Harabin podal po prvom aj druhom kole prezidentských volieb sťažnosť na Ústavný súd. Podľa neho bol počas volieb spáchaný podvod s "cestujúcimi" voličmi. Myslí tým tých, ktorí volili na základe volebných preukazov mimo svojho trvalého bydliska. Upodozrieva ich, že na volebný preukaz niektorí z nich volili viackrát: "Viac ako 300 tisíc hlasov môže byť falošných."

Harabin tiež tvrdí, že kandidát na prezidenta Robert Mistrík (52) sa vzdal kandidatúry v prospech Čaputovej, čím podľa neho víťazka volieb prekročila finančný limit na kampaň, nakoľko by sa do jej nákladov mali rátať aj náklady Mistríka. "Ústavný súd by mal do inaugurácie rozhodnúť, či je Čaputová platnou víťazkou volieb. Alebo treba voľby opakovať," tvrdí Harabin.

 

Situácia je však o to zamotanejšia, že Ústavný súd teraz nemôže rozhodovať. Na to potrebuje 7 sudcov, aby bol senát uznášaniaschopný. Aktuálne má Ústavný súd síce 7 členov, no Harabin namietal zaujatosť jedného z nich, a tak senát nemôže rozhodovať.

"Ako je možné, že pri neukončenom volebnom procese ideme vymenovať prezidentku?," pýta sa Harabin s dôvetkom, že ak Ústavný súd nerozhodol o jeho sťažnostiach, voľby ešte nie sú ukončené. Myslí si, že predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan (50) nemôže Čaputovú vymenovať: "Pokiaľ Fiačan príjme sľub Čaputovej, nezostáva mu nič iné, ako odstúpenie z postu predsedu Ústavného súdu."

Tlačová konferencia Štefana Harabína v bratislavskom hoteli Apollo k menovaní novej prezidentky.
Tlačová konferencia Štefana Harabína v bratislavskom hoteli Apollo k menovaní novej prezidentky.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ