Reklama

Urobia z premiéra požiarnika? Koaličné strany si čoraz viac podkurujú

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dankovi to prezident Pellegrini poriadne vytmavil: Jeho chuť po „stoličke“ je na prvom mieste
    Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini
    Reklama

    Už se perou! Asi tak by sme sa mohli spýtať na situáciu vo vládnej koalícii. Dvaja partneri – Hlas a SNS – sa verejne obviňujú, že klamú. Dôvod je konsolidácia, rodičovský dôchodok a… Premiér Robert Fico sa môže navliecť do hasičského a začať svojich kolegov upokojovať hoci aj prúdom vody.

    Na naťahovačky medzi Hlasom a SNS sme si už zvykli. Teraz sa však dostávajú na inú úroveň. V nedeľných diskusiách sa šéf národniarov Andrej Danko verejne pustil do ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej z Hlasu. Podľa neho je zrelá na odvolanie, ale to už naznačil aj sám Fico, keď minulý piatok povedal: „Ak to nezvládne Dolinková, zvládne to niekto iný.“ Jej rezort je naozaj v zlom stave. Štátna zdravotná poisťovňa je tesne pred bankrotom, nemocnicu v Prešove stavia ministerstvo obrany, a čo bude s národnou nemocnicou v Bratislave, to zatiaľ nevedno.

    Danko však zaútočil aj na ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, tiež z Hlasu, ktorá podľa neho nezvládla energopomoc. No a potom sa dotkol aj ministra práce Erika Tomáša, ktorému vyčíta zrušenie tzv. rodičovských dôchodkov. Tie sa totiž budú v rámci konsolidácie vyplácať už len v rámci asignácie dane a seniori prídu o stovky eur. Reakcie Hlasu na Dankove slová boli cez víkend len slabé, poslali mu statusy na sociálnych sieťach. V pondelok sa však Tomáš po rokovaní so sociálnymi partnermi už neudržal. „Andrej Danko klamal. Rezort práce neinicioval zmenu rodičovského dôchodku. S návrhom prišiel konsolidačný tím, v ktorom mala zastúpenie aj SNS,“ povedal Tomáš. A naložil kolegovi z koalície aj pre spochybnenie trinásteho dôchodku, čo je splnenie predvolebného sľubu Hlasu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Erik Tomáš vyzýva premiéra, aby urobil poriadok v koalícii
      Zdroj: youtube

      „Útočiť na ministra práce pre veci, ktoré sú v Programovom vyhlásení vlády, považujem za útok na premiéra Roberta Fica a vládu,“ Tomáš použil tvrdé slová. Podľa neho je za tým „urazenosť, že Andrej Danko nedostal funkciu v parlamente, na ktorú nemá podľa koaličnej dohody nárok“.

      Danko zasa – naopak – tvrdí, že už po vedení Národnej rady neprahne. Odvoláva sa pritom na Ficovo vyhlásenie, že ak tento post nebude patriť SNS, tak až do konca volebného obdobia povedie parlament poverený podpredseda Peter Žiga z Hlasu. „Téma je pre nás uzavretá,“ vyhlásil Danko, ale neodpustil si poznámku, ktorá spochybňuje poverenie Žigu. Podľa neho pôvodne mal byť vedením totiž poverený práve Danko.

      Podľa podpredsedu Hlasu už spor prerástol iba naťahovačky medzi dvoma koaličnými stranami. „Chcem vyzvať predsedu vlády Roberta Fica, ako šéfa koalície, by urobil v koalícii poriadok. Včerajšími vyhláseniami Andrej Danko hodil zapálenú zápalku do sena, a tlejúci plameň musí uhasiť Robert Fico,“ poslal verejný odkaz s tým, že ak sa niečo stane, ak „požiar bude naozaj veľký, jedinými zodpovednými bude Andrej Danko a SNS“. „Mrzelo by ma, ak by Andrej Danko zašiel tak ďaleko, že by spôsobil pád koalície,“ dodal Erik Tomáš.

      Prekáračky medzi politikmi pokračovali aj včera večer, zapojil sa do nich aj prezident Peter Pellegrini. Viac sa dozviete v TOMTO ČLÁNKU.

      Dnes sa bude konať predsedníctvo strany Hlas a preberať sa bude aj situácia v koalícii. Erik Tomáš je odhodlaný trvať na postoji, že Danko „musí hrať podľa pravidiel koaličnej zmluvy“. Danko mu zasa odkázal, že „už nie je hovorcom Smeru, je ministrom a má makať“. A poukázal na to, že jemu – ako predsedovi strany – niečo odkazuje minister.

      Šéf národniarov sa vôbec zastáva Smeru, keď Hlasu vyčíta, že má toľko ministerstiev ako najsilnejšia koaličná strana. A keby teda Hlasu zostala aj stolička šéfa parlamentu, tak by víťaza vlaňajších volieb vlastne prečíslil.

      Podľa politológa Miroslava Řádka si Andrej Danko pripisuje s podporou Roberta Fica politické body. „Zatiaľ sa však neprejavili v prieskumoch verejnej mienky,“ podotýka. Podľa tých by sa totiž SNS nedostala  do parlamentu. „Andrejovi Dankovi jeho stratégia zatiaľ vychádza vďaka náklonnosti premiéra, ktorý ho potrebuje na politické prežitie súčasnej vládnej koalície. Čiastočne mu ,ide karta´ vďaka politickej ,zakríknutosti´ Hlasu. To sa však môže zmeniť, ak parlament nevysloví dôveru Zuzane Dolinkovej,“ varuje Řádek.

      Naozajstná skúška pevnosti koalície bude už čoskoro. Na konci aktuálnej schôdze Národnej rady sa bude totiž rokovať o návrhoch na odvolanie až troch ministrov. Obhajovať sa bude Martina Šimkovičová z kultúry, ale aj Boris Susko z rezortu spravodlivosti a aj samotná Zuzana Dolinková. Danko viackrát zdôraznil, že „nebude tupo hlasovať za návrh opozície“. Hovorí, že všetko je v rukách premiéra Fica. Kým Tomáš ho nabáda, aby hasil „tlejúci požiar“, Danko zasa, aby odvolal Dolinkovú.

      Politológ: Kritika opozície môže vyústiť do hlasovania o kabinete

      O tom, že presadzovanie konsolidačného balíčka v parlamente nebude celkom jednoduché, svedčia nielen slová ministra financií Ladislava Kamenického (Smer), ale aj pozvánka Roberta Fica. Premiér Fico si na dnes pozval troch predsedov opozičných strán: PS, SaS a KDH. Odignoroval pritom hnutie Igora Matoviča, ktorého všeobecne považuje za dôvod, prečo sa musí tak mohutne konsolidovať a hľadať 2,7 miliardy eur v štátnom rozpočte.

      Fico zverejnil pozvánku, v ktorej opozíciu vyzýva, aby prišla aj s vlastnými návrhmi. Kým PS a KDH pozvanie prijali, SaS oznámila, že nepríde. Kamenický sa pritom v nedeľu stretol v diskusnej relácie O päť minút 12 v RTVS s ekonomickým expertom SaS Mariánom Viskupičom. Minister skritizoval najmä úradnícku vládu Ľudovíta Ódora, ktorá podľa neho urobila viacero chýb, najmä však nereagovala na doslova legislatívnu smršť pred minulým letom. Ako sa krajina blížila k predčasným voľbám, tým sa do parlamentu dostávali populistickejšie návrhy. „Čo mal Ódor robiť? Mal ich upozorňovať, aby nezvýšili dlh na takú úroveň, že budeme musieť preto možno hlasovať o dôvere vlády alebo niečo podobné,“ reagoval Kamenický.

      Kamenického slová vníma politológ Miroslav Řádek aj ako vyjadrenie „obavy z navrhovanej konsolidácie verejných financií”. „(Pod)vedomo očakáva, že kritika opozície môže vyústiť aj do hlasovania o dôvere celej vláde,“ dodal Řádek.