FOTO Smer oslavuje 20 rokov existencie: DETAILY, ktoré ste o strane možno netušili!
11. 11. 2019, 6:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 21:26)

Zdroj: fb SMER-SD
Smer-SD oslavuje 20 rokov existencie. Ministerstvo vnútra SR ju zaregistrovalo 8. novembra 1999, pričom od začiatku stojí na čele strany Robert Fico (55). Smer si počas svojej existencie prešiel viacerými vzostupmi, ale aj pádmi, s ktorými sa spájajú veľké kauzy, ktoré ovplyvnili nielen politickú scénu.
Stranu Smer-SD založil jej líder Robert Fico (55) v roku 1999, po tom, čo po deviatich rokoch opustil Stranu demokratickej ľavice. V roku 2004 sa Ficovi podarilo integrovať ďalšie tri ľavicové strany SDĽ, SDA a ĽB. Tento krok sa ukázal ako výhodný nielen pre Fica, ktorý sa stal členom Strany európskych socialistov, ale aj pre jeho stranu, ktorej neustále rástli preferencie. Smeráci vládnu na Slovensku s výnimkou 20-mesačnej prestávky vlády Ivety Radičovej (62) v rôznych koaličných kombináciách od roku 2006.

Zdroj: Facebook Strana Smer
Fico si pred novinármi sadol na stoličku a snažil sa s nimi žartovať.
Po páde Radičovej vlády sa Smeru podaril husársky kúsok. Vo voľbách získali 44,41 %. Pre Slovensko to znamenalo jednofarebnú vládu. Koalíciu tvoria aj od roku 2016, keď sa spojili so stranami SNS, Most-Híd a Sieť. Je nutné však priznať, že napriek neustálemu úspechu vo voľbách je pre Smer ostatné volebné obdobie najkomplikovanejšie. Po vražde novinára Jána Kuciaka musel po obrovských protestoch skončiť na poste ministra vnútra Robert Kaliňák a napokon padol aj samotný Robert Fico. Na poste premiéra ho nahradil Peter Pellegrini (44).
Zdroj: Martin Baumann
Na snímke predseda vlády Peter Pellegrini počas vyhlásenia k medializovanej nahrávke rozhovoru medzi Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom 14. októbra 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Smer sa za dvadsať rokov svojej existencie pochopiteľne nevyhol ani viacerým kauzám. Mnoho z nich sa spája s dlhoročným korunným princom strany, už spomínaným Robertom Kaliňákom. Ten mal obchodné styky s odsúdeným Ladislavom Bašternákom, no prsty mal, zdá sa, aj v kauze únosu Vietnamca, ktorý bol medzinárodným faux pas, keďže únoscovia použili náš vládny špeciál. Na spomínaného Ladislava Bašternáka bol napojený aj Robert Fico, ktorý dlhé roky býval v jeho byte.

Zdroj: archív
Majster výhovoriek: Fico sa od Bašternáka sťahuje už tri roky.
Výraznou, aj keď menej kontroverznou osobnosťou Smeru bol aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič (53), ktorý odstúpil po vražde novinára Jána Kuciaka. Smer-SD ho vo funkcii nahradilo Ľubicou Laššákovou (59), ktorú pre nekompetentnosť odmietla akceptovať umelecká obec. Pod jej vedením došlo v rezorte kultúry k viacerým kauzám, ako je odvolanie generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského (60) bez zverejnených výsledkov auditu, ale aj menovanie do funkcie Vladimíra Antalu (64), ktorý bol počas Chudovského pôsobenia riaditeľom ekonomického úseku. Ten z funkcie riaditeľa Činohry SND bezdôvodne odvolal Michala Vajdičku (43).
Zdroj: pk, tv joj
nová budova Slovenského národného divadla.
Pod jej dohľadom sa dôležité posty v SND začali obsadzovať bez výberového konania. Príkladom je Riaditeľka centra marketingu Henrieta Borowiecka. Laššáková sa ako ministerka postarala aj o výrazné škrty, ktoré sa dotkli Kunsthalle, SNG, ale aj projektov naviazaných na LGBT komunitu.
Zdroj: Maro? ?ern?
Na snímke zľava moderátorka Zuzana Bobríková, ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) a premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) počas programu Na vichodze vešelo v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Prešov 22. októbra 2019. EASYFOTO TASR - Maroš Černý
Kauzy strany SMER-SD sú však podstatne rozsiahlejšie. Patrí k nim nákup predraženého CT-čka do piešťanskej nemocnice (2014), pričom ten odkazoval na firmu naviazanú na zosnulého člena strany Pavla Pašku. A je toho ešte viac. Stavba diaľnice do Košíc sa naťahuje už od roku 2000, Gorila sa vyšetruje od roku 2011, často skloňované je aj tunelovanie eurofondov, zdravotníctva a netreba zabudnúť ani na kauzu Tipos, reštruktualizáciu Váhostavu, voľbu generálneho prokurátora z rokov 2011/13., ale aj na Mýtny či nástenkový tender.
Zdroj: Martin Baumann
Na snímke minister spravodlivosti SR Gábor Gál počas brífingu s novinármi po pracovnom stretnutí s ministerkou vnútra SR Denisou Sakovou, premiérom SR Petrom Pellegrinim, generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, prezidentom Policajného zboru SR Milanom Lučanským, so zástupcami Súdnej rady SR a Generálnej prokuratúry SR, ktorého cieľom bolo navrhnúť legislatívne zmeny zamerané na reformu súdov a prokuratúry 21. októbra 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
V spoločnosti dodnes rezonuje škandál „Hlas podobný Ficovi“ z konšpiračného bytu z roku 2010. Medzi najčerstvejšie kauzy patrí možné prepojenie Roberta Fica na talianskeho mafiána Antonina Vadalu. Spojkou sa v tomto prípade stala Mária Tršková, bývalá štátna radkyňa Roberta Fica, ktorá mala v minulosti s Antoninom Vadalom pomer. Ten si v súčasnosti odpykáva v Taliansku trest za pašovanie drog.
Zdroj: Archív
Vadalova deväťročnica