Na kandidátke KDH je aj známy teológ! Pred voľbami a v živote má jasno: Modliť sa nestačí...
2. 9. 2023, 20:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:25)

Zdroj: facebook G.P.
Úlohou cirkvi nie je moralizovať, ale použiť prostriedky, ktoré nás obklopujú na robenie dobra, hovorí prorektor Prešovskej univerzity Gabriel Paľa. Jedným z týchto prostriedkov môže byť podľa neho aj politika.
Zdroj: Facebook G.P.
Zdroj: Facebook G.P.
Zdroj: Facebook G.P.
Galéria k článku
Gabriel Paľa sa počas štúdia teológie špecializoval na média a ich vplyv na spoločnosť. Preto je presvedčený, že by rodičia nemali pred deťmi zatracovať sociálne siete, ale pomôcť im zvládnuť nástrahy, ktoré tieto svety prinášajú a čo najviac ich využiť na to, aby mohli viesť dobrý a kvalitný život.
Príbeh Paľu nebol celkom bežný. Pôvodne totiž vyštudoval za strojného inžiniera. "Po skončení vysokoškolského štúdia som v rámci civilnej vojenskej služby učil na strojníckej priemyslovke v Prešove. Vtedy ma pochytilo nutkanie študovať teológiu. Nejaký čas som mu odolával, no nakoniec neodolal. A stal som sa študentom Cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského na Teologickom inštitúte v Košiciach. Po skončení ma vtedajší prodekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity Marek Pribula nahovoril na ďalšie štúdia. A tak som postupne získal doktorát z pedagogiky, veľký doktorát z teológie, docentúru a nakoniec aj profesúru z katolíckej teológie," uviedol pre denník Plus JEDEN DEŇ.
Počas štúdia teológie sa špecializoval na masmédia a ich vplyv na spoločnosť. "Vždy som inklinoval k skúmaniu toho, čo vplýva na naše správanie a aká je úloha cirkvi pomôcť ľuďom zorientovať sa v modernom svete. Nezanedbateľnú úlohu zohral na začiatku mojej cesty teológa aj biskup Ján Hirka. Presvedčil ma, aby som na Biskupskom úrade v Prešove začal učiť bohoslovcov o počítačoch, počítačových hrách a v tom čase nových moderných technológiách, ktorá nás začali obklopovať. Biskupský úrad v Prešove mal vtedy ako jediný na Slovensku vlastný tlačový odbor. Aj k jeho práci som trochu pričuchol. Kombinácia toho všetkého ma utvrdila v odhodlaní podrobnejšie skúmať, ako média vplývajú na našu spoločnosť a akú úlohu v tomto procese zohráva a môže zohrať cirkev," dodal.
Gabriel Paľa okrem iného založil aj platformu Kresťania Prešova. „Žiadne občianske združenie, ktoré by pýtalo peniaze. Len aktivita bežných ľudí, ktorí chcú niečo urobiť pre svoje okolie a všetkých tých, ktorí zmýšľajú podobne,“ spomína vysokoškolský profesor. Od poslancov chcel len peniaze na marketing a podnety na to, čo urobiť v meste. Všetko ostatné od nápadu, výroby reklamných materiálov, zabezpečovala Kresťanská platforma. S peniazmi mesta nakladalo mesto samo. Marketing propagujúci dobrovoľnícku akciu mal úspech. Pribúdali záujemcovia naprieč celým mestom a vekovým kategóriám. Počty účastníkov dobrovoľníckeho festivalu rástli geometrickým radom. Pomáhali napríklad pri upratovaní centra mesta, okolia bytoviek, vyhrabávaní trávnatých porastov, čistení stĺpov verejného osvetlenia, upravovaniu škôl, či športových areálov.
Vďaka tomu, že je aj poslancom Prešovského samosprávneho kraja, sa mu jeden rok podarilo akciu rozšíriť na celý kraj. Zapojilo sa do nej cez 5000 ľudí.
A aké má plány Paľa ďalšie plány? Krčí plecami a podotýka: „Nič výnimočné. Chcem robiť len to ,čo doteraz. Vzdelávať, pracovať s mladými ľuďmi aj staršími generáciami a hľadať možnosti ako spolu budeme žiť lepšie a krajšie," uviedol. Zabudol však dodať, že ešte jeden špeciálny plán predsa len má. V septembrových predčasných parlamentných voľbách sa totiž uchádza o priazeň voličov. Kandiduje z miesta číslo 23 na kandidátke KDH.