LEGENDÁRNE MOMENTY Gašparoviča! Náklonnosť k Smeru, hviezdna chvíľa s Bushom a desiatky breptov
27. 3. 2021, 13:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:15)

Bývalý prezident Ivan Gašparovič (80) sa dostal do politiky v roku 1992, keď vstúpil do HZDS Vladimíra Mečiara (78), ktorého bol dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou. Po 10 rokoch však zo strany odišiel pre nedemokratický spôsob riadenia a práve Mečiar mu bol v roku 2004 najväčším súperom v boji o post prezidenta. Gašparovič voľby vyhral a počas výkonu funkcie zažil množstvo zaujímavých momentov. Ich neoddeliteľnou súčasťou boli aj časté, no vždy úsmevné „brepty"!
Zdroj: Martin Havran
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Galéria k článku
Málokto o Ivanovi Gašparovičovi vie, že prvý raz sa snažil do politiky dostať oveľa skôr. V roku 1968 vstúpil do Komunistickej strany Československa, odkiaľ ho už po pol roku vylúčili. V HZDS pôsobil po boku Mečiara v rokoch 1992 až 2002. Po ich nezhodách a hneď po vystúpení z HZDS si bývalý prezident založil Hnutie za demokraciu (HZD).
Zdroj: TASR
Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar boli kedysi nerozlučná dvojica. Obaja ťahali v HZDS za jeden povraz.
Už o dva roky neskôr sa však rozhodol, že najviac môže krajine pomôcť z pozície prezidenta. No nebolo to jednoduché. V roku 2004 kandidovali za prezidenta také mená ako vtedajší prezident Rudolf Schuster, dlhoročný politik František Mikloško, sociológ a diplomat Martin Bútora, minister zahraničných vecí z vtedy najsilnejšej koaličnej strany SDKÚ Eduard Kukan a jeho dlhoročný politický súputnik Mečiar.
Zdroj: TASR
Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar sa neskôr v priamom súboji stretli v boji o funkciu prezidenta. Gašparovič bol úspešnejší.
V prvom kole volieb vyhral jasne Mečiar so ziskom 32,74 % hlasov. Medzi druhým Gašparovičom a tretím Kukanom bol rozdiel iba 0,18 % hlasov, no vtedy ešte stále predsedovi HZD napokon 22,28 % hlasov stačilo na postup do druhého kola. V ňom Gašparovič získal 59,91 % hlasov a stal sa tretím prezidentom Slovenskej republiky.
Na ďalších stranách nájdete to najzaujímavejšie z Gašparovičovho pôsobenia vo funkcii vrátane „breptov".
Vtipné výroky Ivana Gašparoviča
K parlamentom schválenému zákonu o dostavbe diaľnice Bratislava - Košice: „To nie je protiústavný zákon. Je v rozpore len s dvoma článkami Ústavy.“
K cestovaniu: „Ja som skoro 400 dní absolvoval cestami po Slovensku, čo je skoro celý rok.“
Zdroj: Archív
Bývalý prezident Ivan Gašparovič nikdy netajil svoju lásku k autám. V roku 2007 pretekal na Pezinskej Babe!
O pracovnej sile: „Na druhej strane si myslím, že Slovensko niekedy, žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu, že na Slovensku predsa len tá pracovná sila je ešte stále lacnejšia a teraz, chvalabohu, že je lacnejšia.“
K internetovým prehliadačom: „Google slúži na rozhovory cez internet.“
O návšteve pápeža Benedikta XVI.: „Chcem vám poďakovať za podporu pri organizovaní stretnutia s novou hlavou katolíckej cirkvi pápežom Dominikom XVI.“
Práve návšteva pápeža Benedikta XVI. bola jednou z najpamätnejších diplomatických ciest Ivana Gašparoviča do zahraničia. Bol dokonca poslednou hlavou štátu, ktorá sa 27. februára 2013 zúčastnila na generálnej audiencii pápeža Benedikta XVI. na svätopeterskom námestí vo Vatikáne. „Povedal som mu, že ho Slováci pozdravujú, že ho majú radi a že ho majú v úcte aj tí, ktorí neveria, pretože urobil veľmi veľa pre mier a pokoj vo svete,“ povedal po stretnutí s pápežom Gašparovič.
Zdroj: TASR
Bývalý prezident Ivan Gašparovič sa 27. februára 2013 stretol vo Vatikáne s pápežom Benediktom XVI.
Bývalý prezident nepôsobil vo funkcii ani rok a na Slovensko priletela vzácna návšteva. 23. februára 2005 pristál na bratislavskom letisku americký špeciál Air Force One s vtedajším prezidentom USA Georgeom Bushom. Gašparovič na schôdzke vyslovil poďakovanie a radosť z toho, že si americký a ruský prezident vybrali za miesto svojej vrcholnej schôdzky práve Bratislavu. Bush sa totiž vtedy na Slovensku stretol s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.
Zdroj: prezident.sk
Bývalý prezident Ivan Gašparovič sa vo februári 2005 stretol v Bratislave s prezidentom USA Georgeom Bushom.
„Slovensku sa tento ťažký boj podaril. Tu je demokracia a sloboda už zakorenená. Ďakujem, že ste hostiteľom tohto summitu,“ uviedol prezident USA na stretnutí s Gašparovičom. Naša v poradí tretia hlava štátu sa stretla aj s ďalším americkým prezidentom Barackom Obamom. Aj vtedy bol pri tom Putin.
Zdroj: TASR
Ruský prezident Vladimir Putin (hore vľavo), americký prezident Barack Obama (vpravo), kanadský premiér Stephen Harper (hore vpravo), novozvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo), prezident SR Ivan Gašparovič (druhý zľava) počas fotenia spoločnej fotografie v rámci osláv 70. výročia vylodenia spojeneckých síl za druhej svetovej vojny v Normandii (Deň-D) v Benouville 6. júna 2014.
Na tretej strane nájdete ďalšie Gašparovičove vtipné výroky.
Vtipné výroky Ivana Gašparoviča
O svojom rozhodnutí kandidovať za prezidenta: „Rozhodnúť sa kandidovať do funkcie prezidenta hlavy štátu nikdy nie je jednoduché.“
Gašparovič nevymenoval riadne zvoleného kandidáta na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Na otázku novinárky, prečo tak neurobil, odpovedal: „Vy ste analfabet? Neviete čítať rozhodnutie Ústavného súdu?“ Problém bol v tom, že Ústavný súd mal ešte pojednávať. Nakoniec rozhodol, že Gašparovič nevymenovaním Čentéša za generálneho prokurátora porušil jeho základné práva zaručené ústavou. Ústavný súd zároveň priznal Čentéšovi odškodné vo výške 60-tisíc eur. Tie nevymenovaný víťaz volieb do funkcie generálneho prokurátora daroval na dobročinné účely.
„Myslím sociálne a cítim sociálne a myslím národne,“ povedal Gašparovič, čím chcel povedať „Myslím národne, cítim sociálne".
Zdroj: Lenka Mišiaková
Folklórny festival vo Východnej: Prezidentka Zuzana Čaputová sa na ňom stretla s bývalými prezidentmi Andrejom Kiskom a Ivanom Gašparovičom.
O OSN: „Ja som veľmi rád, že aj v Organizácii Spojených nádorov, názorov, spojených nádor, spojených národov, kde sa rozhoduje o veľmi dôležitých veciach, vždy nájdeme spoločnú reč.“
O Lisabonskej zmluve: „Export politických zápasov do európskej politiky, ktorá v súvislosti s Libanonskou zmluvou...“
Ivan Gašparovič bol jediným slovenským prezidentom, ktorý zastával túto funkciu počas dvoch volebných období. Druhý raz sa stal prezidentom v roku 2009, kedy v prvom kole zvíťazil so 46,7 % hlasov pred Ivetou Radičovou (33,05 %) a tretím Františkom Mikloškom (5,42 %). Prekvapenie sa nekonalo ani v druhom kole, v ktorom získal Gašparovič 55,53 % hlasov a stal sa tak druhý raz prezidentom Slovenskej republiky.
Bývalému prezidentovi patria za zásluhy o vznik Slovenskej republiky Rad Andreja Hlinku I. triedy, tiež Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy, Pribinov kríž I. triedy a podľa Zákona o štátnych vyznamenaniach Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.
Zdroj: Michal Svítok
Exprezident Ivan Gašparovič udelil v stredu 30. apríla 2014 štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy predstaviteľom inštitúcií Európskej únie pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do EÚ.
Gašparovič sa narodil 27. marca 1941 v Poltári. V rokoch 1959 až 1964 vyštudoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení štúdia pracoval na prokuratúre v Martine a neskôr v Bratislave. V rokoch 1990 až 1992 zastával post generálneho prokurátora Česko-slovenskej federatívnej republiky. Pred rokom 1989 bol dokonca aj podpredsedom medzinárodnej komisie Československého zväzu ľadového hokeja.