Reklama

Humenné je PRIPRAVENÉ na UTEČENCOV, báť sa nemusia ani útoku: Máme KRYTY pre 30 000 obyvateľov!

...

Zdroj: tm

Reklama

Vznikajúca utečenecká kríza v súvislosti s vojnou na Ukrajine sa bytostne týka nielen okresov Snina a Sobrance, v ktorých sa nachádzajú hraničné priechody, ale aj mesta Humenné. V tom naplno funguje dočasný núdzový tábor pre migrantov. Primátor Miloš Meričko (47) v rozhovore pre náš denník prezradil, ako mesto zvláda príval utečencov, ale aj to, koľko ľudí dokáže nájsť útočisko v krytoch Civilnej ochrany pri prípadnom vzniku nebezpečia.

Vojna na Ukrajine sa dotkla aj mnohých Slovákov. Ľudsky, ale aj politicky, ako vnímate, že nepokoje trvajú už vyše dvoch týždňov a k dohode o prímerí sa obidve strany ani len nepriblížili?

- Žiadna vojna ani len nemala byť. Civilizovaný svet je ľudsky, ideologicky i politicky taký vyspelý, že ku konfliktu zbraní už nikdy nemá dôjsť. Osobitne pre Európu je to zvlášť neprípustné, keďže vzájomné ekonomické, spoločenské i medziľudské väzby jednotlivých krajín sú na veľmi vysokej úrovni. A je jedno, ktorá z nich akú ideológiu uprednostňuje. Vyspelí ľudia majú riešiť spory rokovaním za zeleným stolom a dohodami.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO: Dočasné priestory pre ubytovanie pre utečencov
    Zdroj: tasr

     

    V stredu otriasla svetom informácia, že Rusi zbombardovali pôrodnicu v Mariupole. Čo hovoríte na takéto činy?

    - Je to bohapusté barbarstvo. Vo vojnách trpia a umierajú nevinní ľudia. Musím povedať, že sa ma útoky na nemocnice, školy, obytné bloky, na elektrárne, teplárne a inú infraštruktúru slúžiacu pre bežný život obyčajných ľudí bytostne dotýka. Takéto informácie len ťažko psychicky spracúvam. Opakujem, vojna na Ukrajine nikdy nemala byť. Najmä keď agresorom je susedná, navyše slovanská krajina.

    Ako by ste reagovali, ak by sa nedajbože niečo také týkalo Humenného?

    - Nemám ani pomyslenia, že sa také niečo môže stať.

    Mnohí ľudia si zo strachu pred možným útokom aj na našu krajinu chystajú núdzové balíčky a zaujímajú sa, ako sú na tom mestá s krytmi Civilnej ochrany. Koľko obyvateľov vie Humenné pred prípadnou hrozbou ochrániť?

    - Na území mesta Humenné sa nachádza deväť krytov Civilnej ochrany. Sú v pôsobnosti firiem a sú prioritne určené práve pre zamestnancov týchto firiem. Osem krytov je plynotesných a jeden je plne odolný. Okrem toho sa na území mesta nachádzajú (vzniknú v prípade potreby) tzv. JÚBS úkryty (jednoduché úkryty budované svojpomocne). Podľa evidovaných údajov môže vzniknúť v Humennom spolu 466 takýchto úkrytov s kapacitou 30 700 ukrývaných. Vzhľadom na počet obyvateľov mesta znamenajú JÚBS úkryty kapacitu pre 98 percent obyvateľov. Takzvané JÚBS úkryty sú aktuálne bežne využívané priestory bytových domov, ktoré sa v prípade potreby do 24 hodín uvedú do pohotovostného režimu.

    Rieši otázku prípadnej evakuácie obyvateľov a využitia krytov aj krízový štáb?

    - Áno a to permanentne. Máme podrobné informácie z Okresného úradu v Humennom a môžem konštatovať, že na prípadné krízové situácie sme dobre pripravení. Zároveň však veríme, že k útoku na naše mesto i krajinu nikdy nedôjde. Že vojna na Ukrajine skoro pominie a my sa budeme venovať len príjemnejším starostiam v živote.

    Zdroj: fb HaZZ

    V Humennom sa nachádza dočasný núdzový tábor. Počet utečencov v ňom sa počas dňa mení.

    Ako sa Humenné zapojilo do pomoci v rámci vojny na Ukrajine? V meste je záchytný tábor, v tunajších hoteloch boli a sú ubytovaní mnohí utečenci...

    - Situácia, ktorá vznikla útokom na Ukrajinu 24. februára, nás nemilo prekvapila. My, ktorí sme v blízkosti hraníc, si to uvedomujeme o to citlivejšie. Čo sa týka našej pomoci, okamžite som sa kontaktoval s našimi poslancami, ale aj s bezpečnostnou radou okresu, na ktorej zasadnutí som sa zúčastnil. Informoval som sa priamo v záchytnom tábore, kde je stanové mestečko, koľko tam majú ľudí a akú pomoc potrebujú. Zapojili sme sa najmä cez naše príspevkové organizácie, ako aj do triedenia materiálnej pomoci v skladoch. Zistili sme, že materiálna pomoc nie je až taká akútna a skôr je potrebná tá finančná. Preto som zvolal minulý týždeň mestské zastupiteľstvo, na ktorom sme sa po dohode s regionálnymi združeniami miest a obcí okresov Vranov nad Topľou, Humenné, Snina a Medzilaborce rozhodli urobiť aj verejnú zbierku Pomôžme Ukrajine, kde sme už niektorí prispeli a pridať sa majú aj regionálne združenia ZMOS.

    Článok pokračuje na ďalšej strane.

    Humenné má medzi partnerskými mestami aj dve z Ukrajiny. Smeruje nejaká pomoc priamo tam?

    - Som v kontakte s primátormi Mukačeva a Perečína. Mukačevo od nás najprv žiadalo pomoc s transportom ľudí z mesta, tiež o poskytnutie ubytovania a poskytnutie potravín. Hneď sme to riešili, neskôr sa nám ozvali, že čo sa týka pomoci, spolupracujú s niektorými neziskovými organizáciami, takže ich požiadavka voči nám už nebola taká aktuálna. O pomoc ma oslovujú aj viacerí jednotlivci zo zahraničia. Snažím sa presmerovať priamu materiálnu pomoc do jednotlivých miest na Ukrajine. Predovšetkým do našich partnerských miest. Aktuálne sa zaoberáme aj tým, že nejaký materiálny sklad vytvoríme aj u nás v Humennom. Pripomínam, že pomoc mesta je svojím spôsobom limitovaná, ale čo vieme a môžeme, to chceme poskytnúť. Spoločne s Michalovcami sme vytvorili registračné centrá v našich športových halách, kde tí, ktorí budú požadovať status utečenca na území Slovenskej republiky, sa tam zaregistrujú. 

    Minister financií Igor Matovič v nedeľu konkretizoval, ako bude fungovať finančná pomoc pre tých, ktorí ubytujú u seba ľudí z Ukrajiny. Potrebný bude práve spomínaný status utečenca. Koľko ich už požiadalo v Humennom?

    - Mestská športová hala slúži od 6. marca ako veľkokapacitné centrum na registráciu utečencov z Ukrajiny. Informácie týkajúce sa počtu (štatistika) utečencov samospráve nie je poskytovaná, tieto informácie poskytuje Tlačový odbor Hraničnej a cudzineckej polície. Pokiaľ vieme, zatiaľ tu bolo len zopár jednotlivcov, uvidíme, aký bude ďalší vývoj. Sme na to v každom prípade už teraz pripravení. Požiadavka polície bola vytvoriť podmienky na prácu 100 policajtov. Je tam 100 stolov, 200 stoličiek, čo znamená, že sa ráta s väčším návalom. Zatiaľ sa to len rozbieha, no predpokladám, že v najbližších dňoch sa priebeh môže zintenzívniť.

    A čo Humenčania? Ozvali sa už tí, ktorí niekoho ubytovali, so žiadosťou o príspevok?

    - Oficiálne nikto, zatiaľ sú to len také šumy a zopár otázok. Ako hovorím, nárast záujmu ešte len očakávame.

    Máte informácie, koľko ľudí, ktorí utiekli pred vojnou, je v Humennom ubytovaných?

    - V „stanovom mestečku" v rámci záchytného tábora v Humennom sa situácia každodenne mení. Dokazujú to aj počty utečencov: streda 9. 3. - 50 utečencov, štvrtok 10. 3. - 250 utečencov ráno, ale 165 utečencov o 13. hodine. Keďže ide o záchytný tábor, ostávajú tu len niekoľko dní a následne idú do iných miest na území Slovenska.

    Zdroj: tm

    Primátor Humenného Miloš Meričko je v pravidelnom kontakte s partnerskými mestami na Ukrajine Mukačevom a Perečínom.

    Ste pripravení na väčší nával ľudí?

    - Pripravujeme sa. Máme veľkú výhodu v tom, že je tu spomínaný záchytný tábor. Pomohli sme finančne, je tu zmienené registračné centrum a čo bude ďalej, to netušíme. Nevieme, čo nás čaká, avšak pripravení sme.

    Aké sú reakcie občanov? Sú ochotní pomáhať? Predsa len, mnohí sú vyčerpaní fyzicky aj finančne, či už po pandémii koronavírusu, alebo aj pre zvyšujúce sa náklady na energie.

    - Som naozaj milo prekvapený prístupom. Vidím, že ľudia chcú pomáhať, snažia sa podať pomocnú ruku. Zatiaľ som nezaregistroval žiadne ponosy obyvateľov na vzniknutú situáciu. Vnímam ich solidaritu. S ľuďmi z Ukrajiny sa tu viacerí poznáme veľmi dobre, sú medzi nami priateľské, ale aj viaceré rodinné vzťahy. Vieme o sebe, naši ľudia predtým chodili k východným susedom na nákupy či na turistiku, sme si blízki. Každého, kto videl, čo sa na Ukrajine deje, že tam zomierajú nevinní ľudia a deti, to zasiahlo. Humenčania k situácii pristupujú zodpovedne, som na nich hrdý.

    Problém s teplom vyriešený

    Humenné sa koncom roka „preslávilo” rekordnými cenami tepla, ktoré vzrástli pre pretrvávajúce problémy s jeho únikom pre zanedbané revízie a opravy rozvodov. To zanedbalo predošlé vedenie mesta. "ÚRSO schválilo zvýšenie ceny tepla pre Chemes (centrálny dodávateľ tepla v Humennom, pozn. red.) o 55 percent. Napriek mojím snahám a stretnutiami a rozhovormi s predsedom vlády SR, ministrom hospodárstva, štátnym tajomníkom MH SR, predsedom ÚRSO, zástupcami MH Manažmentu sa nám už tento stav zvrátiť nepodarilo aj vzhľadom na obavy štátu, aby v zimných mesiacoch nedošlo k odstaveniu domácnosti od tepla," hovorí Meričko. 

    V rozhovore nám primátor Meričko vysvetlil, ako sa mesto rozhodlo občanom pomôcť znášať zvýšené náklady: „Zoberieme si úver, ktorým vykryjeme naše kapitálové výdavky. Bežné finančné prostriedky, ktoré sa tým uvoľnia a tiež aj rezervný fond sa použijú na dotáciu cien pre domácnosti a to tak, aby zvýšenie cien a platieb nebolo pre občanov vyššie ako 30 percent. Predbežne nám to vychádza, že pomôžeme sumou 1,7 milióna eur.”

    Zdroj: Facebook/Mesto Humenné - MsÚ

    Odstávka tepla a teplej vody v Humennom zapríčinila oprava skorodovaného teplovodného potrubia.

    Prvý muž Humenného zároveň prezradil, aké by bolo ideálne vyriešenie celého problému. "Ideálne by bolo najprv ukončenie vojny, a to pochopiteľne nielen kvôli teplu. Rovnako je žiadúca obnova všetkých dodávok plynu do Európy cez plynovod Jamal, možno aj spustenie Nord Stream II. To všetko by viedlo k zníženie celosvetovej ceny plynu, pretože práve to je alfa a omega všetkých problémov," uviedol s dôvetkom, že toto všetko je v teoretickej rovine a nie v jeho rukách. "Dovtedy budeme preto pracovať na zmene energetickej koncepcie a robiť to, čo mesto dokáže robiť. To znamená investovať do rozvodov, tento týždeň sa nám spúšťa prvá investičná akcia. A potom budeme hľadať aj s inými subjektami riešenie v oblasti tepelného hospodárstva. Najďalej sa nám podarilo zájsť so spoločnosťou MH Teplárenský holding. A tretia vec, veľmi dôležitá, je tlačiť na zmenu legislatívy, aby nemuselo byť nutné mať len jedného centrálneho dodávateľa," uzavrel.

    Prečítajte si tiež:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS