Reklama

Hlavný odborník pre neurochirurgiu prof. MUDr. Juraj Šteňo, CSc. (62)

V zahraničí je príkladom najmä svojimi operáciami v hĺbkových mozgových štruktúrach.

Zdroj: Martin Domok

Reklama

Muž, ktorý operoval mozgový nádor Viliama Vetešku. Takto sa meno nášho lekára pertraktovalo v slovenských médiách, keď bývalý podpredseda Národnej rady začal bojovať so zhubným nádorom.

V zahraničí sa meno Juraja Šteňa skloňuje omnoho viac v súvislosti s rozvojom neurochirurgie v prospech ľudstva. Bol prezidentom Stredoerópskej neurochirurgickej spoločnosti, je viceprezidentom Európskej asociácie neurochirurgických spoločností a je človekom číslo jeden v popredných zahraničných a slovenských inštitúciách. Čiastočne náhodou. Keď skončil Lekársku fakultu na Univerzite Komenského, mali na neurochirurgii voľné miesto. Odvtedy sa jej venuje.

Výsledky práce tímu Juraja Šteňa, ktorý je prednostom Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice akademika L. Dérera v Bratislave, sú vyhľadávané a publikované v zahraničí. Najväčší úspech zaznamenali jeho operácie mozgových nádorov a porušených cievnych štruktúr hlboko v mozgu. Učí lekárov zvyšovať bezpečnosť operácií, vylúčiť alebo znížiť poškodenie funkcií nervového systému.

Na Slovensku sa z iniciatívy doktora Šteňa začali robiť aj neurochirurgické zákroky pacientov pri vedomí, počas ktorých sa s pacientmi rozpráva. Operatéri vďaka tejto technike dokážu sledovať funkcie nervových štruktúr a znížiť riziko ich poškodenia. „Na to je potrebné finančne náročné technické vybavenie, ale najmä tím skúsených odborníkov z iných odborov, napríklad anestéziológie, neurológie-neurofyziológie, logopédie,“ hovorí neurochirurg Šteňo. Klasifikácia jedného typu nádorov, ktorú vypracoval, sa cituje v najvýznamnejších neurochirurgických časopisoch, monografiách a príručkách.

Pre pacientov by chcel hlavný odborník presadiť možnosť vyšetrenia magnetickou rezonanciou počas operácie, čo by pomohlo zdokonaliť chirurgiu mozgu a minimalizovať jeho prípadné poškodenie. V Českej republike majú v súčasnosti niekoľko takých prístrojov, na Slovensku nie je ani jeden. Každý pacient, ktorý sa potrebuje na doktora Šteňa obrátiť a konzultovať svoju neurochirurgickú liečbu, sa s ním môže kontaktovať cez internetovú stránku Univerzitnej nemocnice v Bratislave a jeho sekretariát. „Niekedy mi trochu trvá, kým sa dostanem k preštudovaniu dokumentácie, ale snažím sa každému pacientovi pomôcť osobne,“ hovorí neurochirurg.

Zdroj: Archív J.Š.

Juraj Šteňo trávi vzácne chvíle voľna na chalupe s manželkou.

Lúšti sudoku a hrá golf

Juraj Šteňo má so svojou manželkou, s ktorou spočiatku randil v laboratóriách, dvoch synov vo veku 33 a 27 rokov. Jeho najväčšími záľubami sú popri neurochirurgii golf a lyžovanie. Keďže mu na všetky tri nezostáva čas, na plnej čiare to vyhráva neurochirurgia. Svoj vlastný mozog trénuje lúštením krížoviek a sudoku. V televíznych vedomostných súťažiach z gauča súťaží so svojimi súpermi na obrazovke.

Juraj Šteňo trávi vzácne chvíle voľna na chalupe s manželkou.

Foto: Archív J.Š.