Matovič pred stretnutím s odborníkmi tvrdil, že im ešte v decembri odovzdal boj s pandémiou a situácia sa nezmenila. Januárové celoplošné testovanie pritom presadil sám premiér. Odborníci vtedy navrhovali, aby sa testovalo len v najviac zasiahnutých okresoch. Uznávaný biochemik Pavol Čekan však pre denník N povedal, že až doteraz nebol do diskusie na riešenie pandémie pozývaný: „Nedotklo sa ma to. Na takéto vyjadrenia sme si už aj trošku zvykli.“

Radičová si myslí, že takéto správanie premiéra proti odborníkom je neprípustné: „Opatrenia komunikuje tak, že hľadá vinníkov. Raz sú to médiá, potom odborníci. Taký útok na vedcov si nikto v žiadnej krajine nedovolí. Najskôr im nadáva a potom ich volá.“ Expremiérka si myslí, že zvolanie konzília odborníkov je na mieste a mali by sme využiť aj skúsenosti z iných krajín, ktoré sú v boji s pandémiou úspešnejšie.

Expremiérka vidí ako problém v boji s koronavírusom aj spôsob prezentovania niektorých nariadení: „Jeden rozmer sú vecné riešenia a druhý spôsob komunikácie. Ak pokyny nie sú jasné, zrozumiteľné a nekomunikuje sa to ako s rovnocenným partnerom, tak je nesmierne ťažké domáhať sa obmedzenia mobility a disciplíny.“ Radičová si myslí, že pre úspešný boj s pandémiou sú dôležité jasné pravidlá, funkčná štátna správa a dôvera občanov k vláde. Tá vraj však na Slovensku radikálne klesá.

Expremiérka Iveta Radičová si myslí, že okrem prezentácie vecných riešení ich treba správne aj odkomunikovať.
Zdroj: MATEJ KALINA

Zvolanie odborníkov kvituje aj sociologička Silvia Porubänová: „Premiér chce vyslať signál, že počúva, je ochotný a schopný prijať iné názory, predstavy a návrhy, dáva priestor kompetentným.“ Podľa sociologičky však premiér asi aj dúfa, že ústretovým postojom odvráti časť kritiky za nezvládanie pandémie, ktorá sa zatiaľ väčšinovo sústreďuje práve naňho. Politológ Radoslav Štefančík poukazuje na nekonzistentnosť Matoviča: „Mnohé jeho vyjadrenia sú nelogické a proti zdravému rozumu.“

Igor Matovič bol však kedysi s Ivetou Radičovou doslova priateľ, o čom svedčí aj ICH SPOLOČNÁ fotografia. Pozrite si ju v našej galérii.

Anketa
Súhlasíte s Ivetou Radičovou?

Prečítajte si tiež: