Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

FOTO S týmto Matovič asi NERÁTAL: Drsná pravda o FATÁLNYCH následkoch sledovania občanov!

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas prvého zasadnutia novovymenovanej vlády SR v Bratislave 21. marca 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Zdroj: Jaroslav Novák

Reklama

Premiér Igor Matovič (46) vyvolal paniku! Mohlo za to avizované prijatie zákona o plošnom a hromadnom zbere metadát v zrýchlenom legislatívnom konaní. Parlamentný výbor však schválil pozmeňujúci návrh pôvodného zákona.

V jeho pôvodnom znení mal mať štát prístup k tomu kto, kde, kedy, ako a s kým cez telefón komunikuje. Po novom bude Úrad verejného zdravotníctva získavať len lokalizačné údaje. Pozmeňovací návrh, ktorý využívanie plošných metadát obmedzil, podal podpredseda parlamentu Juraj Šeliga.

Zdroj: Michal Svítok

Premiér Igor Matovič rieši neľahké úlohy.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bývalý premiér Peter Pellegrini skritizoval Igora Matoviča


    Prečo by nás mali metadáta zaujímať, pre náš denník vysvetlil Roman Hraška z Learn2code. „Keď vyfotíte fotografiu, tak samotný obrázok sú hlavné dáta, ale foťák či telefón k nej uloží údaje aj o mieste, kde vznikla. Keď sa fotíte doma a dáte to na internet, z metadát sa dá zistiť, kde presne bývate,“ vysvetlil, pričom návrh o metadátach ohľadom pohybu považuje za výrazný zásah do súkromia občanov.


    Proti pôvodnému návrhu zákona mal výhrady aj bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. „Nie sme dostatočne odborne fundovaná a morálne prispôsobená spoločnosť, aby sme takýto typ materiálu dokázali zveriť do rúk politikom. Máme veľmi zlé skúsenosti, že sa tu zneužívala moc a politici boli v područí mafie. Dôkazom toho je aj objednávka vraždy novinára a jeho snúbenice,“ povedal pre náš denník.

    Prečítajte si tiež:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS