Dav ľudí zostáva NOCOVAŤ pred parlamentom: ŠOKUJÚCI odkaz policajtom vám vyrazí dych!
23. 7. 2021, 9:44 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:16)

Pred budovou Národnej rady (NR) SR sa v piatok ráno zišli desiatky nespokojných občanov. Protestovali proti vládnym opatreniam. Dav okrem Mariana Kotlebu burcovali aj poslanci za Smer-SD. Jednu policajtku zranili. Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára zlyhala polícia a jej šéf.
Zdroj: Karol Farkaš
Zdroj: Karol Farkaš
Zdroj: Karol Farkaš
Galéria k článku
AKTUÁLNE: Protestujúcich polícia vytlačilaďalej od budovy NR SR, až po 4 hodinách. Podľa poslanca Juraja Šeligu, nemôžu byť bližšie ako 50 metrov - tak určuje zákon.
Protestujúci skandovali napríklad heslo "Slovensko si nedáme!". Hovorili tiež o ochrane svojich detí a tvrdili, že nechcú povinné očkovanie. Nespokojní ľudia sa dostali až pred vstup do budovy. Na mieste bol aj antikonfliktný tím.
Protestujúci žiadali vydať parlament a pokrikovali "Gestapo" a "My sme tu doma". Dav burcoval cez megafón poslanec Ľuboš Blaha, ale aj Ladislav Kamenický a ostatní opoziční poslanci zo Smeru-SD. Malo dôjsť aj k údajnému zraneniu policajtky. Ťažkoodenci vytlačili dav, ľudia po nich hádzali vajcia. Medzi protestujúcimi bol aj predseda ĽSNS Marian Kotleba, ktorý demonštrantov v proteste podporil. Na protestujúcich použili policajti slzný plyn. Marian Kotleba sa snažil s parlamentom vyrokovať, aby ľudia pred NR SR mohli pozerať rokovanie.
Zdroj: Tony Štefunko
Medzi protestujúcimi bol aj Marian Kotleba, ktorý ich podporoval.
S protestujúcimi sa fotil aj šéf Hlas-SD Peter Pellegrini. Zároveň kritizoval políciu a tvrdil, že na protest nebola pripravená. „Dnes došlo k absolútnemu zlyhaniu policajných zložiek. Za tie roky som videl protestov veľa, boli často intenzívnejšie, ale videl som aj obrovské bariéry, keď prišli protestovať len dôchodcovia. Polícia sa mala na takýto protest pripraviť a nie následne, vzhľadom na nepripravenosť, vyvolať roztržku.“
Zdroj: Tony Štefunko
S protestujúcimi sa fotil aj šéf Hlas SD Peter Pellegrini.
Odniesli si to aj novinári. Najviac štáb televízie Makíza, ktorý polievali vodou a pokrikovali po ňom, kameramanovi sa snažili dotknúť kamery. "A povedzte, že tu bolo 10 ľudí vy k***y zapredané vy*****é!" kričal po nich dav. Policajti ich museli chrániť.

Kollár si myslí, že zlyhala polícia
Je fatálnym zlyhaním polície a policajného prezidenta Petra Kovaříka, že sa protestujúci dav dostal až pred vstupné dvere do budovy Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Pre TASR to uviedol predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Zároveň potvrdil, že pri doterajšom proteste došlo k zraneniu policajtky a voči protestujúcim bol použitý slzotvorný plyn.
Parlament bude podľa jeho slov rokovať, hoci sa do budovy ráno nedalo pre protestujúci dav dostať ani poslancom, ani novinárom. Kritizuje však postup polície. Ak by zabezpečili zátarasy a protest by sa odohrával aspoň 50 metrov od parlamentu, k takejto kritickej situácii by nemuselo dôjsť. "Tí ľudia, samozrejme, bojujú proti niečomu. To neznamená, že ich budeme obuškovať alebo striekať vodnými delami či púšťať na nich slzotvorný plyn. Keby to policajti zvládli a vonku by boli zátarasy, nič takéto by sa nestalo," uviedol.
Zdroj: Tony Štefunko
Na protestujúcich použili slzný plyn, ťažkoodencov a budovu parlamentu chránili aj policajti.
Protesty boli podľa jeho slov doteraz vždy kultivované, v piatok sa to však vymklo spod kontroly. Šéfa polície sa preto bude pýtať, prečo k tomu došlo. "Je nemysliteľné, aby to došlo do takéhoto štádia," uviedol s tým, že bude Kovaříka "brať na zodpovednosť za všetko, čo sa tu udialo". Poznamenal, že protest bol dopredu avizovaný a polícia sa mala na to pripraviť.
Podľa informácií Denníka N útoky na políciu pred parlamentom odsúdila šéfka Za ľudí Veronika Remišová. Tá ich označila za absolútne neprípustné. „Je to výsledok zničujúcej politiky ľudí, ktorí sa dnes boja politickej aj trestnej zodpovednosti.“
Kritikou nešetril ani minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ten na svoju stránku na sociálnej sieti zavesil fotku Kotlebu a Blahu a napísal: "Odteraz už navždy spolu. Pamätajme si to. Takto vyzerá, keď sa ten, čo sa hlási k ľavici, antifašizmu či odkazu SNP, už nevládze ďalej pretvarovať a prosí o slovo pravicového extrémistu."
Protesty odsúdil aj Juraj Šeliga zo Za ľudí. „Tiež sme organizovali protesty, ale nikdy sme nešli takto blízko k parlamentu. Zákon hovorí jasne, že 50 metrov od parlamentu protest byť nemôže.”
Zdroj: TASR
Kotleba a Blaha na proteste, fotka, ktorú pridal Korčok na sociálnu sieť.
Polícia odkazuje, že situáciu monitoruje
Podľa tlačovej správy Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave polícia "v tejto súvislosti prijala adekvátne opatrenia za účelom zabezpečenia verejného poriadku. Zároveň v rámci opatrenia bol využitý aj antikonfliktný tím, a to na priamu a intenzívnu komunikáciu s účastníkmi zhromaždenia, ktorá po celý čas prebiehala a aj naďalej prebieha." Účastníci neakceptovali tento spôsob komunikácie, a preto bola polícia nútená pristúpiť k prijatiu adekvátnych opatrení.
"Bezpečnostnú situáciu na území hlavného mesta SR Bratislavy v súčasnosti aj naďalej monitorujeme. V prípade, ak by došlo k hromadnému narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku," uvádza KR PZ Bratislava.

Parlament zahájil rokovanie napriek protestu pred budovou, Boris Kollár ho začal minútou ticha za zosnulého poslanca Jaroslava Pašku, Milana Lasicu aj Juraja Kubánku. Protest sa podľa Kollára schôdze parlamentu nedotkol.
Na programe 35. zasadnutia je viac ako desať bodov, medzi nimi návrhy na skrátené legislatívne konanie k dvom vládnym novelám. Jednou z nich je novela, ktorá sa týka využívania digitálnych očkovacích covid preukazov. Okrem toho by mali zákonodarcovia prerokovať aj poslanecký návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania. V zrýchlenom režime by mali poslanci prerokovať aj novelu zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, ktorou sa upravuje i zákon o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov.
V parlamente sa v piatok začína mimoriadna schôdza. Poslanci majú rokovať aj o novele zákona, ktorá hovorí o zohľadňovaní očkovania pri jednotlivých opatreniach, napríklad pri vstupe do prevádzok.
Vládny návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz. Ten má informovať, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Poslanci by mali o návrhu rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Protestujúci zotrvávajú pred parlamentom
Nespokojní občania protestujúci proti opatreniam vlády na boj s pandémiou zotrvávajú pred budovou Národnej rady (NR) SR. Priebeh piatkového zhromaždenia je už pokojnejší, účastníci viac neblokujú vchod do budovy parlamentu. Na mieste je naďalej polícia, situáciu monitoruje. Počty protestujúcich klesli na niekoľko desiatok.
Nespokojní občania čítajú policajtom ich sľuby a rozdávajú tričká. Na mieste sa nachádza aj Štefan Kuffa.
Viacerí predstavitelia opozície, najmä ĽSNS a nezaradení poslanci okolo Milana Mazureka, aj popoludní viackrát prišli pred ľudí a vyjadrili im podporu.

Zdroj: Jana Matiasová
Protest sa začal v piatok ráno, keď sa pred parlamentom zišli stovky ľudí odmietajúcich vládne opatrenia aj očkovanie. Žiadajú, aby parlament odmietol novelu, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Dav sa dostal až pred dvere parlamentu, niekoľko hodín vchod blokoval. Neskôr ťažkoodenci ľudí postupne vytlačili spred budovy. Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) hovorí o fatálnom zlyhaní polície a policajného prezidenta Petra Kovaříka. Ten už nariadil preveriť postup bratislavskej polície.
Bratislavskí krajskí policajti krátko pred poludním v stanovisku označili protest ako "náhodné zhromaždenie väčšieho množstva ľudí". Bratislavské Staré Mesto však uviedlo, že protest bol dopredu ohlásený, napriek tomu ho označilo za protizákonný, keďže zhromaždenie sa malo konať na Zámockej ulici pri hradnom múre, aby bola zachovaná 50-metrová vzdialenosť od budovy parlamentu.
Prečítajte si tiež:
- Pendleri protestovali, ZABLOKOVALI hranice: Dlhokánske kolóny, skandovanie a ŠOKUJÚCA Saková!
- Fico chystá protest proti vláde a povinnému očkovaniu! V termíne akcie našiel KUSISKO symboliky
- ĎALŠÍ PROTEST pred Úradom vlády: NEUVERÍTE, čo medzi účastníkmi robil ANDREJ DANKO!
- Pýtať sa zamestnanca, či je očkovaný, je také intímne, ako opýtať sa ženy, prečo nemá dieťa