K dokumentácii Sputniku má Česko desiatky stránok, pričom normálne to bývajú desiatky tisíc strán. Podľa slov šéfky SÚKL Ireny Storovej chýbajú zásadné informácie, ktoré by hovorili o vedľajších účinkoch, výrobe či distribúcii. Informuje o tom portál Reflex.cz.

Prípadné schvaľovanie Sputniku Európskou liekovou agentúrou pritom bude podľa Storovej trvať ešte mesiace. Ďalšie dve možnosti, teda výnimka zo strany českého ministerstva zdravotníctva alebo cesta klinickou štúdiou majú podľa nej jasné pravidlá. Ani jednej z týchto možností sa však podľa jej slov zatiaľ nepriblížila. Sputnik sa preto nedá v Česku ani odporučiť ani zamietnuť, keďže neexistujú informácie.

„Chcem byť schopná pozrieť sa na seba do zrkadla,“ tvrdí Storová o svojej práci a dôraz na bezpečnosť liekov aj vakcín. V slovenský ústav a našich odborníkov má podľa jej slov plnú dôveru.

V Česku bolo doposiaľ zaznamenaných 36 podozrivých úmrtí v súvislosti s vakcínami, priama spojitosť sa však zatiaľ nepotvrdila ani v jednom prípade. Vakcínu od firmy AstraZeneca považuje Storová za bezpečnú a je podľa nej v poriadku, že je v Česku naďalej používané bez úprav.

Na nedostatok informácií o vakcíne Sputnik V upozornila aj šéfka slovenkého Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová. „Vzhľadom na množstvo chýbajúcich údajov od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) konštatuje, že nie je možné prijať záver o pomere prínosov a rizík vakcíny Sputnik V,“ uviedla Baťová.

Viac o názore Baťovej na Sputnik sa dočítate TU: