Kaliňák odmieta, že by baníci v Handlovej boli pri nehode opití
4. 2. 2010, 21:53 (aktualizované: 10. 7. 2024, 19:15)

Zdroj: MARTIN KUKUČKA
Minister vnútra Robert Kaliňák je šokovaný a zároveň odmieta ako výmysel medializovanú informáciu, že by devätnásť z dvadsiatich obetí augustového výbuchu v banskej štôlni v Handlovej bolo v čase nešťastia pod vplyvom alkoholu.
"Podľa mojich zistení naozaj asi jeden alebo dvaja mali v krvi také množstvo (alkoholu), ktoré by sme to mohli nazvať, že ten alkohol mal nejaký vplyv na ich konanie, ale všetky ostatné čísla boli buď úplné bezvýznamné, ktoré by tolerovali aj pri bežných zamestnancoch - to bolo asi u dvoch zamestnancov, kde to bolo asi na úrovni 0,2 promile, čo je naozaj aj z pohľadu lekárskych stanovísk bezvýznamné, všetci ostatní boli čistí," uviedol Kaliňák vo vysielaní TA3 a dodal, že nevie presne, odkiaľ táto správa pochádza a bude treba sa pozrieť, kde vznikla takáto dezinformácia.
"Z tých správ, ktoré ja som mal po začiatku vyšetrovania, vychádzalo, že drvivá väčšina záchranárov, ktorí pri nešťastí zahynuli, mali vzorky v podstate čisté po odrátaní všetkých výchyliek, ktoré vznikajú pri horení," konštatoval Kaliňák. Verí, že aj ďalší odborníci potvrdia, že informácia o alkohole u banských záchranárov nebola pravdivá.
Informáciu o tom, že obetiam handlovského banského nešťastia údajne v krvi namerali od 0,7 do 1,6 promile, mal obsahovať utajený vyšetrovací spis.
Baníci z Hornonitrianskych baní Prievidza neveria informáciám, ktoré prenikli z vyšetrovania jedného z najväčších banských nešťastí na Slovensku, označujú ich za "totálny nezmysel" a "hlúposť", prípadne ich komentujú "oveľa ostrejšími slovami, nevhodnými na zverejnenie", píše Plus 7 dní.
„Policajti mi pri výsluchu povedali, že môjmu mužovi našli alkohol v krvi,“ priznáva jedna vdova. „Neviem, koľko promile, neviem nič bližšie. Nedovolili mi nazrieť do spisu, neviem, čo sa tam na našich mužov šije. Môj muž nepil. Neverím, že mu našli v krvi alkohol. Doma sme nedržali žiaden alkohol, ani len pivo!“ odmieta obvinenia žena. Ďalšie ženy tiež krútia hlavou, že ani ich muži nepili.
"Dychové skúšky na alkohol denne vykonávajú riadiaci zamestnanci náhodným spôsobom. V roku 2009 sme vykonali 4 500 dychových skúšok, pre pozitívny nález sme s desiatimi zamestnancami rozviazali pracovný pomer. Pri závažných pracovných úrazoch vykonáva dychovú skúšku Hlavná banská záchranná stanica a lekár zabezpečuje aj krvnú skúšku,“ tvrdí hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková. Ľudia, ktorí riadili záchrannú akciu, odmietli odpovedať na otázku, či testovali na alkohol aj ich.
Starosta Handlovej je pobúrený.
Zverejnenie informácií z utajených vyšetrovacích spisov v celoštátnych médiách o baníkoch a banských záchranároch, ktorí zahynuli pri tragédii vo Východnej šachte Bane Handlová, považuje handlovský primátor Rudolf Podoba za nedôstojné.
Vo vyhlásení, ktoré dnes poskytol TASR, žiada všetky médiá, aby do oficiálneho ukončenia vyšetrovania banského nešťastia boli korektné, nehľadali zámienku na znevažovanie baníckej práce, znevažovanie ľudí, ktorí pri výkone svojho povolania prišli o život.
„Verím, že každý novinár je v prvom rade človek a vie sa vcítiť do bolesti tých, ktorí prišli o najbližších,“ uvádza primátor na margo informácií, že 19-tim z 20 zahynutých baníkov pri pitve zistili, že pred smrťou požili značné množstvo alkoholu.
Hornonitrianske bane Prievidza a predstavitelia Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi vylúčili, že by mohli banskí záchranári pracovať pri zásahu v podzemí pod vplyvom alkoholu. Primátor Podoba vo svojom vyhlásení pripomenul, že tragédia, ktorá postihla mesto Handlová v auguste minulého roka, zasiahla celé mesto, ochromila v ňom život.
Vzhľadom na veľmi ťažké obdobie, ktoré museli prežiť a prežívajú hlavne rodiny zosnulých záchranárov a baníkov, si považoval za svoju povinnosť, verejne sa vyjadriť k uvedeným informáciám.
„V bani zahynulo 13 Handlovčanov, ľudí, s ktorými som sa poznal, stretával sa s ich príbuznými. Netajím sa tým, že som práci v bani venoval celý svoj život. Poznám ju dôverne, no v danej situácii sa nechcem k tejto veci vyjadrovať z profesijnej stránky, ale ako primátor mesta. Mesto Handlová a ľudia v ňom žijúci počas augustových dní 2009 museli čeliť rôznym otázkam. V ťažkej krízovej situácii si dovolím tvrdiť, že mesto Handlová situáciu zvládlo so cťou, pričom jediným cieľom bolo nejatriť rany pozostalých, maximálne dôstojne sa rozlúčiť s ľuďmi, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania. Preto považujem zverejnenie informácii z utajených spisov za nedôstojné,“ uviedol primátor Handlovej.