už v dávnej minulosti. Bol to práve Lipšic, ktorý si ako nový minister vnútra v roku 2010 vybral za štátneho tajomníka dovtedy zástupcu riaditeľa odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku. „Dnes je organizovaný zločin veľmi tesne spojený s ekonomickou kriminalitou,“ odôvodnil svoje rozhodnutie Lipšic s tým, že boj s organizovaným zločinom bude jednou z jeho priorít.

Zdroj: tasr
Po páde vlády Ivety Radičovej obaja opustili miesta na ministerstve, no ich cesty sa nerozišli. Svorne kandidovali do parlamentných volieb 2012 za KDH, no Žilinka nepochodil a vrátil sa do svojej funkcie na prokuratúre, kde budoval svoju ďalšiu kariéru. Naopak, Lipšic spomedzi kresťanských demokratov získal najviac preferenčných hlasov a stal sa poslancom Národnej rady. Vo verejnej funkcii skončil až na jeseň 2016, odkedy sa venoval advokátstvu.
Vtedy sa jeho cesty so Žilinkom opäť skrížili. Obaja sa zo svojich pozícií snažili bojovať za spravodlivosť a narážali pri tom na Kočnera. Žilinka napríklad odstavil dvorných vyšetrovateľov Kočnera od jeho prípadu Glance House a dozoroval podvody v prípade Technopolu. Napokon vydal pokyn, aby Kočnera obvinili v kauze Donovaly. Lipšic zastupoval TV Markíza v kauze zmenky, v ktorej Kočner vyfasoval 19 rokov väzenia. Bol aj právnym zástupcom rodiny Kuciakovcov až do doby, keď sa stal špeciálnym prokurátorom. Kočner je v súčasnosti obžalovaný aj z toho, že si v minulosti objednal vraždu oboch súčasných špičiek prokuratúry.

„Generálny prokurátor nemôže takto postupovať,“ povedal najnovšie Lipšic na adresu Žilinku, lebo ten vraj použil paragraf 363 Trestného poriadku na zastavenie prípadu, v ktorom ešte nik nebol obvinený. Podľa špeciálneho prokurátora využívajú Žilinkovci paragraf 363 často nesprávne. No pri 363-tke sa ich spor iba vyostruje. Začalo sa to krátko po tom, ako sa ujali svojich funkcií. Generálny prokurátor ešte v lete 2021 podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti Lipšicovi. Najvyšší správny súd Žilinkovi vyhovel a Lipšica pokarhal za to, že sa špekulatívne vyjadril k prípadu bez toho, aby bol oboznámený so spisom.
Na ďalších stranách nájdete, čo rozdelilo Kočnera s Tóthom a Sulíka s Matovičom.
Kočner má pre bývalého kamaráta exsiskára Petra Tótha oveľa závažnejší problém ako je disciplinárne konanie. „Kočnera poznám 23 rokov. Ak by sa potvrdili podozrenia, znamenalo by to koniec nášho priateľstva,“ povedal bývalý príslušník SIS krátko po tom, ako začal na polícii "spievať" jeden z dnes už odsúdených z účasti na vražde Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kusnírovej († 27) Zoltán Andruskó.

Ako sám Tóth povedal, v blízkosti Kočnera sa pohyboval už od roku 1995. Dokonca ich z toho obdobia zachytáva spoločná snímka, na ktorej je syn bývalého prezidenta Michal Kováč ml. Toho 31. augusta v roku 1995 zavliekla (uniesla) podľa všetkého SIS do Rakúska.
Zdroj: Archív
Snímka z dávnych rokov, na ktorej je Marian Kočner, Michal Kováč ml. a Peter Tóth.
Tóth sa neskôr nechal Kočnerom nahovoriť, aby mu pomáhal s projektom Na pranieri. Išlo o reláciu, v ktorej dnes už odsúdený podvodník plánoval publikovať informácie zo súkromia novinárov. Tóth pre Kočnera dokonca zriadil v roku 2017 aj takzvané sledovacie komando. To malo za úlohu sledovať mnohých ľudí, vrátane Jána Kuciaka († 27). Kuciaka aj so snúbenicou zavraždili 21. februára 2018. Z objednávky tohto ohavného činu je obžalovaný práve Kočner.

A práve Tóth poskytol polícii rozhodujúci dôkaz v kauze Kuciak, ktorým bol Kočnerov mobilný telefón s aplikáciou Threema. Pomocou nej komunikoval Kočner so svojimi kumpánmi o mnohých podozrivých veciach vrátane vraždy. Tóth dokonca polícii prezradil, že Kočner sa mu raz preriekol a povedal o falšovaní zmeniek. „Tóth je klamár a rozprávkar,“ povedal na jednom z pojednávaní Kočner v čase, keď už bol za zmenky právoplatne odsúdený.
Na poslednej strane sa dočítate, kedy sa sily Sulíka s Matovičom spojili, čo počas rokov nasledovalo a čo mohlo byť spúšťačom konca ich kamarátstva.
Od príchodu do parlamentu na spoločnej kandidátke až k avizovanému trestnému oznámeniu! Tak by sa dalo zhrnúť bývalé kamarátstvo lídra SaS Richarda Sulíka a šéfa OĽaNO Igora Matoviča. Pred voľbami v roku 2010 zobrala SaS na kandidátnu listinu nominantov Obyčajných ľudí. Liberáli získali 22 poslaneckých mandátov, z ktorých štyri patrili Matovičovcom.

SaS sa dokonca dostala do koalície vlády Ivety Radičovej, ktorá nedopadla slávne. Liberáli spolu s Matovičom totiž nezahlasovali za vyslovenie dôvery vláde, ktorá bola spojená s rozhodovaním o eurovale. K moci potom prišiel Robert Fico, ktorý býval v byte daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. A práve tam obaja dnešní kohúti organizovali protesty, proti vláde Smeru, ale hlavne samotnému Ficovi.
Zlomový moment nastal, keď sa po 8 rokoch vlády Smeru dostala v roku 2020 k moci koalícia OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí. „Chceme rezorty financií a školstva,“ povedal krátko po voľbách 2020. Bolo jasné, že ministrom financií chce byť práve on. Šéf volebného víťaza OĽaNO Matovič si ale stál za svojim a za ministra financií presadil Eduarda Hegera.

No ich priateľstvo overila až krízová situácia počas pandémie Covidu. „Sulík nenakúpil antigénové testy,“ povedal Matovič s tým, že šéf SaS môže za tisícky mŕtvych. Ich nespočetné hádky vyústili až do rekonštrukcie vlády, keď si dovtedajší premiér Matovič vymenil funkciu s Hegerom. Ani tam to ale neskončilo a SaS za rôzne Matovičove vraj nepremyslené nápady chcela, aby odišiel z vlády úplne. On to ale nedopustil a tak liberáli opustili koalíciu a aj svoje vládne posty. „Situácia s Matovičom je neúnosná. Sledujeme rozvrat verejných financií. My odmietame takéto chaotické fungovanie. Matovič je pôvodcom 90 % problémov, čo má táto koalícia. On gniavi celú krajinu. Je hanba s ním sedieť na vláde,“ povedal Sulík.
Snaha SaS tým ale neskončila. Po odchode z vlády sa v parlamente snažili vysloviť Matovičovi nedôveru. To sa nepodarilo, a tak navrhli vyslovenie nedôvery celej Hegerovej vláde. Hneď po tom, ako vláda padla prišiel Matovič so závažným obvinením: „Mám dôkazy o závažnej korupcii Sulíka, ktoré zverejním počas predvolebnej kampane.“ Šéf SaS obvinenia odmietol a k situácii sa ďalej nevyjadroval. Mlčanlivosť ale prelomil pre aktuality.sk a jeho slová nie sú pre Matoviča nič príjemného: „Nejaké právne kroky podniknem na základe jeho výrokov. Dostanem sa k tomu. Dozviete sa. Štandardným nástrojom je v takomto prípade trestné oznámenie za ohováranie. Ale musím sa poradiť s právnikom.“