Reklama

OCHRÁNI nás POŽIČANÝ Patriot: Ostré slová GENERÁLA, ak sa stane TOTO, sme STRATENÍ!

Reklama

Je naša domovina  v bezpečí? Počas víkendu dorazili na Slovensko prvé jednotky, ktoré majú na starosti rozmiestnenie systému protivzdušnej obrany Patriot. A s ich prístupom by sa mala výrazne posilniť aj naša bezpečnosť. Pred čím všetkým nás dokáže požičaný americký systém protivzdušnej obrany účinne chrániť a naopak, kde sú jeho najväčšie slabiny? Pre denník Plus JEDEN DEŇ odpovedali slovenský generál vo výslužbe Pavel Macko a český generál v zálohe Andor Šándor!

Patriot je komplexný a mobilný systém. Okrem iného disponuje aj radarmi schopnými rozpoznávať ciele a zabezpečiť navádzanie vystrelených rakiet. Generál Pavel Macko tiež chváli, že riziká zlyhania požičaného systému sú takmer nulové. „Ciele určujú a príkazy na útok do systému vkladajú vždy ľudia," vysvetľuje odborník. Oproti nášmu súčasnému systému protivzdušnej obrany S-300 ide o modernejší stroj. „Patriot je na rozdiel od nášho systému S-300 spôsobilý chrániť nás proti leteckým prostriedkom všetkého druhu a aj proti taktickým balistickým raketám," uvádza generál. Kým dosah systému S-300 je približne 90 kilometrov, pri Patriote je to až dvojnásobok.

VIDEO: Systém Patriot na Slovensku

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V noci dorazil na Slovensko vojenský konvoj: Priviezol Patriot, potvrdil Naď!

    Macko jedných dychom upozorňuje, že na efektívnu obranu nášho vzdušného priestoru potrebujeme viac ako iba jediného Patriota. „Ak by sme sa chceli zrieknuť nášho súčasného systému S-300, potrebovali by sme buď ďalšie Patrioty, alebo iné zbraňové systémy," vysvetľuje.

    „Okrem Patriotov existuje aj modernejší systém s názvom THAAD, ktorý majú vo svojej výzbroji napríklad USA, Izrael či Južná Kórea. Je o niečo modernejší a schopný likvidovať aj väčšie balistické rakety. Je však aj podstatne drahší," ozrejmuje generál. Len samotný Patriot by sa pritom mal pohybovať približne v cene jednej miliardy dolárov.

    Pred čím nás systém Patriot neochráni? Zistíte na nasledujúcej strane

    Na fakt, že Patriot vhodne dopĺňa našu súčasnú výzbroj, upozorňuje aj český generál Andor Šándor. „Dodávka systému Patriot znamená posilnenie juhovýchodného krídla NATO. Chrániť bude predovšetkým proti raketám z ruskej strany, i keď osobne si nemyslím, že by Rusi v tejto chvíli mali záujem konflikt posúvať z ukrajinských hraníc. Je to však určite lepšie, ako sa spoliehať výhradne na systém S-300 a Patriot bude vhodným doplnkom," vysvetlil.

    Generáli sa však nevyhýbali ani otázkam, proti ktorým zbraňovým systémom by ostal Patriot bezradný. „Úplne inou kategóriou sú vysoko manévrové strely alebo medzikontinentálne strely, ktoré letia vo veľmi vysokej výške. V podstate sú to akési minivesmírne rakety ktoré letia mimo našu atmosféru," hovorí Macko.

    Rovnako otázne je aj to, nakoľko účinný by bol Patriot v prípade jadrového útoku. „Závisí od toho, na čom by jadrová hlavica bola pripevnená. Ak by Rusi použili hypersonickú zbraň alebo inú, ktorá lieta rýchlosťou 6 000 kilometrov za hodinu, potom sa obávam, že by ju systémy S-300 ani Patriot neboli schopné zlikvidovať," otvorene priznáva Šándor. „Ak by išlo o taktickú strelu, Patriot je schopný ju zničiť. Ak však hovoríme o väčšej hlavici, potom by sa to už podariť nemuselo," konštatuje Macko. „Vo všeobecnosti možno povedať, že systém veľkej protiraketovej obrany nebol v Európe dobudovaný," uzatvára.