EXKLUZÍVNE Na TOTO by si mal dať Kočner pozor: Aký TREST mu hrozí v prípade krivej výpovede?
20. 1. 2020, 10:30 (aktualizované: 11. 7. 2024, 20:29)

Zdroj: MATEJ KALINA
Hlavné pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bude prebiehať až do 6. februára a samotný proces prinesie ešte mnoho svedeckých výpovedí. Pre dôkladné vyšetrenie zločinu a potrestanie obžalovaných sú práve jednotlivé výpovede svedkov kľúčovým dôkazným prostriedkom, pričom je nutné, aby každý svedok vypovedal “len pravdu a nič podstatné nezamlčal”
Zdroj: ARCIV
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Galéria k článku

Aké tresty teda hrozia svedkom, ktorí by sa rozhodli pred súdom klamať a podstúpiť riziko krivej výpovede? Trestný poriadok v slovenskom súdnictve medzi jeden z najdôležitejších dôkazných prostriedkov zaraďuje výsluchy svedkov.
Výsluch svedka je pritom považovaný za jeden z kľúčových, častokrát aj jediných spôsobov, ako sa dopátrať k pravde. A práve preto je každý svedok pred výpoveďou dôrazne poučený, že je povinný vypovedať pravdu, nič nezamlčať a tiež potvrdiť, že bol poučený o trestných následkoch krivej výpovede.
V prípade krivej výpovede sa súd zameriava na dva faktory. Na tzv. objektívnu stránku, ktorá spočíva v aktívnom konaní páchateľa (uvedenie nepravdy) alebo tzv. pasívne konanie (zamlčanie okolností), pričom musí ísť o okolnosť, ktorá má podstatný význam pre rozhodnutie.
To, aký trest bude za krivú výpoveď svedkovi uložený, potom záleží od niekoľkých okolností. Prípadné tresty možno rozdeliť do 4 skupín.
Trest za krivú výpoveď / krivú prísahu:
(1) Kto ako svedok v konaní pred súdom alebo v trestnom konaní alebo na účely trestného konania v cudzine pred prokurátorom alebo policajtom, alebo pred sudcom medzinárodného orgánu uznaného Slovenskou republikou uvedie nepravdu o okolnosti, ktorá má podstatný význam pre rozhodnutie, alebo kto takú okolnosť zamlčí, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
(2) Kto v trestnom konaní pred súdom alebo na účely trestného konania v cudzine po zložení prísahy uvedie nepravdu o okolnosti, ktorá má podstatný význam pre rozhodnutie, alebo takú okolnosť zamlčí, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až päť rokov.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) z osobitného motívu.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 a spôsobí ním značnú škodu alebo iný obzvlášť závažný následok.