Reklama

Inflácia sa na konci leta dostala pod 9 %, ale potraviny máme stále drahé

Servis: Zdražovanie potravín sa týka najmä zemiakov.

Zdroj: Matej Kalina

Reklama

BRATISLAVA - Hoci sa inflácia v auguste dostala na najnižšie čísla od februára 2022, potraviny lacné nemáme, ich zdražovanie sa medziročne hýbalo na vyše 13-ich percentách. Slovensko je vo výške inflácie na čele eurozóny a klesá pomaly.

Potraviny a bývanie sú oblasti, na ktoré Slováci míňajú zo svojich rozpočtov najviac, v prípade potravín a nealko nápojov ide o takmer 24 %, na bývanie míňame necelých 26 %. ,,Medziročné tempo zdražovania sa v auguste spomalilo pri potravinách a nealkoholických nápojoch na 13,5 %, pri bývaní sa cenový rast spomalil na 7,3 %," hovorí analytička WOOD & COMPANY Eva Sadovská.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Inflácia na Slovensku sa znižuje príliš pomaly. Pri tomto vývoji bude o pol roka najvyššia v EÚ

    Lacnejší bol iba olej

    Oproti vlaňajšiemu augustu však zaznamenali analytici aj napriek spomaleniu najvýraznejší nárast cien práve potravín a nealkoholických nápojov. ,,Zákazníci naďalej platili v obchodoch viac ako pred rokom za takmer všetky kategórie potravín, za sladké sme si priplácali 22,6 %, za zeleninu 19,1 %. Mlieko, syry, vajcia, chlieb a obilniny, mäsové výrobky, ryby a morské plody boli medziročne drahšie o 13 - 16 %, za ovocie sme si priplácali 7,6 %. Lacnejšie boli iba oleje a tuky, nealkoholické nápoje zdraželi o 13 %," hovorí Sadovská. Takže vlaňajší stoeurový nákup vyšiel tento rok 113,50 eur. ,,Na druhej strane, ceny potravín klesajú medzimesačne už tretí mesiac po sebe," dodáva Sadovská.

    Drahé energie aj obaly

    Dôvodov medziročne vyšších cien potravín je veľa a mnohé pochádzajú ešte z uplynulého roka. ,,Producenti upozorňujú na vyššie ceny energií, vlani sme boli svedkami i vysokej ceny ropy na svetových trhoch a následných rekordných cien pohonných látok. Potraviny je potrebné nielen vyrobiť, ale aj prepraviť do obchodov," pripomína Sadovská. V cenotvorbe potravín je veľmi dôležitým faktorom aj počasie, má dopad na stav úrody, rastlinnú a následne aj na živočíšnu výrobu. Obchodníci upozorňujú aj na vyššie náklady, ktoré majú so zabezpečením hygienických a bezpečnostných opatrení. Potravinári pociťujú vyššie náklady aj pre zavádzanie ekologickejších postupov, zavádzanie nových technológií, či drahšie obalové materiály.

    Zastropovanie cenám nepomohlo

    Toľko diskutované zastropovanie cien potravín a protiinflačná garancia infláciu výrazne neovplyvnilo. ,,Dôvodom spomalenia zdražovania potravín je skôr vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch," zdôrazňuje analytička.

    V rámci nákladov na bývanie sme si výrazne doplatili na údržbu a opravu obydlí - 15 %, nasledovali dodávka vody a rôzne služby týkajúce sa bývania - 13,9 %. ,,Za elektrinu, plyn a ostatné palivá sme si priplácali 10,7 %, v doprave vzrástli ceny o 1,4 %," podotýka Sadovská.

    Podľa nej máme byť v ďalších mesiacoch svedkami ďalšieho spomaľovania tempa zdražovania. ,,Priemernú hodnotu inflácie za celý rok 2023 odhadujeme momentálne mierne nad úrovňou 10 - 11 %. Na nízke inflácie, napríklad okolo 2 %, teda okolo inflačného cieľa eurozóny, môžeme v tomto roku určite zabudnúť," uzatvára Sadovská.

    Ceny potravín august 2022/august 2023

    Tovar/zmena

    cukor + 22,6 %

    destiláty + 20 %

    zelenina + 19,1 %

    Ryby + 15,6 %

    Mäso + 14,4 %

    Mlieko, syry, vajcia + 14,1 %

    Minerálky + 13,9 %

    Chlieb + 13,2 %

    Káva + 11,8 %

    Pivo + 9,6 %

    Ovocie + 7,6 %

    Víno + 5,9 %

    Oleje -6,8 %