Po rušných dňoch a neustálych zmenách je isté iba jedno: šéf Mosta-Híd Béla Bugár predčasne ukončil dovolenku na Maledivách a letí domov, aby zachránil koalíciu. Práve od jeho strany závisí, či bude trojkoalícia pokračovať, alebo skončí. Most-Híd totiž žiada hlavu ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Ten zrejme v najbližších dňoch vo funkcii skončí. Úzke vedenie Smeru-SD sa podľa našich informácií dohodlo, že ustúpia Mostu-Híd a korunného princa stiahnu z jeho postu. Na Kaliňákovu stoličku by mala zasadnúť súčasná štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková. Definitívne by sa situácia mala vyriešiť už tento víkend. „Momentálne nebudem reagovať na žiadne takéto informácie. Všetko je v štádiu riešenia,“ reagoval Kaliňák pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Premiér Robert Fico je pripravený sadnúť si s Bélom Bugárom za jeden stôl okamžite, ako sa ten vráti zo zahraničia. Podľa našich informácií bude podpredseda parlamentu najprv rokovať so svojimi, až potom s premiérom. Hneď po tom by mala rokovať koaličná rada.

Ešte pred príchodom Bugára čaká Fica už dnes stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom a so šéfom parlamentu Andrejom Dankom na Bratislavskom hrade. Hlava štátu navrhla, aby prijali spoločne deklaráciu o tom, že podniknú nevyhnutné kroky na upokojenie napätej atmosféry a ukončili politickú krízu. „Aktuálna kríza dôvery si vyžaduje jednoznačný signál,“ vyhlásil Kiska.

Andrej Danko aktivitu prezidenta víta. „Prierezový dokument - deklarácia, ktorá bude kompromisom všetkých strán, je nutnosťou v súčasnej situácii. Verím, že stretnutie obrúsi hrany konfliktu premiéra s prezidentom. Slovensko potrebuje najmä pokoj, a nie spor dvoch ústavných činiteľov,” reagoval šéf SNS. Premiér Robert Fico sa podľa našich informácií na stretnutí zúčastní a je pripravený o deklarácii rokovať. Oficiálne stanovisko do našej uzávierky neposkytol.

Prečítajte si viac k celej kauze: