HLINA OTVORENE o Matovičovi: Je to "PATVAR" a FENOMÉN dnešnej doby!
14. 7. 2021, 6:00 (aktualizované: 14. 7. 2021, 7:30)

Bývalý šéf KDH Alojz Hlina (50) bol prvýkrát zvolený za poslanca Národnej rady SR na kandidátke hnutia Igora Matoviča, na ktorého dlhodobo nešetrí kritikou. Pripúšťa, že je možno zaujatý, a nechápe, ako sme konzervativizmus na Slovensku mohli nechať v rukách skupiny poslancov okolo Richarda Vašečku. Dokonca pripúšťa spoluprácu medzi konzervatívcami a liberálmi.
Zdroj: archiv
Zdroj: Emil Vasko
Zdroj: ROBO HOMOLA
Galéria k článku
V rozhovore sa dočítate:
- či je zaujatý voči Igorovi Matovičovi
- ako vidí súboj medzi liberálmi a konzervatívcami
- či sa plánuje vrátiť do politiky a kam
- kde bude dovolenkovať
Ako sa vám žije na politickom dôchodku?
Tak som ešte mladý dôchodca. Ja tomu hovorím, že visím v medzipriestore. Či je to politický dôchodok, neviem konštatovať.
Plánujete sa teda vrátiť do politiky?
Ono je takto. Niekto iný povedal, že sú ľudia, ktorí z politiky žijú, a ľudia, ktorí žijú politikou. Ja, chválapánubohu, nie som odkázaný na to, aby som z toho žil. Ale musím povedať, že mňa politika baví a nevylučujem, že keď niečo človeka baví, ťažko sa toho vzdá.
A vylučujete návrat do KDH?
Viete čo, tam je to na dlhšie. Neviem, nakoľko sa mám o tom rozšíriť. Ja mám svedomie čisté, prišiel som do KDH, ktoré nemalo na výplaty, a odišiel som z KDH, v ktorom ostalo o milión eur viac ako predtým. Urobil som, čo som mohol, to, čo som sľúbil, ja mám svedomie čisté a je to na svedomí tých, ktorí si proste neželali, aby som v KDH bol, a už vôbec si neželali, aby som tam mal nejakú funkciu. Takže je to skôr otázka na nich.

Máte ponuky z iných strán, poprípade také, ktoré zvažujete?
Kto by chcel starého KDH-ka (smiech). Viete, ako sa hovorí, raz depešák, navždy depešák. Raz bývalý predseda KDH, tak už som navždy predsedom KDH. A ja sám som rozmýšľal, čo by mohlo byť taký politický zmysel môjho bytia, že aký by mohol byť ten ďalší zápas okrem toho, že človek má chcenie zmeniť niečo k lepšiemu. Je aj také, že čo ma nenecháva spať alebo laxným, je zápas o podobu konzervativizmu. Mňa mrzí, že ten konzervativizmus sme vydali ľuďom typu Mazurek, Kotleba, Vašečka a že to je konzervativizmus a svetský svet ho takto vníma. Ja som konzervatívec a tiež predstavujem jednu z podôb konzervativizmu a chcem bojovať ďalej ten zápas, že konzervativizmus má rôzne podoby a ten, čo je teraz ľuďom ponúkaný, nie je jediný.
Liberálne strany ako SaS alebo Progresívne Slovensko to asi nebudú…
Veci musia dávať logiku. Človek musí aj vzhľadom na to, že má slobodu, sa rozhodnúť. Nie som k ničomu nútený alebo na nič odkázaný, dôležité je, aby sa aj tamojší ľudia s vami cítili komfortne. Určitá chémia by mala byť tam, kde chcete stráviť nejaký čas. Ono je to taký zvláštny paradox, že ak ja budem chcieť brániť určitej podobe konzervativizmu, tak možno s pomocou ľudí, ktorí nie sú konzervatívcami. A to sa v histórii ľudstva stáva – že sa spoja ľudia, ktorí sú ideovo nie rovnakí, ale majú väčšieho nepriateľa alebo problém a dokážu sa spojiť.
Spoluprácu s liberálmi by ste si teda vedeli predstaviť…
Ja tomu zápasu, čo je teraz, naozaj nerozumiem. Myslím si, že civilizačný problém máme inde. Máme problém v tom, či sme západoeurópska civilizácia alebo byzantská. Či chceme autoritatívne režimy ako s osvieteným panovníkom, ktorému záleží na blahu ľudu a podobné drísty, alebo sme západoeurópska civilizácia, ktorá vie, že demokracia je ťažká a nie je pre každého. A to je civilizačný front a ja tento front, čo sa tu teraz vykopáva a niekto z neho žije, lebo mu poskytuje energiu topiť liberálov v Dunaji, ja som to odmietol a stále odmietam.
Ste veľkým kritikom Igora Matoviča. Vedeli by ste si predstaviť spoluprácu s OĽaNO?
Hovorí sa, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Ja som kandidoval už pred 10 alebo 12 rokmi ako nezávislá osobnosť na kandidátke, ktorú Matovič vtedy vytvoril, a dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. A priznám sa, mne to trvalo dlhšie ako Kordovi, ktorý vtedy odišiel pred voľbami, kým som zistil, kto Matovič je. Stále to však bolo relatívne rýchlo v porovnaní s inými, ktorí sú tam doteraz. A ich odkázanosť na nosenie tašky je sila. Čiže ja som to odmietol po polroku.
My Matoviča poznáme ako opozičného politika, premiéra, ministra financií, niekoho, koho politológovia označujú, že vždy si nájde nejakého vinníka. Kým je pre vás?
Matovič je fenomén doby. „Neblbne“ len Slovensko, ale aj svet. Počul som taký pekný výraz, že demokracia je unavená, a keď je, tak vznikajú rôzne „patvary“ a typologicky ľudia, ako je u nás Matovič, sú aj v iných demokraciách a majú svoje mená a neboli by sme to my Slováci, keby sme ešte viac o kolečko tomu nedali. Čiže Matovič je fenoménom doby v Európe, ale aj na Slovensku. Je vlastne darom Roberta Fica Slovensku, lebo keby nie je jeho, tak nie je Igora Matoviča.
Takže si myslíte, že za pád preferencií si môže Igor Matovič sám a ako keby nastolil cestu Petrovi Pellegrinimu?
Voľby neboli nikdy racionálna voľba, vždy tam došlo k spojeniu racia a emocia. Rozdiel tam bol, ale vždy bolo jedno alebo druhé prítomné a v slovenských voľbách 2020 mi racionalita chýbala. To bola čisto emočná vlna a dôsledkom je, že ona zvyknú opadnúť a potom sa odhalí. Tí, čo ho vtedy volili, dnes ho nenávidia. Peter Pellegrini to pozbieral zadarmo, lebo tí, čo Matoviča začali nenávidieť, to nevedeli kde dať. Ale to neznamená, že si to vie udržať.
A nemáte pocit, že ste zaujatý voči pánovi Matovičovi? V minulosti ste mali aj spor…
Priznávam, môže byť. Preto berte s rezervou moje vyjadrenia. A toto bol môj problém v politike – ja sa neviem tváriť, pozerať ľuďom do očí a klamať ich. Čiže áno, otvorene priznávam, že môžem byť voči Matovičovi zaujatý.
Teraz k inej téme. Interrupčné zákony prichádzajú od poslancov okolo pána Matoviča. Ako to vnímate? Myslíte si, že tieto témy by mali byť aktuálne v tejto situácii?
Ja som bol na diskusii v liberálnom dome s pánom Sulíkom a mňa veľmi zaujíma - on rieši ten vodík. A áno boli tam tiež otázky interrupcií. Áno, sú dôležité, ja som za zvýšenú ochranu života. Ale moja manželka – okrem toho, že je moja najlepšia kamarátka, uznávam, že je aj veľmi rozumná – mi povedala: „Keď nechceš, aby boli interrupcie, stavaj škôlky“. Proste v tej vete je vystihnutá podstata. A ja nemám ambíciu pozerať sa niekomu do spálne, takí tu boli ako Vašečka a podobne. Ako štát majme ambíciu vytvárať prostredie, kde je dieťa vítané a zabezpečujme aj niečo také „nepodstatné“, ako sú pokoj a stabilita. Takže ak politici strašia, jasné, že deti sa rodiť nebudú. Neviem, či nás o tomto Poľsko presviedča.
My sme však odmietli odporúčanie Európskej únie o ochrane práv žien. Nie je to krok vzad od nášho štátu? Nedávajú nás predkladané zákony na vlnu Poľska a Maďarska?
Ja som počul taký pekný výraz, že „vyšehradské kresťanstvo“. Naozaj sa vyčleňujeme a prestávam tomu rozumieť. Sú ľudia, ktorí nevedia rozdiel medzi HDP a DPH a sú aj v politike. A oni aj zistili, že to nepotrebujú vedieť. Pretože raz za pol roka otvoria tému interrupcií a z toho žijú. Ona zarezonuje a v určitom momente je kontraproduktívna a prehlbuje zákopy. Ale ľudia zistili, že sa tak dá prežiť a brať 5-tisícové výplaty. Tu je pani Záborská, ktorá bola furt proti niečomu – a nemyslím si, že byť v zásade proti všetkému je zmyslom bytia slovenskej politiky. Myslím si, že tu existuje aj umiernená tvár konzervativizmu a za určitých okolností pripúšťa zmenu.
Takže otvorená debata liberálov a konzervatívcov by bola dobrým riešením?
Skôr či neskôr sa umiernení konzervatívci s liberálmi spoja pred populistami a hazardérmi. To tu bujnie a rastie. Takže skôr či neskôr sa budeme musieť spojiť a postaviť sa proti tomu, čo vidíme v parlamente. Ja žasnem, kam až to vie zájsť.
Vy ste na sociálnej sieti písali, že ste boli na cyrilo-metodskej púti v Nitre. Čo si myslíte o tom, že sa zmenila na akúsi krížovú výpravu proti homosexuálom?
Som člen rímsko-katolíckej cirkvi. Ale stále to nie je sekta, že ak si dovolíte niečo kritizovať, tak vás upália na hranici. Ja som si dovolil kritizovať a pri všetkej úcte, nebolo to vhodné.
Tak je to aj štátny, nielen cirkevný sviatok. Aj tí ľudia to vnímali inak. A nešlo tam len o homosexualitu, ale aj o rozvody a potraty. A väčšina žien, ktoré idú na potraty, sú veriace. Tak akú správu to vysiela pre týchto ľudí? Neodvracajú sa od cirkvi?
To riziko tam je. Ale je tam rozpor. Mňa odmietli týždeň pred voľbami. Mali sme 23. výročie sobáša s manželkou a kňaz nám odmietol požehnať, lebo povedal, že dajme pozor, bude to politicky zneužité. Tak si vravím, okej. Mňa sa báli požehnať, ale na východe sa politici rozvádzajú a cirkev im vystavuje dekréty o nulite. Čo znie naozaj zvláštne – a toto je jeden z paradoxov a na konci toho celého môže byť problém. Ja mám dve krásne, múdre dcéry a poviem vám, majú problém vnímať svet z konzervatívnej strany a ja neviem, či ich mám nútiť, aby to prebrali.
Bola by teda dobrým riešením odluka cirkvi od štátu?
Tu som opatrný. Ono k odluke cirkvi od štátu došlo v rovine mentálnej a ideovej. A pravdou je, že štát prispieva na chod cirkvi. A mal by istým spôsobom prispievať na chod organizácie – lebo cirkev organizácia, ktorá pomáha, je. Takže tu by som bol opatrný. A to, či má štát podporovať činnosť cirkvi – ja si myslím, že áno. Treba debatovať, v akej výške.
Ak dobre chápem, laicky povedané, mala by sa cirkev starať o svoje veci? Predsa len majú medializované informácie o znásilňovaní malých detí. Nemali by teda prestať riešiť politiku?
Od politika sú očakávania ako od kňaza a od kňaza ako od politika. Ja by som to nemiešal, sú to dve rozdielne veci.
Takže svetské a cirkevné by malo ostať na svojom piesočku?
Mali by si prizerať svoje. Lebo ak máme v dome poriadok, to nám dovoľuje pozrieť sa cez okno. Ale primárne a špeciálne pre politiku, pravdou je, že niektorí kňazi sa vydávajú na cestu zápasu a cítia oprávnenie a tie sociálne sietie ich k tomu povzbudzujú. A viacerí sú už závislí a oni potom ešte viac. A nakoniec máte pred sebou duchovného pastiera, ktorý sa trošku pomýlil, čo sa od neho očakáva.
Opäť k inej téme. Ste očkovaný?
Samozrejme.
A plánujete dovolenku v zahraničí? Odporúčania sú necestovať.
Sme očkovaní, celá rodina. Mrzí ma, že väčšina konzervatívcov sú antivaxeri. A toto ma mrzí – že na čele antivaxerského hnutia sú kotlebovci a mazurekovci a tvária sa, že sa nič nedeje. Podľa mňa veda je veda a niečomu veriť treba.
To je fakt. Ale plánujete dovolenku v zahraničí?
Ehm. Nevylučujem ju. A tu sa na mňa spustí… My dlhé roky chodíme do Slovinska a možno tam opäť pôjdeme. Ak bude situácia kritická, tak nepôjdeme, ale ak nebude, tak nevylučujem, že pôjdeme.