Na informáciu, že miznú z internetu videá spoločenstva, ktorého je premiér členom, upozornil prvý portál aktuality.sk. Ako píšu, nejde o žiadne zatajovanie Hegerovej viery, ale chcú sa vyhnúť hoaxom a polopravdám, ktoré sa po sťahovaní šírili. Ľudia z nich povytrhávali veci z kontextu a prezentovali v úplne inom svetle. Spoločenstvo sa tak rozhodlo videá stiahnuť a zabrániť nepravdám. 

"Za postupným odstraňovaním videí z online priestoru stojí Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina, ktoré je ich pôvodným autorom. Ide o združenie ľudí, ktorí sa stretávajú pri spoločných modlitbách, patrí medzi nich aj predseda vlády," píše portál aktuality.sk. Heger svoju vieru nezatajuje a odstránenie videí ani neinicioval. Na skutočnosť odstraňovania vidí upozornil portál administrátor YouTube kanála Jaroslav Šmidovič s názvom Kmeňový šamanizmus - ten videá aj zverejňoval. 

Je Heger súčasťou sekty? 

Podľa dostupných informácií toto spoločenstvo nemožno nazvať sektou. Charizmatické kresťanské hnutie je prúd v rámci tzv. stredného prúdu, ku ktorým patrí napríklad aj katolicizmus alebo protestanti. Vyvinul sa ešte v 50. rokoch minulého storočia z tzv. letničného hnutia - Hnutia obnovy v Duchu Svätom. Takýto prúd verí na akýsi nový prístup k životu, znovuzrodenie a kladie dôraz na krst Duchom Svätým. "Toto presvedčenie vychádza z toho, že Boh sa nemení a jeho Slovo je takisto nemenné a večné, Duch Svätý sa preto aj dnes dokáže osobne dotknúť života človeka a umožniť mu zakúsiť Božiu lásku, moc a pozitívne zmeniť jeho život," uvádza charakteristika. Prívrženci hnutia veria, že Boh aj dnes aktívne mení ľudské životy k lepšiemu, vyslobodzuje ľudí zo zajatia hriechu a závislostí a učí ich, ako žiť radostný a úspešný život.

Treba dodať, že toto spoločenstvo je od roku 1992 jedno z najrýchlejšie rozvíjajúcich sa v rámci sveta a neobsahuje len akúsi jednu "vieru", ale je to združenie (hnutie) naprieč niekoľkými cirkvami (presbyteriáni, luteráni ...). Okrem toho je plne podporované Vatikánom a teda o sekte nemožno hovoriť, pretože nemá charakteristiku radikálnosti ani nezastáva jednu náboženskú ideológiu. 

Sekta to nie je, ale...

Stretnutia charizmatických spoločenstiev pracujú s emóciami ľudí a aj keď ich Vatikán uznáva, mnohí katolícki kňazi majú s nimi "problém". Vyčítajú im, že až príliš "hrajú" na emócie ľudí a odkláňajú sa od katolíckej náuky. Ich motlitby sú sprevádzané rôznymi gestami a v jazyku, ktorému rozumie len dané spoločenstvo, často označovaný ako "anjelský jazyk". Pre neveriacich ľudí len sú tieto veci ťažko pochopiteľné a teda si môžu  spoločenstvo pomýliť so sektou. Najznámejším predstaviteľom charizmatikov na Slovensku je kňaz Václav Kocian.

Ako píše Denník N, ten sa v roku 2017 zviditeľnil tým, že Bohu a Panne Márii zasvätil ĽSNS aj Mariana Kotlebu osobne. "V jeho charizmatickom združení bol vtedy Kotleba na základe údajného vnuknutia Ducha Svätého dokonca vyhlásený za najčistejšieho slovenského politika," uvádza článok.

Môžu charizmatici v politike ohroziť isté štandardy?

Ide o to, že ľudia na vedúcich pozíciach, ktorí veria v nadprirodzené sily, pocit vyvolenosti, rozprávajú "iným" jazykom a veria, že liečiť sa dá dotykom, ohrozujú isté štandardy. Slovensko však nie je jediným štátom, kde sa takíto veriaci dostali na vysoké štátne pozície. Charizmatikom je napríklad aj prezident Brazílie Jair Bolsonaro. Na otázku, či je dobré, alebo naopak zlé, že je súčasťou takejto "sekty" premiér Slovenska, sme sa pýtali politológa. 

Aby sme však boli v obraze, vlani sa na sociálnej sieti šírilo napríklad video s exministrom Krajčím, ako hovorí o oslobodení muža pomocou Ducha Svätého. Neskôr prišlo aj video s premiérom, ktorý otvorene hovorí o vlastnom vzťahu k Duchovi Svätému. 

Správu budeme aktualizovať!