A JE TO VONKU! Konečne vieme, PREČO je okolo LIPŠICA taký rozruch: Tieto slová vás ODROVNAJÚ
26. 8. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:41)

Najnovší spor, ktorý má špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (48) s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom (50), je pre viacerých odborníkov poriadne veľkým prekvapením až sklamaním. A to napriek tomu, že meno bývalého ministra vnútra a spravodlivosti sa spája s rôznymi kontroverznými a rozporuplnými situáciami už dlhší čas.
Zdroj: Pavel Neubauer
Zdroj: Archív
Zdroj: facenook/tasr
Galéria k článku
Názory na Daniela Lipšica sa v našej krajine výrazne líšia. Časť národa, ale aj odbornej verejnosti ho považuje za ikonu spravodlivosti a boja za jej dosiahnutie, iným zase leží v žalúdku pre možnú zaujatosť či cielenú snahu o likvidáciu členov bývalej vládnej garnitúry.
Po parlamentných voľbách vo februári 2020, keď bolo jasné, že súčasťou vládnej koalície nebude Smer-SD, sa začalo otvorene hovoriť o Lipšicovi ako o možnom kandidátovi na generálneho prokurátora SR. Hoci to nikto spočiatku oficiálne nechcel potvrdiť, už v júli 2020 schválili poslanci NR SR novelu, vďaka ktorej by sa o funkciu šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR mohli uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi. Navyše ani špeciálnym prokurátorom by sa už nemusel stať len prokurátor GP.
Zdroj: Jakub Kotian
Lipšic si istotne uvedomuje, že kamkoľvek príde, spôsobí značný rozruch.
Ako sa ukázalo, o funkciu šéfa prokuratúry Lipšic napokon záujem neprejavil, stáť na čele tej špeciálnej však zatúžil. Sám to v rozhovore pre Denník N argumentoval tým, že pred viac ako pätnástimi rokmi bol pri vzniku špeciálnej prokuratúry. „Považujem ju za kľúčovú inštitúciu na boj proti korupcii, organizovanému zločinu, akejkoľvek mafii. Zvlášť v týchto časoch môže zohrávať mimoriadne dôležitú úlohu pri prinavrátení dôvery ľudí v právny štát, v to, že platí rovnosť pred zákonom, že ktokoľvek, pokiaľ poruší zákon, nech je akokoľvek vplyvný alebo bohatý, bude niesť trestnú zodpovednosť.“
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Jeho kandidatúra rozpútala obrovskú vlnu nevôle predovšetkým u opozície na čele s Robertom Ficom či Petrom Pellegrinim, ktorí prezentujú svoju nespokojnosť s jeho nomináciou a následným víťazstvom vo voľbe naďalej. Ako voda na mlyn je pre nich zaiste Lipšicov najnovší spor, ktorý má s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Ten proti nemu dokonca navrhol disciplinárne konanie v súvislosti s jeho vyjadreniami k jednotlivým prípadom či prokurátorom. Spor medzi špičkami prokuratúry prekvapil značnú časť odbornej verejnosti, okrem iného aj politológa Grigorija Mesežnikova. „Z môjho pohľadu je to prekvapenie. V minulých rokoch títo dvaja páni spolupracovali, boli si blízki z hľadiska spoločenského vyprofilovania a mali aj zhodné názory na to, akým spôsobom treba bojovať proti kriminalite. Navyše obaja boli terčom rôznych útokov a Maroš Žilinka sa dokonca mal stať obeťou vraždy. Vzájomný konflikt si preto neviem vysvetliť inak než tým, že sú tu nejaké politické odlišnosti," vyjadril sa prekvapene.
Politológ pripúšťa, že prakticky kamkoľvek Daniel Lipšic príde, spôsobí okolo seba či už chcený, alebo nechcený rozruch. JEHO ŠOKUJÚCE VYJADRENIE, PREČO TO TAK JE, SI PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII.
Mesežnikov úplné urovnanie vzťahov medzi Lipšicom a Žilinkom nevidí ružovo: „Osobne som skeptický a myslím, že medzi týmito pánmi je situácia taká ‚nahnutá‘, že očakávam iba dve veci. A síce buď akýsi ‚studený mier‘ a vzájomný rešpekt s prihliadnutím na ich funkčné zaradenie, alebo ďalšie prehĺbenie rozporov." Súhlasí s ním aj analytik Ivo Samson. „Môžem vychádzať iba zo skúsenosti a tá hovorí, že ak sa dvaja nedohodli ‚za oponou‘, potom sa s tým už veľa robiť nedá. Domnievam sa teda, že ak sa verejne postavili proti sebe, potom k zmiereniu tak ľahko nedôjde. A ak áno, tak pôjde iba o gesto, ktoré sa časom znovu zvráti. Bežný občan podľa môjho názoru potrebuje istotu, že ak sa s korupciou má niečo robiť, potom musí byť súdnictvo jednotné," uzavrel.
