Účastníci pochodu sa začali zhromažďovať hodinu popoludní na Hviezdoslavovom námestí pri kine Mladosť. Ľudí, ktorí prišli bojovať za práva gayov a lesieb, bolo asi 600. Na druhej strane námestia sa zase grupovala asi stovka extrémistov. Ďalšie stovky ľudí sa celému dianiu prizerali.

Slnko i mraky Dúhový pochod gayov a lesieb zažil slnko i mraky. V polovici námestia, kde sa na pódiu striedali priaznivci dúhového pochodu, sa asi šesť stoviek ľudí vzájomne povzbudzovalo, prialo si to najlepšie a predovšetkým súhlasne kričalo a tlieskalo, keď zazneli slová o právach či tolerancii. Gayov a lesby zo Slovenska pozdravili ich kolegovali z Česka, Maďarska, Rakúska, Holandska, Veľkej Británie a iných krajín.

Pri soche Hviezdoslava zase zneli slová plné agresivity o hanbe, tradičnej kresťanskej rodine a policajnom štáte. Mladí ľudia s vyholenými hlavami tam takto prejavovali svoj nesúhlas s dúhovým pochodom. Krv a kamene Neprejavovali ho však len slovami.

Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam podarilo sa trom extrémistom preniknúť bližšie k pódiu, kde práve stála europoslankyňa Ulrike Lunacek a hodili do nej kamene. Polícia ich okamžite zadržala. Dvoch priaznivcov dúhového pochodu, ktorí sa ocitli neďaleko sochy Hviezdoslava, však už ochrániť nestihla. Niekoľkí vyholenci ich napadli. „Mám rozbitý nos, kopali ma, lebo som mal dúhovú vlajku,“ povedal nám jeden zo zakrvavených mladíkov. Po uliciach nepochodovali

„Na prejavenie názoru majú, samozrejme, právo. Zlé je však, že sa uchyľujú k násiliu. Polícia dobre chráni námestie, ale nie ľudí, ktorí ho chcú opustiť,“ uviedla ďalšia europoslankyňa Marije Cornelissen.

Organizátori aj preto pochod ulicami hlavného mesta odvolali. „Polícia nám to odporučila z dôvodu bezpečnosti,“ vysvetlila organizátorka Romana Schlessinger. Dav sa presunul len po Novom moste na petržalskú stranu Dunaja, kde sa odohrávala afterparty.

Kontajnerom na policajtov Najväčšia bitka sa odohrala tesne predtým na staromestskej časti mosta. Zablokovalo ho niekoľko desiatok vyholencov, ktorí hádzali do policajtov slzotvorné granáty a kamene. Na mužov zákona sa dokonca vrhli s kontajnerom na odpadky. Tí však agresívnych protestujúcich rozohnali. Sedemnástich zadržali. Desiati z nich skončili so zraneniami. Počas celého podujatia predviedli na políciu až 29 ľudí.

Polícia rázne zakročila proti Kotlebovcom pod Novým mostom, kde podľa slov fotografa denníka Plus Jeden Deň, Michala Smrčka zmlátila časť radikálov a zadržala asi dvadsiatku z nich.

Pochod gayov a lesbičiek Dúhový Pride Bratislava 2010 pokračoval pochodom z centra Bratislavy na Tyršovo nábrežie v mestskej časti Petržalka. V nočných hodinách sa odohrávala after party na lodi.

Potvrdil jeho spoluorganizátor Peter Weisenbacher. Dochádza k občasným stretom medzi účastníkmi pochodu, ktorí aj skandujú heslá, a tými, ktorí s ním nesúhlasia, polícia zasahuje. Som šťastná, že sa koná pochod, ale sa bojím, povedala jedna z jeho účastníčiek.

Na nábreží je na programe tohto prvého verejného pochodu homosexuálov afterparty na lodi.

Schlesinger: Polícia spravila maximum pre to, aby akcia dopadla úspešne

Polícia spravila maximum pre to, aby táto akcia dopadla tak úspešne ako dopadla. Povedala hlavná organizátorka podujatia Dúhový Pride Bratislava 2010 Romana Schlesinger.

"Chcela by som vyzdvihnúť prácu slovenskej polície, štátnej aj mestskej, ktorá nás tu koordinovala a spolupracovala s nami na veľmi vysokej profesionálnej úrovni," uviedla.

Organizátori sa podľa jej slov rozhodli, že nepôjdu pôvodne plánovanou trasou cez Staré Mesto, pretože asi hodinu po začatí pochodu získali informáciu, že v meste je veľa roztrúsených ľudí, ktorí mali záujem pochod nejakým spôsobom narušiť.

"Preto sme sa rozhodli, že si spravíme Pride z Hviezdoslavovho námestia na Tyršovo nábrežie, ktorý prebehol, trval pol hodiny až 40 minút a bol skvelý,"
zdôraznila organizátorka. Po prechode cez Nový most si ochranu nad účastníkmi pochodu podľa jej slov prevzali príslušníci petržalskej polície.

"Bolo to koordinované, doteraz tu s nami na Tyršovom nábreží stoja ich velitelia. Polícia tu s nami zostane do skorého rána," podotkla organizátorka. Úspešnosť dnešnej akcie vyšla podľa organizátorky asi na 90 percent. "Chceli sme pochodovať centrom mesta, no nepodarilo sa. Mohli sme to aj skúsiť, ale tak ako sme po celý čas medializovali, bezpečnosť bola pre nás prvoradá," konštatovala Schlesinger. Dúhový Pride Bratislava 2010 bol historicky prvým pochodom gayov a lesbičiek na Slovensku.Nepokoje počas Dúhového pride Bratislava 2010. Zdroj: SITA


Podporu Dúhovému PRIDE Bratislava 2010 vyslovila Amnesty International, 16 veľvyslanectiev na Slovensku a Zastúpenie Európskej komisie v SR. S historicky prvým pochodom za práva neheterosexuálov u nás sympatizujú zahraničné zastupiteľstvá Austrálie, Belgicka, Dánska, Fínska, Francúzska, Holandska, Írska, Kanady, Luxemburska, Nórska, Švédska, Slovinska, Nemecka, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, USA a Španielska.
Títo chlapci majú tričká s nápismi militantných neonacistických skupín, neušla táto informácia polícii...Zdroj: TASR


"Vítame prvý LGBT Pride pochod v Bratislave a vyjadrujeme podporu a solidaritu s lesbickou, gejskou, bisexuálnou a transsexuálnou komunitou na Slovensku. Naše krajiny, podobne ako Slovensko, sú odhodlané brániť základné práva a slobody a zabezpečovať rovnosť a dôstojnosť pre všetkých," uvádza sa v spoločnom vyhlásení veľvyslanectiev a komisie.Pohľad na Dúhový sprievod na Hviezdoslavovom námestí. Zdroj: ČTKPolícia proti extrémistom zakročila. Zdroj: ČTK
Na snímke je zásah polície proti extrémistom, ktorí útočili na pochod homosexuálov. Zdroj: ČTK

Skupina asi tridsiatich ľudí protestovala proti pochodu gejov, lesieb a ľudí s inou než heterosexuálnou orientáciou, ktorý sa konal pod názvem Duhový Pride Bratislava 2010 22. mája na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí. Zdroj: ČTK

Verejnosť je rozpoltená

Pochod vyvolal vo verejnosti protichodné reakcie. Na bezpečnosť účastníkov budú dohliadať desiatky štátnych a mestských policajtov; pomáhať by malo aj 50 dobrovoľníkov.

Organizátori akcie chcú upozorniť na údajné porušovanie ľudských práv homosexuálov na Slovensku. Podujatie by na rozdiel od západoeurópskych sprievodov s alegorickými vozmi a karnevalovými rekvizitami malo mať podobu pokojnej demonštrácie. Účastníci sprievodu plánujú o 13:00 vyraziť z Hviezdoslavovho námestia a prejsť centrom mesta; na 16:00 je ohlásený koncert Michaela Szatmaryho a hudobnej skupiny Noisecut.

Pochod odsúdili mimovládne organizácie, SNS požiadala o zrušenie podujatia. Extrémistická Slovenská pospolitosť organizuje v deň akcie na Hviezdoslavovom námestí neohlásené stretnutie. Akciu, naopak, podporili mnohí umelci, medzinárodné mimovládne organizácie, viacero veľvyslanectiev a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.