Zuzana Čaputová poslala odkaz ženám a dievčatám: TOTO robte a s týmito sa spojte
8. 3. 2025, 19:33
Žiaľ, na Slovensku to ženy stále majú ťažké. Zarábajú menej aj v profesiách, ktoré vykonávajú častejšie ako muži. Platový rozdiel medzi ženou a mužom je aj 200 eur. V oblasti verejného života, pracovných príležitostí, výšky platov i dôchodkov sú oproti mužom stále znevýhodnené. V zamestnanosti a odmeňovaní stále zaostávajú napriek tomu, že majú v priemere vyššie vzdelanie ako muži. Vo vedení spoločností je iba okolo 25 % žien, hoci podľa štúdií spoločnosti McKinsey firmy s väčším počtom žien v manažérskych pozíciách dosahujú o 21 % vyššiu ziskovosť.

Zdroj: iStock
Muži majú vyššie funkcie aj platy.
Aj to sa snažia zmeniť vplyvné Slovenky, respektíve snažia sa naučiť ženy, aby si vážili samy seba i svoju prácu, aby boli sebavedomejšie a odhodlanejšie. K najvplyvnejším Slovenkám patrila v minulých rokoch prezidentka Zuzana Čaputová. Aj v medzinárodných anketách sa umiestňovala v druhej päťdesiatke. Rovnako zdatnú nástupkyňu zatiaľ nemá.
Čo odkazuje ženám Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
Zuzana Čaputová sa na žiadosť rakúskeho prezidenta priihovorila ženám i mužom.
Zuzana Čaputová prijala pozvanie rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena a jeho manželky Doris Schmidauer prihovoriť sa ženám, ale aj mužom z celého sveta pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Tu sú jej slová:
V tejto ťažkej dobe potrebujeme ľudí a komunity sceľovať a posilňovať, nie prehlbovať rany. Empatia a slušnosť je sila, ktorá pramení z vnútornej zrelosti. Ženy prinášajú inú životnú skúsenosť, iné stratégie na riešenia problémov tiež iné témy, ktoré bývajú často prehliadané. Preto patria do verejného priestoru, vrátane politiky.
Milé dievčatá a ženy, k dnešnému sviatku Vám želám rovnoprávnosť. Nasledujte svoje sny, verte vo svoju silu a stojte si samé za sebou. Buďte aktívne, angažujte sa a buďte vzájomne solidárne. Prepájajte sa medzi sebou a spolupracujte aj s mužmi a chlapcami, ktorí veria v rovnoprávnosť. Takých je mnoho a sú našimi kľúčovými spojencami.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Mnohé ženy pribrzdia v kariére rodinné radosti a starosti.
Anketa
Ako vnímate rovnoprávnosť mužov a žien?
- Sú na tom rovnako.3%
- Ženy sú na tom horšie.60%
- Muži sú na tom horšie.0%
- Každý je na tom tak, ako si to dokáže zariadiť.36%
Hlasovanie bolo ukončené
Anketu „Vogue Leaders: Najvplyvnejšie ženy“ vyhlasuje každý rok magazín Vogue Czechoslovakia, týka sa obyvateliek Českej a Slovenskej republiky. Tento rok zverejnil magazín výsledky v pondelok 3. marca, ocenenie si víťazky ankety prevezmú 14. mája.
Vogue Leaders: Najvplyvnejšie ženy roku 2025
Ivana Mentlová (móda), jedna z najúspešnejších českých dizajnérok.
Daniela Pešková (ženy vo vedení), členka predstavenstva Českej sporiteľne.
Magdaléna Vášáryová (verejný priestor), sociologička, herečka, spisovateľka, diplomatka a politička.
Ewa Farna (kultúra a umenie), poľsko-česká speváčka.
Eva Nečasová (vzdelávanie a mentoring), spoluzakladateľka neziskovky AI deťom.
Kristína Kövešová (médiá a novinárčina), moderátorka a redaktorka magazínu Reflex v TV Markíza.
Barbora Krejčíková (šport), úspešná tenistka, wimbledonská šampiónka, zlatá olympionička z Tokia.
Marika Mlčková (nové talenty), 17-ročná študentka, zakladateľka projektu AcceCycle, bojuje za sprístupnenie menštruačných potrieb všetkým dievčatám v pražských školách.
Zdroj: nov
Kristína Kövešová sa stala najvplyvnejšou ženou v aktuálnej ankete. Ako novinárka pomáha ženám i mužom bez rozdielu.
Medzi ôsmimi ocenenými sú dve Slovenky: herečka a politička Magda Vášáryová a moderátorka a redaktorka magazínu Reflex TV Markíza Kristína Kövešová. Druhú menovanú ocenenie nadchlo. „Keď mi dali vedieť, že som nominovaná, bola som práve hospitalizovaná v nemocnici po útoku. Úprimne ma to dojalo. Toto ocenenie však patrí všetkým dobrým ľuďom, ktorí bojujú za spravodlivosť a stále veria v dobro. Skutočný vplyv majú ľudia a ja ako novinárka TV Markíza som len ich prostriedkom, keď sa spolu snažíme tento svet zmeniť k lepšiemu,“ povedala Kristína pre web markiza.sk.
Iba vzájomnou spoluprácou naprieč povolaniami, funkciami i krajinami sa podarí vniesť do spoločnosti potrebný rozvoj a pokrok a tiež trochu viac ženského princípu, najmä empatiu a intuíciu.
Zdroj: nmh
Aj podľa Dagmar Havlovej musia všetci pracovať na zrovnoprávnení mužov a žien.
Aj keď to tak vždy nevyzerá, rovnosť medzi ženami a mužmi je jedným z cieľov Európskej únie. Snaží sa ju aplikovať cez právne predpisy, judikatúru a zmeny zmlúv. Európsky inštitút pre rodovú rovnosť (EIGE) zverejňuje každý rok Index rodovej rovnosti, ktorý sa skladá z 31 ukazovateľov. Za rok 2024 sa Slovensko s 59,9 bodu zo 100 krajín EÚ umiestnilo na 22. mieste. Skóre Slovenska je 11,1 bodu pod skóre EÚ, ktoré je 71 bodov. Od roku 2021 si Slovensko v rebríčku polepšilo o jednu pozíciu, ale zlepšuje sa pomalším tempom ako iné členské štáty EÚ. K zlepšeniu došlo najmä v oblasti rovnosti vedomostí (+3,9 bodu).