Blaha sa k situácii vyjadril na sociálnej sieti, o čom sme mimochodom písali aj v TOMTO ČLÁNKU. A bolo vidieť, že už prvou vetou zavádzal: „Z APZ vyhodili Chmelára. A nielen jeho, aj mňa.“ Kurilovská objasnila, že nejde o žiadne vyhodenie: „Obaja majú u nás zmluvu na čas určitý, konkrétne do 31. januára. Nebude im predĺžená.“ Podľa rektorky je normálne, že obaja mali ako civilní pedagógovia zmluvu na čas určitý, pretože je to štandardom.

„Mikulec sa mentálne zasekol v 50. rokoch. Čakal som, kedy to príde,“ napísal Blaha. Chmelár vraj dokonca dostal informáciu, že ho „prepustili“ na Mikulcov pokyn. Kurilovská to rázne odmieta: „Absolútne to vylučujem.“ V rámci šetrenia totiž musia všetci v štátnej správe (nielen APZ) rušiť 10 % miest: „Ako dobrý hospodár nebudem rušiť platné zmluvy, ale nepredĺžila som tie, ktoré sa končia.“

Keby vraj išlo v prípade Blahu s Chmelárom o vyťažených pedagógov, ktorí majú množstvo diplomantov a bakalárov, možno by svoje rozhodnutie prehodnotila: „Mali minimálny počet hodín.“ Chmelár sa napriek tomu cítil pre akadémiu potrebný: „Nadbytočný im pripadal jediný kvalifikovaný odborník na dejiny štátu a práva a medzinárodnú bezpečnosť.“

Problémom je však fakt, že jeho predmety patria podľa prieskumu u študentov medzi najmenej obľúbené. Podľa našich informácií sa aj sám Chmelár ocitol v študentskom rebríčku negatívnej "popularity" za akademický rok 2017/2018 na prvej priečke. Je však pravdou, že na APZ nastupoval až vo februári 2018. V ďalších ročníkoch už nepatril medzi najnepopulárnejších, ale ani najpopulárnejších pedagógov APZ.

Volebný líder strany Socialist.sk Eduard Chmelár počas rozhovoru pre TASR pred parlamentnými voľbami 2020.
Zdroj: Jakub Kotian

Mikulec nad statusmi Blahu a Chmelára na sociálnej sieti len pokrútil hlavou. „Vyjadrenia Chmelára a Blahu vnímam ako prirodzené pokusy o upútanie pozornosti predovšetkým smerom k svojim fanúšikom na sociálnych sieťach. Verím, že ich publikum zaujmú a zároveň uspokoja autorov – a teda tým splnia svoj primárny účel,“ povedal Mikulec prostredníctvom riaditeľky tlačového odboru ministerstva vnútra Barbary Túrosovej.

Minister zároveň zdôrazňuje, že pôsobením oboch pánov na APZ ani v inej sfére života sa nikdy nezaoberal, ani sa zaoberať neplánuje: „Domnievam sa totiž, že Slovensko a jeho občanov trápia oveľa podstatnejšie problémy, ktoré si zaslúžia skutočnú pozornosť.“ Minister zároveň potvrdil slová Kurilovskej. Na APZ má podľa neho na základe zákona o vysokých školách každý vysokoškolský civilný pedagóg zmluvu na čas určitý. „Akadémia postupuje výlučne v súlade so zákonom a páni Chmelár a Blaha nie sú výnimkami. Po niekoľkých rokoch sa im prirodzene zmluva v Akadémii končí,“ povedal Mikulec. Statusy Blahu a Chmelára nájdete v galérii.

Anketa
Chceli by ste za učiteľa niekoho z dvojice Ľuboš Blaha, Eduard Chmelár?

Mohlo by vás zaujímať: