Reklama

Iniciatíva žiada Pellegriniho, aby sa rokovalo o manažmente pandémie: Zomrelo vraj priveľa ľudí

Na snímke novozvolený predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) IX. volebného obdobia 25. októbra 2023 v Bratislave.

Zdroj: Jakub Kotian

Reklama

Iniciatíva „Mali ešte žiť“ požiadala predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD), aby na rokovanie Národnej rady SR zaradil bod o požiadavkách petície súvisiacej s manažmentom pandémie COVID-19. Petíciu podpísalo od apríla tohto roka 40-tisíc ľudí.

„Slovensko sa zaradilo medzi krajiny s vysokou úmrtnosťou, pričom podľa odborných odhadov bolo možné lepším manažmentom pandémie zachrániť ďalších 15- až 20-tisíc životov,“ tvrdí iniciatíva.

Medzi kľúčové požiadavky petície patrí zriadenie dočasnej komisie parlamentu na prešetrenie postupu kompetentných pri riadení pandémie. „Účelom petície bolo poukázať na zlyhanie orgánov verejnej moci v súvislosti s manažmentom pandémie COVID–19. Cieľom bolo vyzvať poslancov a poslankyne Národnej rady SR, aby sa petíciou zaoberali, prerokovali ju, vyhodnotili jej závery a následne prijali k nej uznesenie,” povedal organizátor petície Rado Baťo.

Iniciatíva vo svojom návrhu uznesenia požaduje, aby parlament zobral petíciu na vedomie a skonštatoval, že je nevyhnutné identifikovať jednotlivé zlyhania orgánov verejnej moci, respektíve konkrétnych zodpovedných osôb. Poukazujú pritom na závery štúdie „Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022)“, podľa ktorej orgány verejnej moci zodpovedné za manažovanie pandémie COVID-19 aj konkrétne osoby v ich vedení mohli svojím konaním spôsobiť viac ako 20 000 odvrátiteľných úmrtí.

Iniciatíva navrhuje, aby parlament požiadal generálneho prokurátora, aby bezodkladne preveril zákonnosť postupu vlády, ministerstiev financií, hospodárstva, vnútra a zdravotníctva a tiež Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky v súvislosti s prijímaním epidemiologických opatrení počas druhej a tretej vlny pandémie.

Taktiež chce, aby minister spravodlivosti, hlavný hygienik a predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou predložili na najbližšiu schôdzu parlamentu spoločné stanovisko k spomínanej štúdii. Od vedenia zdravotných poisťovní požadujú predloženie údajov ohľadom úmrtí poistencov za obdobie od marca 2020 do februára 2022, ktorí mali kontakt s diagnózou COVID-19 počas troch mesiacov pred svojím úmrtím. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR by mal podľa ich návrhu predložiť správu o materiálnej pripravenosti počas pandémie, „a to najmä konkrétny stav štátnych hmotných rezerv za každý kalendárny týždeň v období od rokov 2020 až 2022.“

VIDEO V Bratislave vznikne miesto, na ktorom si ľudia môžu uctiť pamiatku obetí covidu:

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V Bratislave vznikne miesto, na ktorom si ľudia môžu uctiť pamiatku obetí covidu
    Zdroj: TASR

    Prečítajte si tiež: