Skončili u Lučanského OBROVSKÉ úplatky? On vraj chcel iba pomáhať pri vyšetrovaní kauzy Kuciak!
8. 12. 2020, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:00)

Zdroj: Jakub Kotian
Ide do väzby! Špecializovaný trestný súd (ŠTS) poslal za mreže siedmich obvinených v kauze Judáš vrátane bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského (51). Dozorujúci prokurátor sa však musel vymeniť. Dôvod je viac ako prekvapujúci.
Zdroj: Karol Farkaš
Zdroj: facebook/ Milan Lučanský
Zdroj: Pavol Zachar
Galéria k článku
Sedmička bývalých aj súčasných policajných funkcionárov je obvinená z viacerých trestných činov, ktoré majú spoločného menovateľa: korupcia. „Sudkyňa zobrala všetkých obvinených do väzby z dôvodov kolúznej a pokračovacej väzby,“ povedal po rozhodnutí nový dozorujúci prokurátor Peter Kysel. Lučanský však toho môže mať na svedomí viac, ako len medializované údajné prebratie úplatkov v celkovej výške 510-tisíc eur.

Svedčiť proti nemu má obvinený v kauze Božie mlyny exsiskár František Böhm. Ten mal podľa denníka N pred vyšetrovateľmi povedať, že Lučanský mu volal potom, ako polícia zadržala a obvinila Ľudovíta Makóa. Lučanský vraj Böhma, ktorý bol v tom čase v zahraničí, varoval, že ho chce zadržať polícia. Mal mu povedať aj to, že ak sa chce vrátiť, má prísť čo najskôr, lebo službu na ŠTS má jeho kamarát - sudca Roman Púchovský. U neho mal Lučanský skúsiť vybaviť, aby Böhma nevzal do väzby.
Okrem Lučanského skončili vo väzbe aj ďalší vysokopostavení súčasní a bývalí funkcionári polície Jozef Rehák, Daniel Čech, Ladislav Vičan, Boris Beňa, Peter Gašparovič a Marián Kučerka. Všetci podali sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd. Ôsmy obvinený v kauze Judáš oligarcha Norbert Bödör (43) už sedí vo väzbe za iný skutok.
Kysel na poste dozorujúcich prokurátorov vymenil Ondreja Repu a Michala Šúreka, ktorí sa ku Kučerkovi nemali správať najlepšie. „Podnet na šetrenie podala manželka môjho klienta,“ ozrejmil Kučerkov obhajca. Kučerkovej malo pritom podľa majetkového priznania v roku 2017 pristáť na účte 350-tisíc eur. Ako sa táto vec vyvíja, naznačil samotný Kysel, aj keď povedal, že sa nemôže vyjadrovať. „Môžete si domyslieť,“ povedal. Podotkol, že dozor nad prípadom prebral skôr, ako na Repu so Šúrekom podal šéf Smeru Robert Fico (56) trestné oznámenie.

Čo mal povedať Lučanský?
Exšéf polície Milan Lučanský (51) mal brať podľa obvinenia od augusta 2018 do konca roku 2019 mesačný úplatok vo výške 30-tisíc eur. Vypovedať mal o tom vtedajší zástupca riaditeľa Útvaru zvláštnych policajných činností Norbert Paksi. Policajný exprezident vinu rázne opiera a tvrdí, že všetko bolo inak!
Paksi mal pred vyšetrovateľmi povedať, že sa stretol s Lučanským po jeho zvolení do funkcie policajného prezidenta. „Všetci robia kšefty a chcú, aby som ich ťahal zo sr*čiek, a nič z toho nemám,“ povedal vraj podľa Paksiho Lučanský. Potom mal Lučanský začať dostávať pravidelný 30-tisícový úplatok.
On mal však pred vyšetrovateľmi uviesť, že v júli 2018 si k sebe Paksiho zavolal s prosbou, aby dohliadal na všetkých, ktorí pracujú na odpočúvaní, a aby všetky informácie, ktoré sa týkali vraždy novinára Jána Kuciaka († 27), odstupovali príslušným orgánom. Podľa zdroja denníka Plus JEDEN DEŇ mal Lučanský tiež pravidelne kontrolovať, ktorí ľudia sú odpočúvaní a kde je nasadená technika.
Zdroj: Facebook/Milan Lučanský - reprofoto
Policajný exprezident sa na Facebooku pochválil videom, na ktorom šoféruje traktor.
Lučanský však údajne nemal dôveru vo vtedajšie vedenie NAKA. Práve tá mu mala podsúvať zavádzajúce informácie. Cez Paksiho si tak mal overovať, či je polícia zneužívaná na politické účely. Pravdou je, že v tom čase bol riaditeľom NAKA v súčasnosti obvinený v kauze Očistec Peter Hraško (53), ktorý stratil v novembri 2018 Lučanského dôveru a po vzájomnej dohode z funkcie odišiel. Lučanský mal podľa nášho zdroja pred vyšetrovateľmi tvrdiť, že je možné, že niekto bral peniaze na jeho meno.
Anketa
Našili to na Milana Lučanského "kajúcnici"?
Mohlo by vás zaujímať: