Zdravie Moniky Jankovskej zrejme veľmi trpí počas jej pobytu za mrežami v Banskej Bystrici. Nejedná sa pritom len o náročné podmienky väzby, ktoré určite na bývalú štátnu tajomníčku nevplývajú blahodárne. Svoj život  ohrozila aj vedome.  Stalo sa tak koncom septembra minulého roka. Vtedy sa bývalá štátna tajomníčka rozhodla držať hladovku. O jej začatí informovala listom. Bolo to v čase, kedy jej začala hroziť v jej prípade vyššia trestná sadzba. 

V tom čase nám Jankovskej obhajca Peter Erdős sprostredkoval vyjadrenie jeho klientky o tom, pre ktoré tri dôvody sa rozhodla držať hladovku: „Všetky tri dôvody majú spoločné jedno: Rôzne a trvajúce porušovania mojich základných práv a slobôd.“ Jakovskej prvým dôvodom bol údajný nezákonný postup a rozhodnutie vyšetrovateľa Petra Juhása týkajúce sa jej obvinenia v kauze Fatima.

„Dôvod druhý: Neustále porušovanie viacerých mojich základných práv a slobôd najvyššími ústavnými činiteľmi v trestnom konaní vedenom proti mojej osobe,“ sprostredkoval vtedy Jankovskej dôvody jej obhajca, ktorý potvrdil, že jeho klientka si skutočnosť, že držanie hladovky je krajným riešením, uvedomovala. 

Vytrvalá hladovka ju napokon priviedla do nemocnice, kde skončila na infúziách, po tom čo si potravu odopierala neuveriteľných 20 dní. Aktuálne sa dostala pod drobnohľad lekárov opäť, tentokrát pre užitie nadmerného množstva liekov. 

Takto si Jankovská užívala život na slobode. Na fotkách ju takmer nespoznáte!