Podnet, ktorý podala iniciatíva, hovorí o podozrení zo spáchania trestných činov všeobecného ohrozenia, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a marenia úlohy verejným činiteľom. Podľa Baťa, ktorý je organizátorom petície s rovnomenným názvom, sa za zlyhaniami počas riadenia pandémie nedá urobiť hrubá čiara. „Podaním na Generálnu prokuratúru chceme preveriť, či počas prijímania protipandemických opatrení nedošlo k spáchaniu trestných činov,“ hovorí.

Kým januárové trestné stíhanie preveruje možné marenie úlohy verejným činiteľom a všeobecné ohrozenie pri manažmente pandémie, podanie iniciatívy chce preveriť, či nebola porušená povinnosť pri správe cudzieho majetku. Ako spresnil Baťo, prokuratúra by mala preveriť nákup antigénových testov v rokoch 2020 a 2021 za vyše sto miliónov eur. „Okrem pochybností o účinnosti postupu vlády bol problémom aj nákup testov. Približne polovicu z nich štát nedokázal využiť a mnohé exspirovali,“ pokračuje Baťo. Vládu vtedy viedol Igor Matovič (OĽaNO) a bez testu napríklad ľudia nemohli chodiť do práce.

Na snímke je Radoslav Baťo.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Podľa Baťa totiž existuje podozrenie, že predstavitelia štátu nekonali pred nástupom druhej vlny pandémie „včas a náležite“. „Slovensko nebolo dostatočne pripravené na druhú vlnu pandémie a opatrenia boli prijaté oneskorene až v čase, keď už denný prírastok pozitívne testovaných osôb prekračoval hranicu slovenských denných rekordov,“ podčiarkol.

Petícia Mali ešte žiť ma ambíciu do konca roka získať 100-tisíc podpisov. Medzi jej hlavné požiadavky patrí zriadenie parlamentnej vyšetrovacej komisie. Jej úlohou by bolo prešetrenie riadenia pandémie. Okrem toho petícia žiada aj vyvodenie politickej zodpovednosti za zlyhania, ktoré viedli k zbytočných obetiam koronavírusu. Odhaduje sa, že pri lepšom manažovaní mohlo ešte žiť 15- až 20-tisíc ľudí.

Testovanie síce vláda označovala za dobrovoľné, ale bolo vlastne povinné.

V súčasnosti Generálna prokuratúra vedie trestné stíhanie v súvislosti s pandémiou. Vychádza pritom zo štúdie Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022).

Prečítajte si tiež: