Kaliňák kritizuje Naďa a jeho zmluvy s USA: Takéto niečo nemohol podpísať ani študent práva!
18. 3. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:49)
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) počas nedávnej návštevy Ameriky absolvoval rokovania v Pentagóne aj ohľadom Ukrajiny. V rozhovore s Ankou Žitnou v relácii Teraz takto hovoril o stave našej armády a prezradil šokujúce detaily ochrannej dohody s USA, ktorú podpísal ešte bývalý minister Jaroslav Naď. Tvrdí, že postavenie Slovenska v týchto zmluvách je zahanbujúce.
Zdroj: Ministerstvo obrany SR
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Rozoberali ste v USA, ako sa Slovensko pozerá na dianie na Ukrajine a aké kroky by bolo potrebné podstúpiť, aby sa už konečne uzavrel konflikt u nášho východného suseda?
- Áno, mali sme pomerne dlhé rokovanie a presne toto sme rozoberali. Bolo by dobré už zmeniť pohľad na to, akým spôsobom pomôcť Ukrajine v tomto konflikte. Ak stále niekto prezentuje názor, že Ukrajina musí vyhrať, tak potom nie je spojený s realitou, ktorá sa dnes odohráva na fronte. Možno je potrebné pokračovať v tom, že Ukrajina nesmie prehrať. To je zásadná zmena prístupu. A keď konflikt zastane na nejakej úrovni, prípadne zamrzne, potom je možné omnoho rýchlejšie navodiť atmosféru na rokovanie o mieri.
Inými slovami slovenská vláda je ochotná pomáhať tak, aby sa ten konflikt stabilizoval a potom to nejako riešiť?
- Presne tak. Slovenská vláda pomáha Ukrajine nevojensky.
Koncom februára niektoré médiá citovali váš výrok o tom, že obranná dohoda s USA je v poriadku. Pred pár dňami ste sa však vyjadrili, že nie je úplne ideálna a že niektoré detaily treba zmeniť. Tak ako to teda je?
- Takéto niečo, že je obranná dohoda v poriadku, som nikdy nepovedal. To môj predchodca minister Jaroslav Naď sa ma snažil parafrázovať. Za celý svoj politický život som nikdy nemal nevyrovnané rokovania so Spojenými štátmi. Vždy sa správali partnersky a nikdy nie nadradene. Ak však príde partner, ktorý nepožaduje vyrovnané podmienky, bolo by hlúpe, na druhej strane, keby takú zmluvu neuzavreli. Hneď po mojom nástupe do funkcie som dal urobiť veľkú analýzu, kde sme posudzovali osem rôznych zmlúv a prišli sme na to, že naša zmluva je nevyvážená.
Preto chcete otvoriť diskusiu k niektorým častiam obrannej dohody s USA?
- Pochopiteľne, tlmočil som to aj veľvyslancovi Spojených štátov, že túto tému budeme otvárať, aby sme dosiahli rovnocenné partnerstvo, pretože z môjho pohľadu fungujú len vyvážené zmluvy. Musím povedať, že USA na mňa nikdy netlačili s vecami, s ktorými som nesúhlasil. Ak povedali návrh, na ktorý som povedal nie, je zlý pre záujmy Slovenskej republiky, ďalej o podobnom návrhu diskusia nebola. Preto som presvedčený, že taký tlak nebol vyvíjaný ani na ministra Naďa.
Chcete povedať, že exminister Naď podpísal nevýhodnú zmluvu?
Týkajú sa tie zmluvy napríklad MiG-ov alebo S-300, alebo ďalších vecí, ktoré sme vyviezli von?
- Skôr nákupov. Podrobne budeme o tom informovať, sú to tak zarážajúce fakty a nevyvážené postavenie medzi Slovenskou republikou a druhou stranou. Akýkoľvek maturant v prvom semestri práva by to nemohol prijať.
Kedy o nich budete informovať?
- Predpokladám, že najbližšie týždne predstavíme, čo ideme robiť. Pochopte, tej práce je naraz veľa, lebo rezort sa rozpadol. Rozdala sa naša obranyschopnosť, končí posledný systém Mamba z talianskej strany...
Ako teda bude chránené naše nebo? Rokovali ste s Američanmi o nákupe Patriotov?
- Momentálne riešime to, že bývalý minister Naď aj s bývalou vládou nasľubovali, ako Slovensko dostane štyri protiraketové systémy, ktoré tu budú dovtedy, dokiaľ to budeme potrebovať. Všetky tieto slová sa postupne ukázali ako lživé. Chcem však oceniť taliansku stranu, pretože tá nie je zodpovedná za to, že môj predchodca klamal. Chceme robiť, ale ide to ťažko. Jediné, na čo sa môžeme spoľahnúť, sú profesionálni vojaci a ľudia, ktorí odovzdávajú zo seba všetko, aby svoju krajinu chránili.
Ale aj tí kvalitní ľudia budú potrebovať nejakú výzbroj. Akým spôsobom to vieme doriešiť a koľko to bude stáť?
- Štatisticky na stupnici ako na vysvedčení, sme na tom dobre. Jednotku majú vojaci a päťka je ich vybavenie a infraštruktúra. Generálny štáb aj celé ozbrojené sily urobia všetko preto, aby zabezpečili našu obranyschopnosť. To je skvelý štartový kapitál, ktorým disponujeme. Problém nám teraz robí, že tie zmluvy, ktoré sa snažili obnovovať, sú nielen v rozpore so zákonom, ale aj s európskymi smernicami a bude s tým veľký problém. Navyše pre Slovensko sú brutálne nevýhodné. Snažíme sa čo najrýchlejšie urobiť ďalšie modernizačné projekty. Prioritne nás zaujíma obstaranie protivzdušného systému, či už stredného alebo krátkeho doletu a to chceme oznámiť v apríli. V lete prídu prvé stíhačky typu F-16.
Stihnete dovtedy postaviť hangár?