IKONICKÁ slovenská pamiatka je pred kolapsom a môže stratiť aj titul UNESCO: Kto ju zachráni?
20. 4. 2024, 17:26 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:53)

Zdroj: Jakub Halun, Wikipedia, Canva
Spišský hrad patrí k najväčším hradom na celom svete, často sa objavuje v rôznych propagačných brožúrkach a videách o našej krajine. V súčasnosti sa však borí s havarijným starom, ktorý sa stále nedarí vyriešiť. Najnovšie sa bude musieť opakovať verejné obstarávanie na jeho rekonštrukciu.
Zdroj: Ruben Holthuijsen
Zdroj: PhDr. Pavol Svetoň
Zdroj: Lure
Galéria k článku
Majestátny hrad môže síce z diaľky pôsobiť ako nedobytná pevnosť, avšak svoj boj so zubom času a prírodnými živlami momentálne prehráva. Jedna z najikonickejších slovenských pamiatok je v kritickom stave, ktorý sa dlhé roky nedarí vyriešiť. Žiadnu výraznú obnovu nedostal už roky a hrozí, že sa jednoducho rozpadne.

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Najnovšie snahy o rekonštrukciu započali v roku 2021, avšak stalo sa z nich fiasko. Už po roku Slovenské národné múzeum (SNM) ukončilo spoluprácu s dodávateľom prác: „Dôvodom odstúpenia od zmluvy je najmä dlhodobé a pokračujúce neuhrádzanie splatných záväzkov zhotoviteľa stavby, spoločnosti Bing Stav, voči svojim subdodávateľom.“ Problémom bolo aj štvormesačné omeškanie prác. Situáciu sťažila pandémia aj vojna na Ukrajine a následný nárast cien stavebných materiálov.
Stavenisko potom zívalo prázdnotou a hradu špatil dlhé obdobie nečinný žeriav, ktorý pre rozhodnutie okresného súdu nebolo možné odstrániť. Stalo sa tak až po roku a pol. „Museli sme pristúpiť k tomu, že žeriav odstránime sami a vypraceme stavenisko. Náklady, ktoré nám vzniknú, si následne uplatníme v ďalšom konaní,“ uviedol vtedy generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.
V minuloročnej súťaži na rekonštrukciu hradu zvíťazila spoločnosť En Libre, ktorá ponúkla najlepšiu cenovú ponuku. „Nedá sa to postaviť bez žeriavu. Sú tam navrhnuté také technológie, materiály a spôsob. Darmo mi niekto bude hovoriť, že pred 2 000 rokmi stavali pyramídy bez žeriavov. Dnes nemáme otrokov a ani slony, musíme mať žeriav,“ povedal konateľ spoločnosti En Libre Martin Suchý.
Zdroj: Ruben Holthuijsen
Jeho hlboké historické korene siahajú až do 12. storočia, keď bol postavený ako strážna pevnosť chrániaca obchodné cesty.
Pôvodné ukončenie prác bolo stanovené na september 2024, avšak tento termín je v súčasnej dobe nereálny. Ministerstvo kultúry informovalo, že Slovenské národné múzeum musí v tomto období opäť zopakovať verejné obstarávanie na rekonštrukciu Spišského hradu. S úspešným uchádzačom minuloročnej súťaže nemohlo uzatvoriť zmluvu z dôvodu, že neposkytol v zákonnej lehote riadnu súčinnosť a požadované dokumenty potrebné k uzatvoreniu kontraktu.
Rezort kultúry zároveň odporučil SNM, aby nepodpísalo zmluvu s uchádzačom, ktorý skončil druhý v poradí a verejnú súťaž zopakovalo. „Napriek tomu, že to celý proces rekonštrukcie predĺži, v zmysle transparentnosti sme nemali inú možnosť, ako odporučiť vedeniu múzea proces zopakovať,“ vysvetlil generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala.
Machala zároveň dodal, že „pre urýchlenie celého procesu sme sa rozhodli, že súťaž bude vyhlásená iba na čiastočnú rekonštrukciu, ktorá bude financovaná z rozpočtu múzea, teda rezortu kultúry". Ako doplnil, ďalšia časť by mala byť financovaná zo zdrojov Európskej únie, konkrétne Programu Slovensko po tom, ako rezort investícií vyhlási výzvu na tento účel.
Úplná rekonštrukcia Spišského hradu, nášho jediného v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je náročná tak z hľadiska rozlohy hradu, ako aj financií potrebných na jeho obnovu. Slovenské národné múzeum ju preto rozdelilo do 5 etáp a bude trvať ešte niekoľko rokov. „K rekonštrukcii Románskeho paláca prišlo v hodine dvanástej, keby sme sa teraz do toho nepustili, tak by nám hrozilo, že bude vyškrtnutý zo zoznamu UNESCO,“ povedala ešte v novembri 2023 bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová.
Spišský hrad je jeden z najvýznamnejších hradných komplexov na Slovensku a v Európe. Jeho rozloha je až 41 426 m², čo z neho robí jeden z najväčších hradných areálov na celom svete. V minulosti bol sídlom spišskej kapituly, ktorá mala veľký vplyv na politické, hospodárske a kultúrne dejiny regiónu. Kapitula tu pôsobila až do 18. storočia. Následne hrad nemal stále osídlenie a postupne chradol. Hoci láka veľké množstvo turistov, na zaslúženú záchranu si bude musieť počkať.