18.42 - „Podávam odvolanie vo všetkých výrokoch voči všetkým obžalovaným,“ povedal prokurátor. Rovnako reagoval aj právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina s tým, že rozsah upresní písomne. Odvolanie podal aj Kracina a Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry avizoval, že tak urobí aj jeho klientka. Rozhodovať tak opäť bude Najvyšší súd.
Neszméry zároveň dodal, že sa mu zdá nelogické, že by si Zsuzsová objednala vraždu bez Kočnera, keď súd ňároven skonštatoval, že Zsuzsová brala od Kočnera peniaze.
Pojednávanie sa skončilo.

18.21 – Psychológovia vraj uviedli nedobrú prognózu na Zsuzsovej nápravu, no napriek tomu nedostala doživotie. „Resocializácia ale nie je vylúčená,“ dodala sudkyňa s tým, že súd preto dospel k záveru, že dá Zsuzsovej trest vo výške 25 rokov nepodmienečne.

17.48 - „Súd má za to, že Zsuzsová v čase vraždy disponovala vyššou hotovosťou, ktorú mala doma. Disponovala aj Kočnerovu bankomatovú kartu. Peniaze mala aj od Kočnera, ktoré jej dal na zbieranie podpisov kvôli založeniu strany cieľ,“ povedala sudkyňa s tým, že Zsuzsová mala od Kočnera aj ďalšie peniaze. Rozhodnutie ŠTS smeruje podľa všetkého k tomu, že práve Zsuzsová je konečným objednávateľom vrážd prokurátorov a Kuciaka. „Senát ŠTS dospel k záver, že iniciátorom vraždy Kuciaka a Žilinku bola Zsuzsová z motívu straty financií, ktoré jej a jej rodine poskytoval Kočner,“ dodal sudkyňa.

17.38 - Iniciátorom šifrovanej komunikácie medzi obžalovanými cez aplikáciu Threema mala byť tiež Zsuzsová. ŠTS pripustil, že Threema je dôkazom, ale nenašli v nej také správy, ktoré by Kočnera usvedčovali. „Kočner nemal vedomosť o násilnej trestnej činnosti Zsuzsovej,“ dodala sudkyňa ďalší dôvod, pre ktorý obžalovaného oslobodili. Sudkyňa tak narážala na to, že Zsuzsová bola obvinená a neskôr odsúdená za vraždu exprimátora Hurbanova až po vražde snúbencov.

17.16 - „Nie je zaznamenaná komunikácia medzi Zsuzsovou a Kočnerom, ktorá by dokazovala, že by si obžalovaný takýto skutok objednal,“ povedala sudkyňa k vražde Kuciaka. Podľa súdu dokonca Zsuzsová svojvoľne, a teda bez komunikácie s Kočnerom, odvolala vraždu Žilinku a objednala Kuciakovu. Sudkyňa naďalej číta odôvodnenie rozsudku.

16.42 – „Fuj nášmu súdnictvu,“ povedala Zlatica Kušnírová so slzami v očiach. „Spravodlivosť nielen s prelepenými očami, ale aj so slúchadlami,“ dodal Jozef Kuciak. Sudkyňa zatiaľ odôvodňuje rozsudok, resp. oslobodenie Kočnera a hovorí, že akékoľvek pochybnosti o vine obžalovaného, musia viesť k jeho oslobodeniu. To sa podľa senátu súdu aj stalo. „Vina Zsuzsovej e Kracinu je jasne dokázaná,“ dodala sudkyňa.

16.20 - „Nebolo dokázané, že skutky vo veci Žilinku a Šufliarskeho spáchal Kočner,“ povedala sudkyňa s tým, že objednávka vraždy Lipšica nebola dokázaná vôbec. V prípade prípravy vraždy Lipšica je oslobodená aj Zsuzsová a Kracina. Spod obžaloby sa oslobodzuje aj Dragić.

15.57 - Kočner je oslobodený spod obžaloby v prípade vraždy Kuciaka. Senát súdu tak rozhodol v pomere 2:1. Rodiny Kuciakovcov a Kušnírovcov opustili pojednávaciu miestnosť. Kočner je oslobodený aj z objednávky vrážd prokurátorov.

15.50 - Zsuzsová je odsúdená na súhrnný trest vo výške 25 rokov. Zaradená je do Ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Kracina bol odsúdený na 8 rokov. O vine Zsuzsovej rozhodol senát súdu v pomere 3:0. Zsuzsová je povinná zaplatiť 1490 eur pozostalým za pohreb a nemajetkovú ujmu 160-tisíc eur.

15.36 – Zsuzsová dala kvôli Kočnerovi zavraždiť aj Šufliarskeho a je vinná aj z nedovoleného ozbrojovania.

15.26 – Zsuzsová je vinná z objednávky vraždy Jána Kuciaka! Pri čítaní rozsudku sú rodičia zavraždených v slzách.

15.17 - Zsuzsová a Kracina sú vinní, že pripravovali Žilinkovu vraždu.

15.00 – Pojednávanie začalo. Sudkyňa začala zisťovať prítomnosť procesných strán. Zsuzsová už minule požiadala o to, aby sa prečítal rozsudok bez jej prítomnosti. Nie je teda prítomná.

14.50 – Na ŠTS sa nachádza množstvo novinárov a verejnosti tak, ako tomu bolo pri prvom rozhodovaní o vine a treste Kočnera.

14.00 - Kuciak veril v spravodlivosť, odhaľoval nelegálne praktiky oligarchov a plánoval šťastný život so snúbenicou, s ktorou plánovali tri deti. Novinárova práca sa ale žiaľ, stala pre snúbencov osudnou. Najatý vrah Miroslav Marček ich zastrelil v ich dome vo Veľkej Mači. Spolu so svojim bratrancom Tomášom Szabóom, ktorý ho na miesto činu priviezol, sú odsúdení na 25 rokov nepodmienečne. Sprostredkovateľ a kľúčový svedok Zoltán Andruskó vyfasoval 15 rokov natvrdo.

Kuciak v roku 2017 spustil doslova smršť článkov odhaľujúcich podozrenia z trestnej činnosti Kočnera,“ povedal v záverečnej reči prokurátor Daniel Mikuláš. Práve Kočner si mal Kuciakovu vraždu objednať kvôli tomu, že mu investigatívna práca novinára kazila podozrivý biznis. Obžalovaný si mal cez Zsuzsovú objednať aj vraždu prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho. Preto sú oba prípady spojené do jedného procesu.

To, čo sme my naučili naše deti, sa nedá získať ani od krstného otca (Zsuzsová prezentovala Kočnera ako krstného otca svojej dcéry), ani od kopy špinavých peňazí. Viem, že vám to, čo my zažívame, nehovorí nič, lebo zjavne u vás zvíťazí láska k moci a peniazom,“ povedala obžalovaným matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová. Pridal sa k nej aj otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak: „V tomto prípade, keď o sebe hovorí ako o krstnom otcovi, tak to znie ozaj mafiánsky.“

Priebeh prípadu:
21. februára 2018 - Vražda Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27) v ich dome vo Veľkej Mači
25. februára 2018 - Na podnet rodičov snúbencov, ktorým sa ich deti neozývali niekoľko dní, prišla o 22.30 polícia do domu, kde našli dve mŕtve telá
27. septembra 2018 - Polícia zadržala a obvinila Andruskóa, Marčeka, Szabóa. Andruskó začal hneď o začiatku "spievať"
28. septembra 2018 - Vyšetrovatelia si prišli po Zsuzsovú, ktorú tiež obvinili
22. októbra 2018 - Kočnerov kamarát a expríslušník SIS Peter Tóth sa polícii priznal, že sa pre Kočnera podieľal na sledovaní Kuciaka
14. marec 2019 - Kočner bol obvinený z objednávky vraždy Kuciaka
21. októbra 2019 - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Kočnera, Zsuzsovú, Marčeka a Szabóa. Andruskó bol vyčlenený na samostatné konanie
28. októbra 2019 - Súd v kauze zmenky uznal správy z aplikácie Threema sa dôkaz, čo bolo veľmi dôležité aj pre prípad dvojnásobnej vraždy
19. decembra 2019 - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) prijal na predbežnom prejednaní obžalobu Kočnera, Zsuzsovej, Marčeka a Szabóa
30. decembra 2019 - ŠTS prijal dohodu Andruskóa a prokurátora. Andruskó tak bol odsúdený na 15 rokov nepodmienečne
13. januára 2020 - Na ŠTS začalo prvé pojednávanie
3. septembra 2020 - ŠTS odsúdil Szabóa na 25 rokov, Marčeka (k vražde sa priznal) na 23 rokov a Kočnera so Zsuzsovou oslobodil
2. decembra 2020 - Najvyšší súd (NS) rozhodol, že Marček si odsedí až 25 rokov
15. júna 2021 - NS zrušil rozsudok ŠTS a prípad im vrátil na opätovné prejednanie
28. februára 2022 - Na ŠTS začalo druhé kolo pojednávaní, tentokrát v spojené s prípadom prípravy likvidácie prokurátorov
9. mája 2023 - Prokurátor v záverečnej reči navrhol Kočnerovi a Zsuzsovej doživotie. Dušanovi Kracinovi a Darkovi Dragićovi, ktorí sa mali podieľať na príprave vrážd prokurátorov navrhol 25, resp. 17 rokov nepodmienečne.
12. mája 2023 - Kočner a Zsuzsová v záverečnej reči povedali, že sa cítia nevinní
19. mája 2023 - ŠTS vynesie po 15.00 rozsudok

Ocenenia Jána Kuciaka: 2018 - Cena Hanno R. Ellenbogenovej, 2018 - Špeciálna cena Novinárskej ceny 2017 a Fondu investigatívnej žurnalistiky in memoriam, 218 - Zlatá Viktória v kategórii sloboda tlače in memoriam od Zväzu nemeckých vydavateľov periodickej tlače, 2018 - Biela vrana in memoriam, 2018 - Pamätná plaketa Žilinského samosprávneho kraja in memoriam: Za odvahu, statočnosť a čestnosť pri svojej novinárskej práci, 2019 - Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam „za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a o rozvoj v oblasti žurnalistiky“, prepožičaný prezidentom Andrejom Kiskom, 2022 - Štátna cena Alexandra Dubčeka in memoriam.

Pozrite sa v galérii, ako Zsuzsová menila náladu počas súdneho procesu a ako pôsobil Kočner.

Prečítajte si aj: