Viete si predstaviť, aké je to vychovávať šesť detí a nemať zamestnanie? Je to dennodenné trápenie a obracanie každého centa. Vlasta Demeková (35) o tom vie svoje. Napriek tomu sa rozhodla rozviesť, aby jej ratolesti nemuseli zažívať ataky svojho otca, ktorý rád popíjal.

>> Prečítajte si silný príbeh Ivana, ktorý o sebe otvorene povedal, že bol feťákom z pivnice

Rodina býva v podnájme, mama nemá stálu prácu a na živobytie im všetkým zostáva iba 70 eur na celý mesiac. No nesťažuje sa. Ako šikovná kuchárka vie variť hospodárne a lacno.

Martin (16) sa túži stať vojakom, za pomoc mame dostal oblečenie vo vojenskom štýle.
Martin (16) sa túži stať vojakom, za pomoc mame dostal oblečenie vo vojenskom štýle.
Zdroj: Ingrid Timková

Martin (16) sa túži stať vojakom, za pomoc mame dostal oblečenie vo vojenskom štýle.

Statočná pani Gitka po smrti manžela: Nedám sa živiť štátom!

Kupuje potraviny v akcii, no mäso si môžu dopriať iba raz do mesiaca. Raňajky sú iba o chlebe s maslom, večere múčne. Našťastie, teplé obedy majú deti v škole ako sociálne odkázané iba za pár centov. Horšie je to však s oblečením či inými výdavkami. Na zábavky môžu jej deti rovno zabudnúť. Veci, ktoré sú pre ich rovesníkov samozrejmosťou, boli doteraz pre ne nedosiahnuteľnou métou. Ale všetko sa to teraz zmenilo práve zásluhou našich čitateľov, ktorí im vďaka charitatívnemu projektu denníka Plus pre ženy prispeli finančnými darmi.

>> Mladý futbalista zomrel v aute opitého kamaráta

Vlasta za ne kúpila najmenšiemu Filipkovi (7) bicykel. Jeho radosť bola obrovská: „Veľmi sa z neho teším. Musí byť zaparkovaný v kuchyni, aby mi ho nikto nevzal a aby som ho stále videl a mohol si na ňom posedieť kedykoľvek,” žiarili očká šťastnému chlapčekovi. Aj Danielka (10) už dávno nebola taká šťastná ako vo chvíli, keď konečne dostala vytúžený mobil: „Ja jediná z celej triedy som ho nemala.” Najstarší Martin (16) túži stať sa vojakom. Mamka mu dopriala oblečenie vo vojenskom štýle.

Vlasta si konečne mohla kúpiť vysávač.
Vlasta si konečne mohla kúpiť vysávač.
Zdroj: Ingrid Timková

Vlasta si konečne mohla kúpiť vysávač.

Našiel si cez leto brigádu, roznáša letáky, aby finančne prispel do domácnosti. V septembri nastupuje na strednú školu, chce sa priučiť stavebnému remeslu. Drobnosti dostali aj Marcel (15), Adam (12) a Samko (14). „Kúpila som konečne aj vysávač, ktorý nám chýbal. Vrátila som 200-eurovú dlžobu, nakúpila trvanlivé potraviny a zaplatila nedoplatok 140 eur za vodu,” vraví s vďakou Vlasta. Už teraz však má strach, aký nedoplatok príde za elektrinu. No a o sedačke, ktorú by nutne potrebovali, radšej ani nehovorí.

„V prvom rade musím myslieť na zaplatenie poplatkov. Prišiel mi výmer na 140 eur za odpady, inak mi vezmú príspevok na bývanie. A obávam sa rôznych výdavkov na začiatku školského roka. No musím si poradiť. Veľmi mi pomáha môj brat,” opisuje finančnú situáciu žena, ktorá pracuje každý deň za 62-eurový mesačný príplatok k sociálnym dávkam. S manželom ju v apríli rozviedli hneď na prvom pojednávaní. „Musela som na neho podať trestné oznámenie, vôbec mi neplatí výživné,” dodáva znechutene. Teší ju však, že deti sú zdravé. Verí, že sa jej podarí vychovať z nich skromných a slušných ľudí.

Všetky príbehy nájdete na www.pluska.sk/plusprezeny 

Charitatívny projekt denníka Plus JEDEN DEŇ.

FOTO Vlaste a jej šiestim deťom pomohli čitatelia Plus JEDEN DEŇ: Ďakujeme za splnené sny