Je to definitívne zrátané! ŽILINKA vystavil účet ŠPECIÁLNEJ PROKURATÚRE
28. 3. 2024, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:50)

Prešiel týždeň od rozpustenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Ako povedal generálny prokurátor Maroš Žilinka, zatiaľ všetci prokurátori zostávajú prokurátormi. V praxi však zánik ÚŠP bude znamenať personálne posilnenie krajských prokuratúr.
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Žilinka sa v prvom rade poďakoval zamestnancom za nasadenie, aby sa „podarilo operáciu zvládnuť a prijať opatrenia, aby Generálna prokuratúra plnila svoje zákonné úlohy“. Nakoniec to však neboli tisíce živých prípadov, ako varovali politici opozície. „Bol to trochu účet bez hostinského,“ okomentoval nenaplnené predpoklady Žilinka. Zo zaniknutého ÚŠP odovzdal 333 živých vecí a 630 vecí v prípravnom konaní. Z nich bolo stíhanie začaté „vo veci“ v 290 prípadoch a v 340 je trestné stíhanie vedené proti obvinenému.
Ďalej Žilinka spresnil, že v súčasnosti na krajských prokuratúrach pracuje 67 dozorových prokurátorov. Ich počet by sa mal zvýšiť, rovnako aj počty administratívnych pracovníkov, a prokuratúry by mali dostať aj nových asistentov. Takže teraz pripadá na prokurátora 3,7 veci pred začatím trestného stíhania, po navýšení stavov „to nebudú ani tri“.
Generálny prokurátor zdôraznil, že prokurátori z ÚŠP „si dokončia návrhy na podanie obžaloby do dňa zrušenia“. Vyrátal, že ide o 67 prípadov. Žilinka tvrdí, že krajskí prokurátori dokážu vybavovať agendu po ÚŠP „plynule“. „Ak niekto tvrdil opak, bol to výrok bez faktov a podkladov,“ podčiarkol Žilinka. „Vlani prokurátori ÚŠP podali sto žalôb a 65 návrhov na schválenie o vine a treste,“ spresnil s tým, že prešiel všetkými krajskými prokuratúrami a „prvopočiatočné rozpaky a šok sa v dôsledku konzultácií rozplynuli“.
Pri rozdeľovaní prokurátorov sa podľa Žilinku dbalo na „odbornosť, potreby organizačných zložiek a zabezpečenie úloh Generálnej prokuratúry“. Ohradil sa proti obvineniam, že prokurátorov ÚŠP „odstavil, rozprášil, ponížil alebo sa im pomstil“. „To musím dôrazne odmietnuť, ten, kto to hovorí, nechápe úlohy Generálnej prokuratúry, ktoré vyplývajú zo zákona,“ odkázal najmä politikom.
Dotklo sa ho aj vyjadrenie, že „prokurátori boli posadení na úradnícke miesta“, ale aj, že časť z nich „bude strúhať ceruzky“. „To je urážka a dehonestácia postavenia prokurátora Generálnej prokuratúry. Ako to môže vôbec vyjsť z úst najvyšších ústavných činiteľov, ktorí by mali upevňovať pocit úcty a dôvery? Je to hrubá neznalosť a nekompetentnosť,“ vyčítal politikom. A vzápätí sa svojim kolegom ospravedlnil. „Sme univerzálny orgán ochrany práva, ani jeden nerobí podradnú robotu. Ja sa vám ospravedlňujem za politikov, ja si vašu prácu vážim, a pokiaľ budem dýchať, tak si ju vážiť budem,“ dodal.
Nové oddelenie nebude riešiť klobásovú korupciu.
Tak nie malý Úrad špeciálnej prokuratúry, ale malá krajská prokuratúra. Tak popísal nové oddelenie generálny prokurátor Maroš Žilinka. Oddelenie závažnej kriminality má v prvej fáze odbremeniť krajské prokuratúry, na ktoré prechádza agenda zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry.
„Ale úloha je predovšetkým riadiaca, kontrolná, metodická a usmerňovacia,“ objasňoval Žilinka. Nový referát by mal sledovať a dozorovať prípady extrémizmu, korupcie, ale aj ochrany záujmov Európskej únie. „Nechcem, aby riešili klobáskovú korupciu, ale najzásadnejšie prípady, napríklad terorizmus,“ dodal. „Je to podobné, ak nie aj rovnaké oddelenie, ako je v Českej republike odbor závažnej hospodárskej kriminality na Najvyššom štátnom zastupiteľstve,“ pokračoval generálny prokurátor.
Osem prokurátorov na novom oddelení má aktuálne na starosti vyše dvoch stoviek prípadov, 96 je pred začatím trestného stíhania a 137 so začatým stíhaním.
Oddelenie závažnej prokuratúry bude v prvom rade pomáhať bratislavskej krajskej prokuratúre, ktorej pripadlo najviac spisov zo zrušeného ÚŠP.