Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini vyjadril vážnu pochynosť, či vládna koalícia naozaj chápe, v akej situácii sa dnes Slovensko nachádza, a či má vláda vôbec akýkoľvek cit pre realitu. Pellegrini skonštatoval, že k návrhom zákonov, ktoré sa týkajú miliónov ľudí a môžu im pomôcť v tomto zložitom období (napríklad aj v súvislosti s rastom cien potravín a energií), sa z koalície neprihlási nik.

„Naopak k zákonom, ktorý má riešiť drogy a zmiernenie trestov za drogy, sa ich prihlási 20-30 poslancov a sú schopní dva alebo tri dni rokovať o tom v parlamente ako o najdôležitejšej top téme týchto dní,“ uviedol líder Hlasu. „Je to výsmech občanom Slovenskej republiky,“ skonštatoval Pellegrini. Poznamenal, že v spomínanom návrhu zákona o znížení trestov sa napokon nerozpráva len o marihuane, ale ide o znižovanie trestov pre všetky užívania drog. Pellegrini s tým nesúhlasí, a podľa jeho názoru sa riešenie tejto témy má týkať výhradne len marihuany a určite nie iných tvrdých drog. 

Krúpa: Návrh o znížení trestov za držanie drog vrátime na prepracovanie

Návrh novely Trestného zákona, ktorou sa majú znížiť tresty za držanie drog na vlastnú spotrebu. "Vzhľadom na vývoj diskusie a vnímanie tejto problematiky, ktorá prerastá až do paniky a hysterických záchvatov, sme sa rozhodli, že tento návrh vrátime na prepracovanie," uviedol jeden z predkladateľov Juraj Krúpa (OĽANO). Novelu navrhoval stiahnuť aj šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský. Pčolinskému a jeho kolegom zo Sme rodina prekáža, že novela by mala znížiť tresty aj za užívanie tvrdých drog, nielen za marihuanu. Podobné výhrady mali aj niektorí poslanci za OĽANO. Jeden z predkladateľov novely Kristián Čekovský (OĽANO) reagoval, že odborníci neodporúčajú vyňať jednu drogu a za ňu znížiť tresty.

Hlas-SD sa na tlačovej konferencii zmienil aj o novele zákona o štátnej službe, ktorý podľa ich názoru umožňuje krágľovať vedúcich štátnych predstaviteľov bez udania dôvodu a vykonať tak rozsiahle politické čistky. „Nemôžeme sa zmieriť s tým, že parlament prelomil veto prezidnetky, a myslí si, že zákon jednoducho bude platný a politické špičky tejto vládnej koalície budú môcť začať čistiť verejnú a štátnu správu ešte aj od tých posledných poctivých štátnych zamestnancov, ktorí sa im nepodvolili,“ uviedol Pellegrini.

„Vládna koalícia v rozpore s vlastnými predvolebnými sľubmi a s vlastným programovým vyhlásením vlády, v rozpore s postojom prezidentky ako aj so stanoviskom Rady pre štátnu službu, pretlačila novelu zákona o štátnej službe, ktorá sa nedá nazvať inak ako krágľovací zákon,“ skonštatoval podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš. Tvrdí, že po novom budú môcť vedúci úradov odvolávať vedúcich pracovníkov bez udania dôvodu a minister vnútra bude môcť tiež bez udania dôvodu akéhokoľvek riadiaceho policajta.

Ďalšie ostré slová Tomáša o vláde si prečítajte v našej galérii! 

Tomáš pripomenul, že Hlas-SD preložil aj zákon, ktorý má pomôcť dôchodcom počas vlny zdražovania, ale vládna koalícia to zmietla zo stola. „Uvedomme si, že nabudúci rok bude rast dôchodkov o smiešnych 1,3% v tejto ťažkej dobe zdražovania a pandémie, ktorá sa valí na našich seniorov,“ zdôraznil. 

Prečítajte si tiež: