Reklama

JE KONIEC! Premiérovo ultimátum vypršalo: DANKO všetkých PREKVAPIL, v hre je TOTO riešenie

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Premiér Roberta Fico (Smer) dal stranám SNS a Hlas ultimátum
    Zdroj: FB/ Fico
    Reklama

    Po takmer týždni vypršalo ultimátum premiéra Roberta Fica (Smer) pre koaličných partnerov. Strany Hlas a SNS si mali urobiť poriadok s poslancami, aby zabezpečili stabilnú väčšinu. Poradili si, alebo nás čaká plán, ktorý prichystal predseda vlády?

    Vypršalo ultimátum premiéra Roberta Fica (Smer) pre strany SNS a Hlas. Ako si strany poradili s rebelujúcimi poslancami a ktorý z ministrov by sa mal obávať o svoju pozíciu vo vláde?

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Premiér Roberta Fico (Smer) dal stranám SNS a Hlas ultimátum
      Zdroj: FB/ Fico

      V pondelok dopoludnia sa zišli predstavitelia vládnych strán na úrade vlády, aby na koaličnej rade prerokovali ďalší postup v riešení problémov v koalícii. Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) cez víkend avizoval, že stranám SNS aj Hlasu by sa mohol vziať niektorý z rezortov. Tvrdil, že k zmene by mohlo dôjsť na ministerstve cestovného ruchu a športu, ktorému šéfuje nominant SNS Dušan Keketi.

      Zdroj: SITA

      Rudolf Huliak (NK) a Andrej Danko (SNS)

      V dopoludňajších hodinách však na koaličnej rade došlo k prekvapeniu, ktoré viacerých šokovalo. V dopoludňajších hodinách mal podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ partnerom ponúknuť k dispozícii všetky svoje rezorty a iné nominácie, s cieľom uspokojiť každého, s kým bude predseda vlády rokovať. Po tomto šokujúcom návrhu si koalícia musela dať prestávku, aby v poobedňajších hodinách rokovala ďalej.

      Danko oceňuje prácu nominantov SNS v jednotlivých rezortoch a uvedomuje si, že v určitých obdobiach je potrebné prijímať ťažké politické rozhodnutia. SNS zároveň verí, že koaličné strany Smer a Hlas sa k tejto situácii postavia rovnako. „V prípade, že bude potrebná kompletná rekonštrukcia vlády, SNS poskytne maximálnu súčinnosť,“ vyhlásili národniari v stanovisku.

      „Predseda SNS je presvedčený, že táto vláda nesmie padnúť, že nemôžu byť vyhlásené predčasné parlamentné voľby, a zároveň verejne deklaruje poďakovanie všetkým ministrom SNS za ich pochopenie vzniknutej politickej situácie. Napriek uvedenému predseda Slovenskej národnej strany verí, že kompromis, ktorý bude musieť byť prijatý, bude výsledkom dohody všetkých politických strán a nebude len politickým tlakom na SNS,“ uviedla hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

      Zdroj: Jaroslav Novák

      Podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS)

      Pod Dankovu SNS momentálne spadá envirorezort vedený podpredsedom vlády a ministrom Tomášom Tarabom, ministerstvo kultúry v gescii Martiny Šimkovičovej a novovzniknutý rezort cestovného ruchu a športu, o ktorom rozhoduje Dušan Keketi. „Je zrejmé, že Tomáš Taraba, Martina Šimkovičová aj Dušan Keketi riadia svoje rezorty s plnou zodpovednosťou, pričom sa neboja ani zásadných a tvrdých rozhodnutí. V tejto ťažkej dobe je však dôležité, aby nikto nebol prilepený na svoju stoličku, a aby sa každý vedel obetovať s jediným cieľom, zabezpečenia fungovania koalície do budúcna,“ uviedli národniari.

      Predseda vlády Robert Fico (Smer) sa stretol aj s prezidentom Petrom Pellegrinim. Ako to celé dopadne a ako sa koalícia dohodne ešte nie je známe. V konečnom dôsledku môže mať koaličná kríza rozuzlenie, ktoré nečakala ani jeden z koaličných partnerov. Rokovania koaličnej rady pokračujú.

      Kedy sa to celé začalo

      Koaličná kríza sa začala ešte v októbri minulého roka, keď trojica poslancov Rudolf Huliak, Ivan Ševčík a Pavel Ľupták odišla z poslaneckého klubu SNS. Nepáčilo sa im, že strane národniarov priniesli hlasy, ale nedostali žiadne právomoci, aby mohli napĺňať predvolebné sľuby. Hoci vyhlásili, že stoja za premiérom Ficom a programovým vyhlásením vlády, žiadajú väčší vplyv.

      Zdroj: FB/ Ján Ferenčák

      Ján Ferenčák sa na osud koaličnej krízy pripravuje v Kežmarku.

      V rebélii následne pokračovala štvorica poslancov z Hlasu. Samuela MigaľaRadomíra Šalitroša nakoniec koncom januára 2025 zo strany vylúčili. Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok ich označil za vydieračov, ktorí sa neriadili hodnotami strany a prišli do Hlasu krátko pred voľbami. Podľa jeho slov sa usilovali o kľúčové posty ako je minister vnútra, podpredseda parlamentu, riaditeľ vojenského spravodajstva a podpredseda strany Hlas.

      Roman Malatinec sa začiatkom februára pridal k skupine okolo Huliaka. „S pánom Huliakom sa poznám roky. V období, keď som zvažoval odchod z Hlasu, sme mali niekoľko debát, počas ktorých sme sa zhodli na zásadných politických témach,“ uviedol v rozhovore pre týždenník PLUS 7 DNÍ. Ján Ferenčák v strane Hlas zostal. Ten je zároveň aj primátorom mesta Kežmarok. Kým koaličná rada zasadá na úrade vlády, on úraduje zo svojej kancelárie na východe Slovenska. „Pondelok začínam v meste na Úrade. Od zajtra pokračujem pracovnými cestami do Krakova, Bratislavy aj Bruselu,“ napísal na sociálnej sieti. Ako píšu Aktuality, v sobotu sa mal stretnúť s lídrom Hlasu a dostať viacero personálnych ponúk. Tie však odmietol.

      Prečo Fico vyhlásil ultimátum? Dočítate sa na ĎALŠEJ STRANE >>>