VIAC FOTO nájdete TU!

Hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak sa vyjadril nasledovne: "Sudca pre prípravné konanie vyzýva širokú verejnosť na rešpektovanie prezumpcie neviny obvineného a najmä na zdržanlivosť o informovaní o tejto trestnej veci a to aj vrcholných predstaviteľov policajného zboru Slovenskej republiky tak, aby nedošlo k zmareniu ďalšieho priebehu vyšetrovania."

Advokáta Adama Puškára, ktorý je obvinený z vraždy Daniela Tupého, vzali do väzby. Nedeľné rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu (OS) Bratislava V nie je právoplatné. O sťažnosti obvineného bude rozhodovať bratislavský krajský súd. Informoval o tom hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry podala väzobný návrh z dôvodov tzv. útekovej a kolúznej väzby, ktorá sa využíva pri dôvodnej obave, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie. Súd jej návrhu vyhovel.

Prokurátorka Soňa Juríčková odmietla, že by Adama P. usvedčovalo iba jedno svedectvo. "Ak by tam bola len jedna svedecká výpoveď, určite by som neakceptovala vznesenie obvinenia a nepodávala by som návrh na vzatie do väzby," dodala s tým, že všetky ostatné skutky okrem vraždy sú už v tomto prípade premlčané.

Obvinený zatiaľ k stíhanému skutku nevypovedal. "Nebolo nám doteraz umožnené nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu. Nie sme oboznámení s tým, čo sa mu presne kladie za vinu," zdôvodnil obhajca Michal Ellinger. Uviedol, že jeho klient trvá na svojej nevine. Nedá sa však podľa neho vyvrátiť, že sa Adam P. nachádzal na mieste činu.

Vzatie advokáta do väzby má za následok pozastavenie výkonu advokácie. TASR to potvrdili z mediálneho odboru Slovenskej advokátskej komory.

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu (OS) Bratislava V bude rozhodovať o podanom návrhu na väzobné stíhanie advokáta Adama Puškára v nedeľu 26. marca. TASR to potvrdil hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. "OS Bratislava V potvrdzuje, že bol podaný návrh na vzatie do väzby obvineného A. P. Sudca pre prípravné konanie bude o podanom návrhu rozhodovať v nedeľu 26. marca od 11.00 h," priblížil hovorca.

Adama Puškára priváža policajná eskorta na súd v Petržalke.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Návrh na vzatie obvineného do väzby podala prokurátorka sudcovi pre prípravné konanie z dôvodov tzv. útekovej a kolúznej väzby. Polícia v piatok popoludní priblížila, že okrem Adama Puškára nie je v súvislosti s vraždou zadržaná žiadna ďalšia osoba.

Má ísť o známeho advokáta Adama Puškára, ktorý v minulosti zastupoval napríklad fitness trénera Dušana Seligu, odsúdeného za fekálne útoky na ženy v Bratislave. Rovnako ako Daniel Tupý mal aj on navštevovať Univerzitu Komenského v Bratislave.

Sudca pre prípravné konanie bude rozhodovať o podanom návrhu na väzobné stíhanie advokáta Adama P.
Zdroj: EMIL VAŠKO

V roku 2009 dokonca získal podľa TV Markíza najvyššiu bezpečnostnú previerku od Národného bezpečnostného úradu na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami pre stupeň “prísne tajné“.  Podľa polície mal byť práve Puškár v deň vraždy Daniela Tupého na mieste vraždy spolu so skupinou mužov vyzbrojených nožmi a boxermi.

Návrh na vzatie obvineného do väzby podala prokurátorka sudcovi pre prípravné konanie z dôvodov tzv. útekovej a kolúznej väzby.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Podľa otca Daniela Tupého patrila násilnícka skupina k neonacistom. Adam Puškár okrem iného zastupoval ako advokát aj Jaroslava Pagáča, známeho aj ako Reborn. Ten bol odsúdený v roku 2021 za výrobu a držbu extrémistických materiálov.

Daniel Tupý († 21 ) počas útoku utrpel 8 bodných rán.
Zdroj: Archív

Daniel Tupý študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vražda sa udiala v piatok, 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží, keď jeho osemčlennú skupinu kamarátov zozadu napadlo asi 15 ľudí. Daniel podľahol ôsmim bodným zraneniam.

Prečítajte si tiež: